2022-12-19

Legenda rocka Lady Pank na Sylwestrowej Mocy Przebojów

Działający na scenie ponad czterdzieści lat zespół wśród gwiazd koncertu w Parku Śląskim. Sylwestrowa Moc Przebojów 2022 to gwarancja doskonałej zabawy w rytm największych hitów i to nie tylko tych tanecznych. Jedną z zaproszonych grup jest Lady Pank, na której utworach wychowują się kolejne pokolenia miłośników rocka, a wiele z ich przebojów weszło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Przebojowe początki
Za powstaniem jednej z najważniejszych polskich grup muzycznych stoją gitarzysta Jan Borysewicz oraz Andrzej Mogielnicki, autor tekstów wielu przebojów. Drugi z nich zaprosił do zespołu Janusza Panasewicza, który w 1982 roku został wokalistą Lady Pank. Na początku tamtego roku wykrystalizował się pierwszy skład, który szturmem podbił polską scenę muzyczną. Pochodzące z wydanej w 1983 roku debiutanckiej płyty „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Vademecum Skauta”, „Wciąż bardziej obcy”, „Fabryka małp” to ponadczasowe hity. W połowie lat osiemdziesiątych grupa zaczęła koncertować za granicą i pomimo powodzenia w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się skupić na rozwijaniu kariery w kraju.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lady Pank (@ladypank_official)

Hity na pierwszym planie
Kolejne lata były pasmem sukcesów przeplatających się z problemami. Zespół zaczął łączyć pokolenia dzięki stworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, na której znalazł się wielki przebój „Marchewkowe pole”. W 1986 roku po skandalu na jednym z koncertów władze zawiesiły działalność grupy. Lady Pank wrócił dwa lata później płytą „Tacy sami”, na której oprócz tytułowego hitu znalazły się między innymi „Zostawcie Titanica” i „Mała wojna”. Kolejne perturbacje przesłoniło nagranie ballady „Zawsze tam, gdzie ty”, którą zna chyba każdy miłośnik muzyki rockowej i która była kolejnym elementem w budowie legendy Lady Pank.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jan_Borysewicz_official 🎸 (@jan.borysewicz_official)

Nowy rozdział
Na dobre grupa wróciła w 1994 roku z płytą „Na Na” nagraną w odświeżonym składzie. Basista Krzysztof Kieliszkowski i perkusista Kuba Jabłoński od tamtej pory nieprzerwanie tworzą skład wraz z jej dwoma filarami, którymi są Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz. Stabilizacja zaowocowała regularnym wydawaniem płyt z... kolejnymi przebojami. Wśród najbardziej znanych są „Znowu pada deszcz”, „Słońcem opętani”, „Siódme niebo nienawiści”, „Stacja Warszawa”, „Strach się bać”, „Wenus, Mars” i „Drzewa”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lady Pank (@ladypank_official)

Eksperymenty z brzmieniem
Zespół nieustannie się rozwijał, wychodząc poza utarte ramy i przedstawiając się fanom w nowych odsłonach. Eksperymentował z brzmieniami elektronicznymi, co zaowocowało wydaniem płyty „W transie” (1997). Wspólnie z Orkiestrą Symfoników Gdańskich nagrał album „Symfonicznie” (2012), który stał się bestsellerem. Trzy lata później artyści zaprezentowali inny koncertowy krążek „Akustycznie” ze swoimi największymi hitami nagranymi „bez prądu”. Z kolei w 2017 roku ukazała się płyta „Zimowe graffiti 2” ze świątecznym repertuarem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lady Pank (@ladypank_official)

Wyjątkowa nagroda z okazji jubileuszu
Niepostrzeżenie grupa dotarła do trzydziestopięciolecia swojej działalności, co zostało uczczone podczas recitalu „Tacy sami od 35 lat” na Polsat SuperHit Festiwal 2016 w Sopocie. - Dziękujemy fanom, ale także Polsatowi i Ninie Terentiew. Pierwszy raz w historii dostaliśmy nagrodę od telewizji! - mówił ze sceny Jan Borysewicz.

Występy na antenie Polsatu
Legendarny zespół w kolejnych latach objawiał się widzom stacji na rozmaitych imprezach: „Przebojowe Opole” w 2018 roku, „Polskę Kocham. 30 lat wolności” w 2019 roku, „Gramy dla Śląska” w 2020 roku, „Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia ZET” w 2022 roku oraz podczas Wielkiej Gali Jubileuszowej w Teatrze Wielkim - Operze Leśnej. Za każdym razem w doskonałej formie, wywołując u widzów ekscytację i euforię.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lady Pank (@ladypank_official)

Czterdziestolecie spięte specjalną klamrą
Kolejne lata mijają, a Lady Pank nie zamierza kończyć kariery. Muzycy dotrzymali słowa danego na 35-leciu, kiedy zapraszali na kolejne rocznice: czterdziestolecia i pięćdziesięciolecia. Pierwszy z tych jubileuszy został połączony z premierą nowej płyty „LP40” oraz długą trasą koncertową, która trwała przez dwa lata. Swoistym zwieńczeniem tej podróży ze swoimi największymi przebojami jest występ ostatniego dnia 2022 roku podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów w Parku Śląskim.

Sylwestrowa Moc Przebojów 2022 - zobacz koncert:

Na Sylwestrową Moc Przebojów 2022 zaprosili Telewizja POLSAT i Województwo Śląskie. Współorganizatorami byli Park Śląski, Stadion Śląski, a patronami medialnymi Radio Zet i Interia.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat