2024-05-02

Znamy wszystkich zwycięzców konkursu SCRIPT PRO 2024

Kto otrzymał nagrody dla scenarzystów na festiwalu Mastercard OFF CAMERA? - Żyjemy w czasach pogoni za hitem - powiedziała jurorka Iwona Siekierzyńska podczas gali SCRIPT PRO 2024. Właśnie dlatego wyróżnieni zostali młodzi i bardzo zdolni twórcy, których kameralne i artystyczne wizje stają w kontrze do kina mainstreamowego. Sprawdź szczegóły!

Prestiżowe wyróżnienia
W trakcie festiwalu Mastercard OFF CAMERA miała miejsce uroczysta gala SCRIPT PRO, podczas której wręczone zostały nagrody dla pełnometrażowych filmów fabularnych i - po raz drugi - także dla filmów krótkometrażowych. Jest to najważniejszy polski konkurs dla scenarzystów będących na początku swojej kariery. W poprzednich edycjach konkursu wyróżnione zostały między innymi tak znane tytuły jak: „Kos”, „Za duży na bajki”, „Lęk”, „Bo we mnie jest seks”, „Powrót do tamtych dni”, „Boże ciało”, „Bogowie” czy „Ostatnia rodzina”. W tym roku także wyróżniono znakomite projekty.

Wykorzystać potencjał
Gala rozdania nagród odbyła się 1 maja o godz. 19:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Miejsce to nie jest przypadkowe, bowiem zostało powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy, którego Wajda School jest już po raz 14. jednym z organizatorów konkursu. To właśnie w tej szkole finałowe teksty będą realizowane pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Pomagać w tym będą także inni organizatorzy konkursu, czyli Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Fundacja Kyoto-Kraków.

Dlaczego warto?
Ceremonię rozpoczęła dyrektorka muzeum Manggha - Katarzyna Nowak, po której głos zabrał dyrektor Wajda School - Filip Marczewski, któremu przypadło zadanie prowadzenia tegorocznej gali. Obecni na sali goście mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowany na tę okazję filmik, w którym wypowiadali się laureaci ostatnich edycji, zachęcając do wzięcia udziału w konkursie. Następnie głos zabrał dyrektor artystyczny Mastercard OFF CAMERA - Grzegorz Stępniak, który opowiedział więcej o idei konkursu.

Selekcja i weryfikacja
Na sali nie zabrakło także wzruszeń, radości i śmiechu, o co zadbała Krystyna Zachwatowicz-Wajda, wspominając Andrzeja Wajdę. Wręczenie nagród rozpoczęto od kategorii Filmu 15 min. Do konkursu zgłoszonych zostało 160 scenariuszy, spośród których wybrano zaledwie siedem. Natomiast do finału zakwalifikowano 24 projekty pełnometrażowych filmów fabularnych.

Dodatkowy konkurs
Tegoroczna edycja uzupełniona była także o zwycięskie nagrody nowej, wyjątkowej inicjatywy realme Portrait Master Academy skierowanej do entuzjastów fotografii. Drogocenne podarunki wręczył przedstawiciel marki - Tomasz Nowicki, który zaznaczył, że „sztuka i technologia się przenikają”. Wśród wielu chętnych, jury wyłoniło trzy laureatki, których prace będzie można podziwiać 4 maja podczas Gali Zamknięcia festiwalu Mastercard OFF CAMERA.

Film 15 min, z jury w składzie Zbigniew Domagalski, Joanna Krauze, Filip Marczewski.
● 1. miejsce - „Powiadomienie” Tomasz Kamiński, Tomasz Sikora
● 2. miejsce - „Długa przerwa” Jan Saczek
● 3. miejsce - „Krótki film o samotności” Piotr Szymanek
● 3. miejsce - „Raczki” Dominika Stachowiak

Film, z jury w składzie Iwona Siekierzyńska, Michał Komar, Magdalena Łazarkiewicz, Grzegorz Stępniak.
● 1. miejsce - „Dalej jest noc” Damian Kocur (za ambiwalentne i skomplikowane ujęcie ważnego społecznie tematu oraz stworzenie bohatera, w którego wierzy się od samego początku)
● 2. miejsce - „Zrób mi źle” Maria Wider (za odważne podjęcie tematu, który wciąż jest kulturowym i społecznym tabu oraz zbudowanie wielowymiarowej kobiecej postaci)
● 3. miejsce - „Jarocin ‘84” Przemysław Jurek (za próbę zmierzenia się z mitem kultowej edycji formacyjnego festiwalu i umiejętne wpisanie weń sprawnie skonstruowanej historii inicjacyjnej)
● 3. miejsce - „Boża łaska” Joanna Didik (za nieoczywistą reprezentację katolickiej wspólnoty i wyrastających z niej bohaterów, którym przyszło mierzyć się z trudnymi moralnie dylematami)

Nagroda realme Portrait Master Academy, z jury w składzie Grzegorz Stępniak, Aleksandra Zaborowska, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Paco Xiao.
● 1. miejsce - Paulina Czyż
● 2. miejsce - Beata Smutek
● 3. miejsce - Katarzyna Picz

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024 od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat