2024-05-20

30 lat Andrzeja Piasecznego na Polsat Hit Festiwal 2024

To bez wątpienia jedna z barwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Jego hity, choć mają po kilkanaście lat, wciąż grane są chętnie przez polskie stacje radiowe. Sam „Piasek” jako osobowość medialna praktycznie nie schodzi z pierwszych stron gazet. Jak z czasem zmieniał się wokalista, aktor, juror i jak na przestrzeni lat kształtowała się jego życie i kariera? Koncert „Chodź, przytul, przebacz. 30-tka Andrzeja Piasecznego” w sobotę 25 maja na żywo z Sopotu.

Najpierw Mafia, później kariera solowa

Pochodzący z Pionek koło Radomia Andrzej Piaseczny swoją dorosłą karierę wokalną rozpoczynał jako wokalista zespołu Mafia założonym w 1992 roku w Kielcach, z którym wydał trzy albumy studyjne. Już w tamtym czasie hity w wykonaniu „Piaska” cieszyły się ogromną popularnością, a lider formacji pop-rockowej zyskał tytuł bożyszcza kobiet. Jego ówczesny sceniczny image oraz nastrojowość wykonywanych utworów stały się wizytówką grupy, dzięki czemu dużym sukcesem okazały się utwory pt. „Imię deszczu” czy „W świetle dnia”.

W 1998 roku wokalista zdecydował się opuścić zespół i skupił się na karierze solowej. Kolejne lata twórczości okazały się być bardzo owocne, bo wydał aż dziesięć albumów studyjnych, z których dwie płyty pokryły się podwójną platyną, sześć platyną i jedna złotem. „Piasek” nagrywał utwory również ze Stanisławem Sojką, Sewerynem Krajewskim, Natalią Kukulską, Janem Borysewiczem i z saksofonistą Robertem Chojnackim.

W 2001 roku reprezentował Polskę w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji, a dwa lata wcześniej zdobył drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Telewizja Polsat (@polsatofficial)

Nie tylko muzyka

Andrzej Piaseczny to nie tylko uzdolniony tekściarz i wokalista, ale również osobowość medialna. Piosenkarz jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. Bursztynowego Słowika w Sopocie, czterech Superjedynek, Wiktora, Fryderyka, Telekamery oraz Eska Music Award. Wystąpił jako gość muzyczny w finale pierwszej edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”, a w 12. edycji tego programu zasiadał w nim jako juror.

Przez wiele lat był również odtwórcą roli Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego w serialu „Złotopolscy”, a oprócz tego był jurorem w programie z serii talent show „The Voice of Poland” czy „The Voice Senior”.

25 maja artysta wystąpi na deskach Opery Leśnej w Sopocie pośród innych wielkich gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, takich jak: Doda, Smolasty, Blanka, Margaret, Lanberry&Tribbs, Dawid Kwiatkowski, Roxie Węgiel i innych wspaniałych wykonawców.

Polsat Hit Festiwal 2024: Chodź, przytul, przebacz. 30-tka Andrzeja Piasecznego - oglądaj:

Polsat Hit Festiwal 2024 w piątek 24 maja i sobotę 25 maja od godz. 20:00 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat