2023-04-04

Witold Mondry: Praca w kuchni powinna być naszą dumą

Uczestnik ósmej edycji „Hell's Kitchen” opowiada o nauce w kulinarnym show. Witold Mondry traktuje udział w programie jako wyjście ze strefy komfortu, ale i sprawdzenie się w wymagających warunkach. Jak opisuje relacje pomiędzy kucharzami? Jakie marzenia chciałby spełnić w przypadku wygranej? Zobacz wideo! Nowe odcinki smakowitej rywalizacji w środę o godz. 21:10 w Polsacie.

Oglądaj Hell's Kitchen online na polsatboxgo.pl.

Poza strefą komfortu
- To jest przełamanie swoich barier, spełnienie marzeń i sprawdzenie się w „Hell's Kitchen” - mówi o powodach zgłoszenia do programu Witold Mondry. - Pracowałem w kilku restauracjach, byłem na zagranicznym stażu. Na razie rozwijam jeszcze inne umiejętności - opisuje swoje doświadczenie młody kucharz.

Szerokie zainteresowania
Jakie atuty widzi u siebie uczestnik? - Jestem dobrze zorganizowany, mam smak i lubię porządek - wylicza. Jeżeli chodzi o kuchenne preferencje, to cechuje go otwartość. - Lubię różne kuchnie, różne dziedziny - zaznacza.

Lekcje od szefa
Możliwość pracy z Mateuszem Gesslerem to znakomita okazja do nauki. - Jest sprawiedliwy, uczciwy. To, co mówi, ma sens i przekłada się na pracę w kuchni. Przede wszystkim zrozumiałem, że nasza praca ma być naszą dumą - opowiada.

Co Witold Mondry mówi o pozostałych uczestnikach? Jakie marzenie chciałby spełnić w przypadku wygranej i w jaki sposób odwdzięczyłby się szkole, w której uczył się gotować? Zobacz wideo!

  

Hell's Kitchen w środę o godz. 21:10 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat