2023-04-28

„Sortownia”: Andrzej Chyra we wstrząsającym serialu Polsatu

Ośmioodcinkowy thriller osadzony w realiach szpitalnego oddziału ratunkowego od czerwca w Polsat Box Go. Głównym bohaterem jest doświadczony, wybitny lekarz po przejściach. Podczas kilkunastogodzinnych dyżurów dokonuje on segregacji medycznej pacjentów, decydując o ich dalszym losie. Czy poczucie władzy nad ludzkim życiem wpływa na jego profesjonalne decyzje? Jak zmienia to jego i innych?

Ofiary i demony
Wstrząsający, mocny, intensywny: tak w wielkim skrócie można scharakteryzować thriller z fabułą osadzoną między innymi na oddziale warszawskiego SOR-u. W serialu w reżyserii Anny Kazejak pojawiają się także wątki obyczajowe. „Sortownia” to przede wszystkim historia zmagającego się z demonami przeszłości lekarza Jacka, rozdartego pomiędzy etyką lekarską a potrzebą wymierzenia sprawiedliwości za tych, którzy w ramach obowiązującego prawa mogą jej nigdy nie doświadczyć. 

Głęboka postać głównego bohatera
Medyczny thriller, bo ten gatunek dominuje w produkcji, to nieoczywista ścieżka. - Najczęściej seriale medyczne operują konwencją obyczajową, w „Sortowni” jest inaczej. To thriller psychologiczny z elementami obyczajowymi. Ten element psychologiczny jest tutaj bardzo istotny. Wybór Andrzeja Chyry na odtwórcę głównej roli był zatem nieprzypadkowy. To właśnie on nadaje postaci głębię i ten aspekt jest bardzo wymowny w jego wykonaniu - mówi Anna Kazejak, reżyser serialu.

Mocne wsparcie
Andrzejowi Chyrze w nowej produkcji partnerują Ilona Ostrowska, Izabela Dąbrowska, Artur Barciś, Mariusz Bonaszewski i Marcin Czernik. W pozostałych rolach widzowie zobaczyć mogą też młode, wyraziste aktorki: Jaśminę Polak, Olgę Goldys i Natalię Jędruś.

Walory produkcji
- Za nami dziesiątki obiektów zdjęciowych, setki scen, niektóre spektakularne, inne emocjonujące i wzruszające - opisuje pracę na planie Piotr Niemyjski, autor zdjęć i operator główny serialu. Za scenariusz odpowiedzialni są: Joanna Kozłowska („Wotum nieufności”), Wiktor Piątkowski („Wataha”, „Wojenne dziewczyny”), Monika Powalisz („Belfer”) i Michał Wawrzecki („Chyłka”). Niewątpliwym atutem serialu jest także budująca napięcie i pełna niepokoju muzyka, której autorem jest Michał Kush, producent muzyczny i kompozytor, współpracujący także z Darią Zawiałow.

Po stronie Telewizji Polsat producentem nadzorującym jest Beata Barcz, a po stronie CANAL+ Polska Beata Ryczkowska i Agnieszka Ptaszyńska. Producentem wykonawczym jest TFP sp. z o.o. Kierownikiem literackim ze strony CANAL+ została Dana Łukasińska, a reżyserką castingu Julia Popkiewicz.

„Sortownia” w czerwcu w serwisie streamingowym Polsat Box Go, na antenie CANAL+ Premium i w CANAL+ online.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat