2023-05-16

„PrzeVoDnik”: Reżyserka Anna Kazejak o serialu „Sortownia”

W rozmowie z Bartoszem Wróblewskim twórczymi odsłania kulisy powstawania oraz mówi o licznych warstwach i gatunkach, które zawiera ta gęsta od emocji produkcja. Jak kręci się sceny na szpitalnym oddziale ratunkowym? Dlaczego Andrzej Chyra to idealny odtwórca głównej roli? Jakie ważne tematy porusza serial? „Sortownia” od 16 czerwca w Polsat Box Go.

Kim jest Anna Kazejak?
Reżyserka, absolwentka łódzkiej filmówki. Debiutowała razem z Janem Komasą i Maciejem Migasem „Odą do radości”. Później reżyserowała m.in. „Skrzydlate świnie”, „Obietnicę”, „Fucking Bornholm”, „Erotikę 2022” czy „Brokat”. Ostatnio serial „Sortownia” dla Polsatu i Canal+ Polska.

Więcej o serialu w programie „PrzeVoDnik”
Reżyserka opowiada, jak udało jej się wejść z ekipą filmową na szpitalny oddział ratunkowy i jak się kręci serial na SOR-ze, aby był wiarygodny. - Byliśmy obudowani armią konsultantów, to było bardzo istotne dla mnie, żeby to miejsce było prawdziwe i sprawiało wrażenie, że ta cała historia może się każdemu przydarzyć - zdradza. Mówi także, co sądzi o wyborach głównego bohatera, który jak wspomina, przypisuje sobie cechy boga i mimo że jego motywacja jest zrozumiała, to jest przerażające, że można mieć taką władzę i z niej korzystać. Tłumaczy też, jakich problemów etycznych dotyka „Sortownia”. Czy serial ma coś wspólnego z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego oraz kinem moralnego niepokoju? W jakim celu akcja tej produkcji wychodzi poza szpital? Dlaczego twórcy opowiadają historię w konwencji thrillera psychologicznego? Na te i inne pytania Anna Kazejak odpowiada Bartoszowi Wróblewskiemu.

Zobacz rozmowę z Anną Kazejak w programie „PrzeVoDnik”:

O czym jest serial „Sortownia”?
To trzymająca w napięciu historia, która dzieje się w jednym z warszawskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. To tu w ręce doświadczonego, wybitnego lekarza (Andrzej Chyra) trafiają nagłe przypadki zagrożenia życia. Podczas kilkunastogodzinnych dyżurów dokonuje on segregacji medycznej pacjentów, decydując o ich dalszym losie. Co jednak gdy poczucie władzy nad ludzkim życiem prowadzi do kompleksu Boga?

Twórcy nowej produkcji
W roli głównej występuje Andrzej Chyra, któremu na ekranie towarzyszą między innymi Olga Goldys, Marcin Czernik, Natalia Jędruś, Jaśmina Polak, Ilona Ostrowska, Mariusz Bonaszewski, Artur Barciś. Za kamerą stanęła Anna Kazejak („Fucking Bornholm”), a za scenariusz odpowiedzialni są Wiktor Piątkowski („Wataha”), Monika Powalisz („Belfer”), Michał Wawrzecki („Chyłka”) i Joanna Kozłowska („Wotum nieufności”). Po stronie Telewizji Polsat producentem nadzorującym jest Beata Barcz, a producentem wykonawczym TFP sp. z o.o.. Kierownikiem literackim ze strony CANAL+ została Dana Łukasińska, a reżyserką castingu Julia Popkiewicz.

„Sortownia” od 16 czerwca w Polsat Box Go.