2023-03-08

Maciej Migas o serialu „Bracia” w programie „PrzeVoDnik”

Reżyser o sadze rodzinnej w gwiazdorskiej obsadzie zrealizowanej dla Polsatu. W rozmowie z Bartoszem Wróblewskim Maciej Migas odsłania kulisy powstawania serialu oraz mówi o licznych warstwach i gatunkach, które zawiera ta tylko pozornie prosta i lekka produkcja. Jakie ważne tematy porusza serial z takimi aktorami, jak Piotr Stramowski, Mateusz Kościukiewicz, Damian Kret, Nikodem Rozbicki, Jan Frycz i Katarzyna Gniewkowska? Czym różni się od greckiego pierwowzoru? Dlaczego warto oglądać go całą rodziną? „Bracia” od 8 marca w piątek o godz. 22:10 w Polsacie.

„Bracia” po polsku nieco inni niż po grecku
Serial „Bracia” to polska adaptacja greckiego pierwowzoru „Tesseries”. Adaptacja dość luźna na poziomie realizacji, choć wcale nie bardzo odległa od oryginału na poziomie scenariusza, o czym w programie „PrzeVoDnik” opowiada reżyser Maciej Migas. Jak i gdzie powstawała produkcja? Co miało wpływ na decyzje artystyczne twórców? Dlaczego obecność czterech braci była dla reżysera intrygującym wyzwaniem, zwłaszcza w ramach gatunkowych rodzinnej sagi?

Serial pełen znaczeń
Maciej Migas opowiada w programie „PrzeVoDnik”, w jaki sposób serial „Bracia” odnosi się do obecnych w debacie publicznej tematów obalania patriarchatu, toksycznej męskości i kryzysu klimatycznego. Wyjaśnia, jak istotną rolę - wbrew tytułowi - odgrywają w tej historii kobiety. Mówi także, dlaczego interesującym wyzwaniem okazała się praca nad warstwą muzyczną tej produkcji i zastanawia się nad ciężarem gatunkowym całego serialu, choćby w kontekście śmierci jednego z bohaterów i tego, czym taka tragedia może się okazać dla rodziny.

Zobacz rozmowę z Maciejem Migasem w programie „PrzeVoDnik”

Kim jest Maciej Migas?
Reżyser i scenarzysta, absolwent łódzkiej filmówki. Debiutował razem z Janem Komasą i Anną Kazejak „Odą do radości”. Później reżyserował m.in. film „Żyć nie umierać” czy serial „Rysa”. Ostatnio zrealizował dla Polsatu serial „Bracia”.

O czym jest serial „Bracia”?
To wciągająca historia o pokonywaniu własnych słabości, lęków i potrzebie miłości, która rozkłada na czynniki pierwsze relacje rodzinne i związki partnerskie. Widzowie poznają rodzinę Dobrowolskich w przełomowym dla niej momencie. Najstarszy Piotr (Piotr Stramowski), architekt, biznesmen i perfekcjonista, otacza się murem zbudowanym ze stereotypów. Alek (Mateusz Kościukiewicz), psycholog-terapeuta, próbuje uporać się z własnymi demonami. Wojtek (Damian Kret), kucharz-marzyciel stara się utrzymać równowagę pomiędzy zbudowanym przez siebie światem a rzeczywistością. A najmłodszy Adam (Nikodem Rozbicki) to szalony muzyk wciąż uciekający od problemów dorosłości. Wybory przez nich dokonywane są trudne i nieoczywiste. Tym bardziej że ogromny wpływ na ich życie ma surowy ojciec Jerzy (Jan Frycz). I mimo że bohaterami serialu są mężczyźni, a motorem wydarzeń męska perspektywa, to porządek w ich świecie budują kobiety - matka, żony, kochanki, przyjaciółki.

Bracia od 8 marca w piątek o godz. 22:10 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat