2022-12-19

Big Cyc: Wielki powrót na Sylwestrową Moc Przebojów

Słynna i znana z wielkiego poczucia humoru grupa znów na imprezie Telewizji POLSAT. Początkowo Big Cyc miał być jedynie artystycznym happeningiem, ale szybko stał się fenomenem na polskiej scenie muzycznej. Niemal trzydzieści pięć lat później zespół jest jedną z gwiazd Sylwestrowej Mocy Przebojów 2022. Ponowny występ na tym wydarzeniu to okazja do znakomitej zabawy w Parku Śląskim.

Jak wszystko się zaczęło?
Historia grupy jest nierozerwalnie powiązana z Pomarańczową Alternatywą, ruchem, który pod koniec lat osiemdziesiątych urządzał w rozmaitych miastach w całej Polsce happeningi ośmieszające komunistyczną władzę. Działający w tym środowisku artyści w 1988 roku wpadli na pomysł muzyczno-medialnej akcji: uroczystej akademii z okazji kompletnie fikcyjnej siedemdziesiątej piątej rocznicy „powstania damskiego biustonosza”. Koncert Big Cyc miał być jedynie dodatkiem, a stał się głównym punktem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Big Cyc (@bigcyc_official)

Gramy dalej!
Zespół po całym wydarzeniu miał się rozwiązać, ale sława, jaką owiany został występ, zaowocowała propozycjami zagrania w rozmaitych łódzkich klubach. Big Cyc szybko stał się lokalną sensacją, najbardziej popularną na imprezach studenckich. Styl wyśmiewający powagę i zadęcie pozujących na „podziemne” grup rockowych, przypadł młodej publiczności do gustu. Kolejnym naturalnym krokiem było zebranie utworów i wydanie albumu. Trzon zespołu stworzyli Krzysztof Skiba, Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak, Roman „Piękny Roman” Lechowicz, Jarosław „Dżery” Lis, do których w 1998 roku dołączył grający na instrumentach klawiszowych Piotr „Gadak” Sztajdel, a w 2006 roku gitarzysta Marek „Maras” Szajda.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Big Cyc (@bigcyc_official)

Bezkompromisowi i szalenie popularni
Wydana w 1990 roku debiutancka płyta „Z partyjnym pozdrowieniem” stała się wielkim hitem, a artyści wykorzystywali popularność do kontynuowania happeningów związanych z życiem politycznym, społecznym i traktowaniem artystów w Polsce, co prowadziło do wielu kontrowersji. Rozpoznawalność zespołu wystrzeliła w kosmos za sprawą przeboju „Makumba” z albumu „Z gitarą wśród zwierząt”. W serwisie YouTube teledysk został odtworzony ponad 16 milionów razy.

W świecie Kiepskich
W 1999 roku Big Cyc zagościł na stałe w Polsacie poprzez piosenkę do serialu „Świat według Kiepskich”. - Jesteśmy dumni, że ta piosenka towarzyszy dziełu, które bawi i cieszy widzów - podkreślał Krzysztof Skiba. - Tym bardziej że nagraliśmy ten utwór i od razu karetką na sygnale przywieźliśmy do Wrocławia, a producenci po prostu w ciemno go wzięli. Na szczęście się spodobało - dodał Jacek Jędrzejak. W tamtych czasach nie było innej możliwości technicznej, żeby szybko przekazać materiał. Muzycy pojawili się w czołówce produkcji, a także w 506. odcinku zatytułowanym „Mocne uderzenie”.

Bogaty przebojowy dorobek
W pierwszych latach zespół praktycznie co roku wydawał nowe albumy, które uzyskiwały status złotych i platynowych płyt. Z biegiem czasu fonograficzna aktywność zmniejszyła się, ale świętująca w 2023 roku trzydziestopięciolecie grupa, ma w dorobku osiemnaście studyjnych krążków, w tym wydany na początku 2022 roku „Przystanek wolność” i jeszcze więcej chwytliwych piosenek. Wśród nich między innymi znane szerokiej publiczności „Rudy się żeni”, „Dres” i „Facet to świnia”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Big Cyc (@bigcyc_official)

Muzyczna publicystyka
Artyści wykorzystują możliwość, aby głośno mówić na temat istotnych ich zdaniem spraw. W swoich utworach często komentują najważniejsze wydarzenia polityczne i poruszają tematy społeczne. Zawsze z humorem i dystansem. Angażują się także w rozmaite inicjatywy mające na celu promowanie pozytywnych zachowań, jak walka z zanieczyszczaniem środowiska czy zachęcanie do zdrowego i aktywnego stylu życia (utwór i teledysk „Jesteśmy najlepsi” z płyty o tym samym tytule).

Powrót na Sylwestrową Moc Przebojów
Dla mającej happeningowe korzenie grupy jedną z form artystycznej realizacji są występy na żywo i kontakt z publicznością. Ich koncerty to widowiskowy, dynamiczny show, pełen zabawy, ironii i satyry. Big Cyc gościł w przeszłości na Sylwestrowej Mocy Przebojów, ale ostatni raz miało to miejsce w 2014 roku. Czas na wielki powrót w Parku Śląskim. Które swoje przeboje zaprezentuje?

Sylwestrowa Moc Przebojów 2022 - zobacz koncert:

Na Sylwestrową Moc Przebojów 2022 zaprosili Telewizja POLSAT i Województwo Śląskie. Współorganizatorami byli Park Śląski, Stadion Śląski, a patronami medialnymi Radio Zet i Interia.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat