2019-03-08

„Taniec z Gwiazdami”: 9. edycja z audiodeskrypcją na żywo

0

Niewidomi fani tańca mogą śledzić poczynania niewidomej uczestniczki, Joanny Mazur. Magiczny świat roztańczonego show Telewizji POLSAT poznają dzięki głosowi dziennikarki sportowej Aleksandry Szutenberg. 9. edycja „Tańca z Gwiazdami” to pierwszy program rozrywkowy w Polsacie, w którym pojawiła się audiodeskrypcja realizowana podczas odcinka na żywo.

Uczestniczka „Dancing with the Stars” jest cenioną sportsmenką i laureatką Czempiona w prestiżowym plebiscycie Polsatu i „Przeglądu Sportowego”. Uznaje się ją za jedną z najlepszych niepełnosprawnych zawodniczek w Polsce. Nie raz już udowadniała, że nie ma dla niej celów nie do osiągnięcia. Joanna Mazur przestała widzieć jako siedmiolatka. Nie poddała się jednak. Dzięki determinacji oraz wsparciu rodziny i przyjaciół odnosi sukcesy i z dumą sięga po kolejne zwycięstwa na bieżni. Tym razem walczy o taneczną Kryształową Kulę w towarzystwie Jana Klimenta. Występy nietypowej pary mogą śledzić także inne osoby niewidome i niedowidzące.

Audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora warstwy wizualnej programu. W filmie czy spektaklu lektor mówi między dialogami o kostiumach, scenografii, przebiegu akcji. Podczas emisji „Tańca z Gwiazdami” nie ogranicza się wyłącznie do takich opisów. Odpowiada bowiem za to Aleksandra Szutenberg, która jest dziennikarką sportową, a wcześniej sama uprawiała gimnastykę artystyczną. Sprawdziła więc dokładnie, czego oczekują niewidomi odbiorcy. Aby sprostać ich oczekiwaniom, odbyła długą rozmowę z niewidomą biegaczką, uczestniczką 9. edycji show, Joanną Mazur. Dowiedziała się od niej, że kostiumy tancerzy i scenografia w studio to nie wszystko, co chcieliby wiedzieć. Najważniejsze są dla nich emocje w trakcie programu na żywo i właśnie to stara się przekazać podczas trwania show.

W 7. edycji programu w 2017 roku, kiedy jedną z uczestniczek była głuchoniema Iwona Cichosz, Polsat po raz pierwszy w historii wprowadził napisy dla osób niesłyszących podczas programu nadawanego na żywo. Teraz poszerzył swoją ofertę o udogodnienie dla niewidzących i niedowidzących. Audiodeskrypcję można włączyć, wciskając na pilocie przycisk do zmiany ścieżki dźwiękowej i wybierajac alternatywny przekaz dźwiękowy.

Oglądaj w IPLA.TV: „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” - sezon 9, odcinek 2

Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami w piątek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” na Instagramie - @tanieczgwiazdami

Zobacz także:
„Taniec z Gwiazdami”: Michał Malitowski leczy kontuzję
Justyna Żyła rozważa rezygnację z „Tańca z Gwiazdami”?!
Czadoman w szoku! Zatańczył lepiej, niż się spodziewał
Zaczęło się! Wielkie emocje w „Tańcu z Gwiazdami”
Kto z uczestników 9. edycji stresuje się najbardziej?
„Taniec z Gwiazdami”: Górale ruszają na podbój parkietu!

Komentarze