2019-04-06

Małgorzata Walewska: Ocenianie klasyki jest łatwiejsze

0

Jurorka „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” specjalnie dla POLSAT.PL. Małgorzata Walewska, uznana polska śpiewaczka, opowiedziała o swoim niełatwym zadaniu w show. Jak program rozwija poszczególnych uczestników oraz jak mezzosopranistka radzi sobie z ich ocenianiem? Do których występów wraca najczęściej? Które metamorfozy najbardziej ją zaskoczyły?

- Jaka była pani reakcja na wiadomość, że program „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” otrzymał Telekamerę 2019?
- Zdziwiłoby mnie, gdyby było inaczej! To przecież najlepszy program!

- Jedenasta edycja została rozszerzona do dwunastu odcinków. Formuła programu sprawdza się na antenie i widzowie chętnie oglądają kolejne metamorfozy, ale czy to także oznacza dla jurorów więcej pracy? A może więcej zabawy?
- Jedno i drugie. Zasadniczo jest to świetna zabawa, aż do momentu wystawiania ocen…

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Malgorzata Walewska (@walewskamalgorzata)

- Niedawno odbyła się emisja setnego odcinka show. Jakby pani podsumowała przygodę z programem? Które z występów zapadły pani w pamięci szczególnie i dlaczego?
- Często wracam do wykonań Michała Grobelnego i Natalii Szroeder. Naprawdę w każdej edycji każdy uczestnik miał jakiś wyjątkowy występ. Marysia Tyszkiewicz jako Doda, Filip Lato jako Czesław Niemen i James Blant, Bartek Kasprzykowski jako Barry White, Kacper Kuszewski jako Mieczysław Fogg, Kasia Skrzynecka jako Louis Armstrong. Mogłabym długo wymieniać.

- Czy „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” to program, dzięki któremu można wyjść z „szufladek” i pozbyć się „etykiet” przyklejonych podczas kariery?
- Myślę, że nasz program szczególnie przydaje się aktorom, bo mogą pokazać wiele talentów, które mogą być wykorzystane w ich zawodzie. Kto by się spodziewał po Joasi Jabłczyńskiej tak wybitnej kreacji Agnieszki Chylińskiej? Jeśli chodzi o piosenkarzy, to rozwój w kierunku aktorstwa też może w istotny sposób wpłynąć na ich występy sceniczne. Niebywałą korzyścią dla wszystkich jest praca z Krisem Adamskim i Agnieszką Hekiert. To para wybitnych specjalistów, którzy potrafią „szlifować” szlachetne kamienie. I samo to już jest wystarczającą nagrodą.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Malgorzata Walewska (@walewskamalgorzata)

- Które czynniki decydują o tym, że jurorzy przyznają największe i najniższe noty?
- Jestem jurorem w międzynarodowych klasycznych konkursach wokalnych. W tym roku w konkursie Ady Sari i Adama Didura. Szczerze przyznam, że ocenianie śpiewu klasycznego, zamykającego się w jednym, choć niezwykle trudnym stylu, jest paradoksalnie łatwiejsze niż ocena wykonawców w naszym programie. Bo jak porównać Mieczysława Fogga z Zenkiem Martyniukiem? My jurorzy musimy głównie skupić się na podobieństwie do oryginału. Dla mnie najważniejsza jest umiejętność uchwycenia duszy postaci, w którą się wciela uczestnik. Aby to osiągnąć, trzeba stworzyć odpowiednią mieszankę. Niższe noty są z założenia krzywdzące, bo dostanie się do programu jest już świadectwem ponadprzeciętnych umiejętności. Punktacja tak naprawdę mści się tylko na nas jurorach, bo zawsze czyjś fan wylewa swoje frustracje w mediach społecznościowych. Znoszę tę rolę z godnością.

- Zwycięzcy odcinków i finału przekazują pieniądze na cele charytatywne. Czy „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” uczy pomagać?
- To jest najpiękniejszy i najbardziej wzruszający aspekt tego programu. Akcje charytatywne łączą ludzi. To bardzo dobry przykład do naśladowania.

Rozmawiała Julia Borowczyk

Oficjalny profil „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” na Instagramie - @twojatwarzbrzmiznajomo

Zobacz także:
„Piosenka kubańska” jak wulkan gorąca. Sukces Kazika Mazura!
Ale triumf! Iga Krefft znalazła sposób na wieczną młodość
Antek Smykiewicz najlepszy! Zachwycający Rag’n’Bone Man
Zwycięski spacer Stinga w „Englishman in New York”
„Twoja Twarz Brzmi Znajomo”: 10 najlepszych występów
Co za energia! Ela Romanowska królową czarnego rapu
100 odcinków „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” od A do Z!
Twerking i rap! Marta Wiejak wiedziała jak wygrać
Kasia Dąbrowska po sukces jako Chris Isaak! To był ten czar
Maciej Dowbor: Ten program staje się legendarny!

Komentarze
© Polsat 2020