2019-06-13

„Pierwsza miłość”: Najbardziej kontrowersyjne wątki - część 1

2900 odcinków to nie tylko piękne historie, lecz także wielkie dramaty. Główne postaci serialu „Pierwsza miłość” wielokrotnie mierzyły się z przeciwnościami losu i trudnymi, życiowymi sytuacjami. Przemoc domowa, hazard, zmuszanie do pracy w klubie nocnym to tylko niektóre z problemów, którym musieli sprostać. Które były najciekawsze? Które budziły najwięcej emocji? Które najmocniej zapadły w pamięć fanom? Zapraszamy na pierwszą część naszego podsumowania!

Marysia traci pamięć i tańczy w klubie nocnym

W odcinku 487. policjanci decydują się przetransportować obserwowaną przez mafię Majkę. Okazuje się, że jeden z gliniarzy został opłacony przez przestępczą szajkę. Dochodzi do strzelaniny, w wyniku której ginie trzech policjantów. Dziewczyna w popłochu ucieka z miejsca zdarzenia i doznaje szoku. Gdy biegnie szosą, potrąca ją samochód. Piękna blondynka w wyniku wypadku traci pamięć, a mężczyzna, który go spowodował, postanawia się nią zająć na własną rękę. Jest to Jacek, który mieszka z matką we wsi pod Wrocławiem.

Po wielu tygodniach Marysia zostaje uznana za zaginioną, ale jej poszukiwania nadal trwają. Szukają jej jednocześnie Paweł, policja i gangsterzy. Ukochany zwraca się nawet po pomoc do jasnowidza. Tymczasem Majka mieszka u Jacka i Janiny, którzy nazywają ją Dagmarą. Kobieta czuje się coraz lepiej, a „wybawca” się w niej zakochuje. Majka odrzuca jednak jego zaloty. Błaga, żeby zawiózł ją do domu. Zaczyna źle się czuć w gospodarstwie. Chłopak próbuje wykorzystać ją seksualnie. Odrzucenie tak bardzo go boli, że nakazuje jej pracować ponad siły.

W końcu w odcinku 515. wychodzą na jaw wszystkie tajemnice matki i syna. Janina i Jacek więżą Majkę w komórce, ale kobieta w końcu pomaga jej uciec. Usypia swojego syna lekami, a Stefan - ich sąsiad - wywozi Marysię w kierunku Wrocławia. Problem w tym, że dziewczyna nie ma gdzie się podziać. Nocuje więc na dworcu PKS, a później tuła się po mieście. Zostaje też okradziona z pieniędzy. Kiedy policjanci chcą z nią porozmawiać, rzuca się do panicznej ucieczki. Dochodzi nawet do tego, że na ulicy prosi obcych ludzi o pieniądze, a w ciemnej uliczce zaczepia ją grupa pijanych mężczyzn. Pomaga jej Tatiana, która następnie daje Marysi schronienie.

Po pewnym czasie okazuje się, że nowa koleżanka jest prostytutką. Majka czuje, że nie może dłużej nadużywać dobroci Tatiany. Proponuje Zbyszkowi (jak się później okaże - alfonsowi Ukrainki), że będzie sprzątać w lokalu za skromne wynagrodzenie. Ten jednak każe jej tańczyć na rurze. W odcinku 526. sutenerzy wyrabiają nowy dowód Majce - staje się Andżeliką. Dziewczyna zostaje nawet gwiazdą lokalu. Po jakimś czasie spotyka ją tam Artur…

Przemoc domowa wobec Emilki

Emilkę Śmiałek poznajemy jako prostą, pozornie niezbyt bystrą dziewczynę. Od zawsze mieszka we wsi Wadlewo, marzy o prawdziwej miłości i nie ma wielkich wymagań co do mężczyzn. Poznaje Andrzeja Pałkowskiego - równie nierozgarniętego chłopaka, który w przeciwieństwie do niej pochodzi z bardzo zamożnej rodziny.

Córka sołtysa zakochuje się tak naprawdę w pieniądzach Pałkowskiego. Andrzej od zawsze pragnął jednak Marysi Radosz. Dochodziło do tego, że Emilka groziła Marysi i mówiła, że chłopak jest tylko jej (podczas gdy Majka miała z Andrzejem inne sprawy do uregulowania - kilka lat wcześniej śmiertelnie potrącił bowiem jej matkę, a później podpalił jej dom).

W końcu dochodzi do ślubu z Andrzejem, który był jednak ukartowany. Śmiałek wymyślił spisek, żeby pomóc dziewczynie związać się z Pałkowskim. Emilka okłamywała chłopaka, że jest z nim w ciąży. Kiedy para naprawdę się w sobie zakochuje, dziewczyna zaczyna przechodzić gehennę. Andrzej zaczyna być chorobliwie zazdrosny - nawet o relacje z kuzynką Martą, której w efekcie potrafi grozić.

Tymczasem Marek Żukowski zatrudnia Martę jako opiekunkę do Tomka (syna Kingi). Andrzej zastrasza więc również jego. Staje się też nieznośny dla żony - nie sprząta w domu, nie pomaga w niczym. Emilia zaczyna pracę na drugim etacie w Fabryce Wrażeń Teresy Żukowskiej. Dziewczyna jest przemęczona. Pierwszy raz zostaje pobita przez męża w odcinku 421. Emilka ma okres, prosi go o kupno podpasek. W sklepie Łazankowa z Natalią naśmiewają się z chłopaka. Ten wraca do domu i wyżywa się się na żonie.

Później mężczyzna postanawia wziąć udział w teleturnieju Telewizji POLSAT „Gra w ciemno”. Chłopak jest przekonany, że zgarnie pełną pulę. Wygrywa jednak 1750 złotych, a później rzuca się z pięściami na prowadzącego Krzysztofa Ibisza. Po emisji programu w Wadlewie wszyscy się z niego śmieją, a on swoją frustracje wyładowuje na Emilce. W odcinku 478. katuje ją do nieprzytomności...

Hazard i upozorowana śmierć Artura

Życie wielokrotnie tłamsiło fantazje Artura. Wiele lat temu, jeszcze jako młody mężczyzna, próbował swoich sił jako aktor. Dostał nawet główną rolę w filmie „Hazardzista”. Aby wczuć się w postać, w którą się wcielał, postanowił wybrać się kilka razy do kasyna. W pewnym momencie zaczął jednak tracić nad tym kontrolę. Wizyty w tym miejscu zaczął traktować jako odskocznię od swoich problemów, a miał ich wtedy sporo. Jednym z nich był nieoczekiwany koniec związku z Edytą, którą przyłapał na zdradzie. Załamany Kulczycki coraz częściej odwiedzał salony gier, uzależnił się i popadł w długi. A sytuacji nie poprawiał fakt, że film okazał się całkowitą klapą.

Długi Artura niespodziewanie wykupił niejaki „Medyk” - jeden z największych mafiosów we Wrocławiu. Zaczyna on szantażować i grozić uzależnionemu. Kulczycki decyduje się na ucieczkę do Anglii, jednak „Medyk” przejrzał jego plan i zatrzymał go w Polsce. Zagroził mu bowiem, że zabije wszystkich jego przyjaciół.

Naczelny lowelas „Pierwszej miłości” oddaje się więc dobrowolnie w ręce bezwzględnego gangstera i namawia go, aby upozorować porwanie. Liczy na to, że jego ojciec zapłaci każdą kwotę w zamian za bezpieczeństwo syna. Piotr odmawia jednak pomocy, ponieważ uważa, że to podstęp ze strony Artura, który już nie raz pokazał, na co go stać. Policja, z komisarzem Olafem na czele, namierza dziuplę, w której przetrzymywano Artura. W odcinku 878. mundurowi robią nalot na kryjówkę „Medyka”. Na miejscu nie ma już jednak nikogo.

Młody Kulczycki próbuje wydostać się z piwnicy, ale nie udaje mu się uwolnić z rąk porywaczy. Gangster nie ma dla niego litości. W odcinku 879. Artur zostaje z zimną krwią zamordowany, a policji udaje się schwytać „Medyka”. Śledczy odnajdują zwłoki w rzece i proszą Piotra o identyfikację. Ojciec nie może uwierzyć, że jego syn nie żyje. Bartek przekonuje Piotra, by pozwolił synowi odejść. A Piotr ulega jego namowom i wyznacza datę pogrzebu Artura. Bliscy i przyjaciele nie mogą się pogodzić z jego przedwczesną śmiercią. Nadchodzi dzień pogrzebu Kulczyckiego. Wszyscy go żegnają, aż nagle… Artur staje w drzwiach BarBariana podczas własnej stypy!

A jakie są według Was najbardziej kontrowersyjne wątki w serialu „Pierwsza miłość”? Dajcie znać w komentarzu!

Zobacz także:
„Pierwsza miłość”: Działo się! Do zobaczenia po wakacjach!
„Pierwsza miłość”: Katastrofa budowlana i korupcja w finale
„Pierwsza miłość”: Jagoda ujawnia prawdę o dziecku!
Daniel Olbrychski w serialu „Pierwsza miłość”
„Pierwsza miłość”. Kim naprawdę jest prawnik Łukasz?
Spełnili swoje marzenie dzięki serialowi „Pierwsza miłość”
„Pierwsza miłość”: Piotr Ligienza w serialu. Co to za postać?
„Pierwsza miłość”: Kim jest tajemniczy znachor Kazimierz?
„Pierwsza miłość”: Czy Artur jest seksoholikiem?
Wiktoria Gąsiewska w serialu „Pierwsza miłość”. Kogo gra?
„Pierwsza miłość”: Jan Wieczorkowski nową postacią