2023-05-28

Sopocki Hit Kabaretowy 2023: Wszystkiego najlepszego

Porcja zabawnych skeczy na zakończenie Polsat SuperHit Festiwal 2023. Na scenie Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, Kabaret K2, Kabaret Zdolni i Skromni, Kabaret Chyba, Jerzy Kryszak i Marcin Daniec. W roli prowadzących Sopocki Hit Kabaretowy 2023 Ewa Błachnio, Agnieszka „Marylka” Litwin, Olga Łasak, Robert Korólczyk i Marcin Wójcik.

Muzyczne otwarcie
Piosenka to nieodłączna część występów kabaretowych, tak jak „Hymn kabaretonu”, który swego czasu wybrzmiał na scenie Opery Leśnej. Po dwudziestu latach festiwali Polsatu w Sopocie nadszedł czas na „Nowy hymn kabaretonu”, który zaintonowali Ewa Błachnio, Olga Łasak, Agnieszka „Marylka” Litwin oraz Marcin Wójcik, a dołączyli do nich wszyscy artyści trzeciego dnia Polsat SuperHit Festiwal 2023.

Wspomnienia z Sopotu
Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień? O historii kabaretowych występów w Operze Leśnej w specjalnym wideo mówił Cezary Pazura, „ojciec założyciel” kabaretonu w Sopocie. Później wyemitowany został materiał z drugim z pomysłodawców wydarzenia, Olafem Lubaszenko. Nawiązań do przeszłości było więcej, bo że względu na jubileusz hasło edycji w 2023 roku brzmiało „Wszystkiego najlepszego”, czego prowadzący życzyli publiczności i sobie.

Małżeńska dyskusja
Kabaret Moralnego Niepokoju to stali bywalcy Sopockiego Hitu Kabaretowego. Doskonale znani widzom, których nie raz już bawili rozmaitymi scenkami. Tym razem tematem był... „Seks”, a właściwie jego brak. Czy Andrzejowi udało się namówić Aldonę? Jakie argumenty przeciwko zbliżeniu miała małżonka?

Z dziećmi tylko kłopoty
Zdolni i Skromni z przytupem zaistnieli na polskiej scenie kabaretowej pod koniec 2021 roku. Kabaret, któremu przewodzi Łukasz Żak, w swoim debiucie na sopockiej scenie przedstawił, jak może wyglądać sytuacja w domu „Po wywiadówce”. Ojciec dotarł do domu niezwykle wzburzony i od razu poprosił o wódkę. Dowiedział się o dzieciach wielu niespodziewanych rzeczy...

W policyjnym świecie
Kabaret Młodych Panów to od lat jedna z najbardziej cenionych formacji w Polsce, a dwa skecze z ich bogatego repertuaru biją rekordy popularności scenek z sopockiego festiwalu w serwisie YouTube. Czas na kolejny hit? „Policjanci - nowe przygody” było spojrzeniem na pracę mundurowych z przymrużeniem oka.

„Jak nie idzie, to nie idzie”
Podczas wieczoru nie brakowało odniesień do przeszłości. W tym temacie Kabaret Skeczów Męczących, którzy przypomniał o pandemii koronawirusa i nauce zdalnej, która wówczas potrafiła przysporzyć rodzicom wiele problemów. Ojciec nieopatrznie obiecał żonie, że ich syn dostanie z najbliższego sprawdzianu czwórkę. Razem z sąsiadem postanowili pomóc mu podczas ustnej odpowiedzi z przyrody za pomocą kalamburów.

Czarny kruk
Choć festiwal w Sopocie kojarzy się z Bursztynowymi Słowikami, to na scenie pojawiła się imitacja innego ptaka. Do rozdania był Czarny kruk, którego rozdanie zaplanował Marcin Daniec. Najpierw podzielił się z publicznością kandydatami „King Kongów”, których wybrał ze świata polityki.

Szał w Sopocie
Jedni z twórców wiosennej odsłony cyklu Kabaret na żywo Nowy skŁad” lubią bawić widzów swoimi piosenkami. A skoro mamy jubileusz festiwali Polsatu w Sopocie, to warto to podsumować w muzyczny sposób. Kabaret Chyba zaprezentował przebój „Sopot szał” na melodię hitu Jennifer Lopez „Let's Get Loud”.

Wakacyjne spory
W nadmorskich klimatach pozostali także „Młodzi i Moralni”, czyli połączone siły Kabaretu Młodych Panów i Kabaretu Moralnego Niepokoju. W premierowym skeczu „Plaża” stała się miejscem rywalizacji i wzajemnych uszczypliwości rodzin ze Śląska i Warszawy. O co zdołali się pokłócić bladym świtem?

Nagroda dla legendy
Jerzy Kryszak to ikona sceny kabaretowej, a także kabaretonów w Sopocie. Jak zawsze w monologu poruszał biężace tematy społeczne i polityczne. A na zakończenie występu „Szczęśliwej Polski już czas” na melodię przeboju „Szczęśliwej drogi już czas” grupy Vox, który skomponował Ryszard Rynkowski, a tekst napisał Marek Skolarski. Artysta - który wystąpił na wszystkich dotychczasowych kabaretonach - został uhonorowany specjalną statuetką.

Misja księdza
Kabaret Chyba znów na scenie. Zaprosili publiczność na „Ślub”, a ceremonię prowadził niezwykle specyficzny wielebny. Duchowny, który miał wiele do powiedzenia, robił wszystko, żeby nie dopuścić do szczęśliwego zakończenia. Z jakiego powodu?

„To mnie obraża”
Gdzie trzy osoby, tam trzy różne zdania? Czasem jest dokładnie tak, jak w skeczu, który zaprezentował Kabaret K2. Trzy różne osobowości to zupełnie inne spojrzenie na świat i drugiego człowieka. Jedyną wspólną cechą była wrażliwość na swoim punkcie. Na tym przystanku nie mogło nie dojść do kłótni!

Do zobaczenia za rok!
Na koniec widzów pożegnała piątka prowadzących, czyli Ewa Błachnio, Agnieszka „Marylka” Litwin, Olga Łasak, Robert Korólczyk i Marcin Wójcik, którzy życzyli widzom i sobie kolejnych dwudziestu lat w Sopocie.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat