2022-10-24

„Sortownia”: Trudne wybory w thrillerze Polsatu i Canal+

Trzymająca w napięciu historia, która dzieje się w jednym z warszawskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. To tu w ręce doświadczonego, wybitnego lekarza (Andrzej Chyra) trafiają nagłe przypadki zagrożenia życia. Podczas kilkunastogodzinnych dyżurów dokonuje on segregacji medycznej pacjentów, decydując o ich dalszym losie. Co jednak, gdy poczucie władzy nad ludzkim życiem prowadzi do kompleksu Boga? Premiera serialu „Sortownia” od piątku 16 czerwca 2023 roku w Polsat Box Go.

Udany przepis na mocne kino
- Kiedy scenariusz „Sortowni” wpadł w moje ręce, przeczytałam go dosłownie jednym tchem. Odwiedzenie SOR-u, w którym stan nieustannego napięcia i adrenaliny miesza się z ludzką bezsilnością i tragedią, to ekstremalna dawka emocji dla każdego, kto tego doświadczył. A jeśli na tym tle pokażemy historię lekarza, który spędzając w tych warunkach większość swojego życia, codziennie staje przed najtrudniejszymi, również moralnie, wyborami, to mamy przepis na mocne gatunkowe kino - mówi reżyserka, Anna Kazejak.

Trudne wybory w warszawskim czyśćcu
- „Sortownia” to podróż w mroczne zakamarki ludzkiej natury. Ale też opowieść o tym, że wybory między dobrem a złem, których codziennie dokonujemy, tylko z pozoru wydają się oczywiste, a nasza moralność jest kształtowana przez nasze doświadczenia. W różnych filmach i serialach widzieliśmy już Warszawę jako niebo lub piekło. „Sortownia” pokazuje ją jako czyściec - podkreśla główny scenarzysta serialu, Wiktor Piątkowski.

Obsada i twórcy
W roli głównej Andrzej Chyra, któremu na ekranie towarzyszą między innymi Olga Goldys, Marcin Czernik, Natalia Jędruś, Jaśmina Polak, Ilona Ostrowska, Mariusz Bonaszewski, Artur Barciś. Za kamerą stanęła Anna Kazejak („Fucking Bornholm”), a za scenariusz odpowiedzialni są Wiktor Piątkowski („Wataha”), Monika Powalisz („Belfer”), Michał Wawrzecki („Chyłka”) i Joanna Kozłowska („Wotum nieufności”). Po stronie Telewizji Polsat producentem nadzorującym jest Beata Barcz, a producentem wykonawczym TFP sp. z o.o.. Kierownikiem literackim ze strony CANAL+ została Dana Łukasińska, a reżyserką castingu Julia Popkiewicz.

„Sortownia” od piątku 16 czerwca 2023 roku w Polsat Box Go.