2024-04-29

Mastercard OFF CAMERA 2024 dzień po dniu. Poznaj szczegóły

Sprawdź najciekawsze wydarzenia, projekcje i spotkania z gwiazdami Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie. W ciągu 10 dni imprezy zaplanowano prawdziwą ucztę dla kinomanów, pełną wartościowych tytułów filmowych. Mastercard OFF CAMERA 2024 od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

DZIEŃ 1 OFF CAMERA 2024 - 26 kwietnia (piątek): Mocny start

Oficjalnym otwarciem imprezy była konferencja prasowa, a równocześnie odbył się pierwszy punkt programu festiwalu, czyli wykład Aleksandry Zaborowskiej na auli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach Masterclass „Lepsze portrety w 8 krokach”, podczas którego uczestnicy mieli okazję posłuchać cennych porad na temat fotografii portretowej. Po południu rozpoczęły się spotkania OFF Na Maksa w Miasteczku Filmowym w nowej lokalizacji - pod Galerią Krakowską, które poprowadził Maks Behr. Jego wyjątkowymi gośćmi byli Dobromir Dymecki i Maciej Musiałowski. W tej samej lokalizacji o godz. 19:00 miał miejsce pierwszy seans plenerowy, na którym pokazano film „Chora na siebie”, a o godz. 20:30 na Placu Szczepańskim można było obejrzeć „Chłopca z niebios”. O tym, że był to wyjątkowy dzień, świadczy fakt, że wieczorem pod Kinem Kijów zabłysły reflektory i rozwinięto czerwony dywan, na którym pojawili się sławni goście z Polski, Europy i świata. W ten sposób świętowano Galę Otwarcia Festiwalu. Natomiast po uroczystym bankiecie w Klubie Poczta Główna można było już mniej oficjalnie obchodzić początek Festiwalu Mastercard OFF CAMERA w rytmie muzyki z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

DZIEŃ 2 OFF CAMERA 2024 - 27 kwietnia (sobota): Kino dojrzewania oraz nagroda specjalna

W ramach sekcji tematycznych wyświetlono Festiwalowe Hity „The Other Son” i „Let Me Go”, amerykańskie kino niezależne reprezentował „The Feeling That The Time for Doing Something Has Passed”, w sekcji Czarne Owce wystawiono „Moje lato z Carmen” oraz „Czarny kos, czarna jeżyna”, a film „Upon Open Sky” trafił na ekran jako przedstawiciel sekcji W słusznej sprawie. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych pojawiły się nowy „Znachor”, „Błazny” - czyli końcowy dyplom aktorski z Łódzkiej Szkoły Filmowej, postpunkowy dramat „Imago” i leśny thriller „Grzyby”. W ramach Konkursu Głównego debiutanci zajęli się wchodzącymi w dorosłość dziewczynami („Power Alley”, „Light Light Light”), chłopakami („Silent Roar”) i problemami zakochanych („The Hypnosis”, „Empty Nets”). Pokazów specjalnych doczekały się „Treasure”, „Pułapka” w Kinie Kijów, „Dziewczyny” w miasteczku filmowym pod Galerią Krakowską i „Koliber” na Placu Szczepańskim. Natomiast w ramach sekcji Storytellers widzowie mogli obejrzeć 9. odcinek 3. sezonu perypetii pracowników Kropliczanki z polskiego „The Office”, a także pierwszy odcinek opartego na prozie Wojciecha Chmielarza serialu kryminalnego „Prosta sprawa” z Mateuszem Damięckim w roli głównej. Z kolei Maks Behr przepytywał na spotkaniu otwartym „OFF na Maksa” Helenę Englert i Katarzynę Gałązkę, które odegrały pierwszoplanowe role w serialu HBO Max - „#BringBackAlice”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

Jak co roku przyznana została też nagroda specjalna dla tych, którzy szlakiem kina niezależnego zaszli już nieco dalej. Nagroda „Pod prąd” za całokształt osiągnięć w 2024 roku trafiła w ręce Patricka Wilsona, czemu towarzyszył uroczysty pokaz „Hard Candy” w Kinie Kijów. Znany szerzej jako Orm, poważniejszy brat Aquamana z filmów Jamesa Wana czy Nocny Puchacz w ekranizacji „Watchmen” autorstwa Zacka Snydera, przede wszystkim zasłużył się udziałem w seriach „Obecność”, „Naznaczony”, „Zakonnica” czy „Annabel”, na stałe cementujących popularność horroru jako gatunku wysokobudżetowego. Patrick Wilson to także kameralne produkcje jak „Upiór w operze” z Gerardem Butlerem, thriller o względności rasizmu jak „Dzielnica Lakeview” czy zaskakujący dramatothriller „Ocaleni” współgrany z Anne Hathaway. Polakom najbardziej znany pozostanie jednak z roli Davida Fordena, oficera prowadzącego CIA pułkownika Kuklińskiego z „Jacka Stronga” Władysława Pasikowskiego.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

DZIEŃ 3 OFF CAMERA 2024 - 28 kwietnia (niedziela): Przedpremierowo i z aktorami

W Miasteczku Filmowym przy Galerii Krakowskiej odbył się panel „Bohater akcji” z udziałem Piotra Adamczyka, Magdaleny Wieczorek, Piotra Żurawskiego i Marty Malikowskiej. Dodatkowo Piotr Adamczyk odpowiedział też na pytania Maksa Behra podczas panelu OFF NA MAKSA, a kolejnym gościem prowadzącego była Anna Szymańczyk. Widzowie mieli też okazję posłuchać rozmowy Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, Basi Żelazko i Kamili Czai, które dyskutowały w ramach panelu „Granice mroku”. Po południu dzięki Polsat Box Go odbyło się spotkanie online, którego tematem przewodnim był nowy serial „Krew”, a wzięli w nim udział Kamil Kula, Vanessa Aleksander i Małgorzata Foremniak. Zaraz po rozmowie miał miejsce pokaz odcinka. Zaś wieczorem w Kinie Agrafka miała sesja Q&A na temat serialu Polsatu „Zdrada”, w której udział wzięli Dobromir Dymecki, Juliusz Chrząstowski oraz Tamara Aagten-Margol, również z prezentacją odcinka. Wieczorem wyświetlono tam natomiast francuską produkcję „Na pełny etat”, a w plenerowym kinie na Placu Szczepańskim można było zobaczyć „Men” w reżyserii Alexa Garlanda.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Polsat Box Go (@polsatboxgo)

DZIEŃ 4 OFF CAMERA 2024 - 29 kwietnia (poniedziałek): Serialowy zawrót głowy

W południe Maks Behr w ramach cyklu OFF NA MAKSA rozmawiał z Gabrielą Muskałą, Sebastianem Delą oraz Magdaleną Dwurzyńską o ich doświadczeniach ze szkoły teatralnej, które znalazły odzwierciedlenie w ich rolach w filmie „Błazny”. Produkcja bierze udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych i można ją obejrzeć 30 kwietnia oraz 2 maja w Kinie pod Baranami. 29 kwietnia to również ostatni dzień wydarzeń serialowych z sekcji Storytellers, w ramach której odbyły się trzy panele dyskusyjne: „Zagrać w adaptacji (remake) - seriale Zdrada i Krew” oraz „Ewolucja sitcomów”, a także jeden panel online pt. „Siła kobiet w obliczu Zdrady”. Ten dzień był istnym świętem seriali - odbyły się pokazy odcinków takich produkcji jak „Brygada (B.R.I.)” oraz „Klara”. Wieczorem wiele działo się w kinach plenerowych. Przy Galerii Krakowskiej wyświetlany był dramat „Falcon Lake” (reż. Charlotte Le Bon), a na Placu Szczepańskim miała miejsce projekcja filmu „Jeszcze jest czas” (reż. Viggo Mortensen).

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

DZIEŃ 5 OFF CAMERA 2024 - 30 kwietnia (wtorek): Atrakcje na półmetku

Ruszył cykl PRO INDUSTRY, czyli seria wydarzeń skupionych na tym, jak wygląda kino od „roboczej” strony. W Stradom House by Autograph Collection profesjonaliści i entuzjaści branży filmowej dyskutowali o postprodukcji oraz AI, a także wzięli udział w networkingowym brunchu i porozmawiali o case study filmu „Zielona Granicy” Agnieszki Holland. W Miasteczku Filmowym przy Galerii Krakowskiej w ramach cyklu OFF NA MAKSA Piotr Żurawski opowiadał w rozmowie z Maksem Behrem o kulisach pracy aktora. Odbyło się także Q&A po filmie „Błazny”. W spotkaniu wzięła udział reżyserka Gabriela Muskała i dwójka aktorów: Sebastian Dela oraz Magdalena Dwurzyńska. Do gości dołączył także Zbigniew Zamachowski, który skomponował muzykę. Tego dnia widzowie mogli obejrzeć cztery filmy starające się o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”: „Power Alley”, „Tyle co nic”, „Silent Roar” oraz „The Hypnosis”. W kinach plenerowych odbyły się seanse „Ośmiu gór” i „Wielkiego Wozu”. Wytrwali festiwalowicze mogli zakończyć dzień imprezą Rihanna Party w Klubie Spotkań Poczty Głównej.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

DZIEŃ 6 OFF CAMERA 2024 - 1 maja (środa): Najgorętszy okres

Festiwalowe Hity reprezentowały arabski „Bogu dzięki, chłopiec” (reż. Amjad Al-Rasheed), bułgarskie „Blaga’s Lessons” (reż. Stephan Komandarev) oraz francuskie „Red Island” (reż. Robin Campillo). W sekcji Amerykańscy niezależni można było obejrzeć horror „Booger” (reż. Mary Dauterman) oraz dramaty „Year of the Fox” (reż. Megan Griffiths) i „Ex-Husbands” (reż. Noah Pritzker). Z pozostałych sekcji tematycznych na ekranach „Unsinkable” (reż. Christian Andersen) z sekcji W słusznej sprawie, „Rosalie” (reż. Stéphanie Di Giusto) z sekcji Czarne owce­, „Heroic” (reż. David Zonana) z sekcji Na granicy i „Homecoming” (reż. Catherine Corsini) z sekcji Girl Power!. W Kinie przy Galerii Krakowskiej widzowie mogli zobaczyć włoski „La Chimera” (reż. Alice Rohrwacher), w Kinie na Placu Szczepańskim skandynawski „Najgorszy człowiek na świecie” (reż. Joachim Trier), a w Kinie w Ogrodzie Botanicznym hiszpański „20 000 gatunków pszczół” (reż. Estibaliz Urresola Solaguren). W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych wyświetlany był „Znachor” (reż. Michał Gazda), zimnowojenny „Doppelgänger. Sobowtór” (reż. Jan Holoubek), postpunkowy dramat „Imago” (reż. Olga Chajdas) oraz „Lęk” (reż. Sławomir Fabicki) ilustrujący podróż sióstr do Szwajcarii w celu popełnienia przez starszą wspomaganego samobójstwa. Odgrywające główne role Magdalena Cielecka oraz Marta Nieradkiewicz rozmawiały o nim z Maksem Behrem w kolejnym spotkaniu spod znaku OFF NA MAKSA. W ramach Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” widzowie mieli szansę zobaczyć filmy o dorastaniu w cieniu wojny serbsko-natowskiej - „78 Days” (reż. Emilija Gašić), o kontrastach społecznych w Hiszpanii - „The Quiet Maid” (reż. Miguel Faus) oraz siostrzeństwie pod nieobecność matki - „Paradise is Burning” (reż. Mika Gustafson). Po pokazach „The Quiet Maid” oraz „Paradise is Burning” miały miejsce sesje Q&A z twórcami filmu: Miguelem Fausem oraz Biancą Delbravo. W Miasteczku Filmowym pojawił się Andrzej Seweryn, które na spotkaniu z nim pękało w szwach. Odbyła się także Gala wręczenia nagród Konkursu Scenariuszowego SCRIPT PRO, a także poznaliśmy laureatów konkursu Portrait Master Academy - Partnera Technologicznego realme!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

DZIEŃ 7 OFF CAMERA 2024 - 2 maja (czwartek): Niezwykła energia

Odbyły się kolejne rozmowy w ramach OFF NA MAKSA. Gościem Maksa Behra był Jakub Zając, odtwórca głównej roli w produkcji „Horror Story” (reż. Adrian Apanel). Prawdziwą gratką było spotkanie z aktorami intrygujących „Grzybów” (reż. Paweł Borowski): Pauliną Walendziak i Jędrzejem Bigosińskim. Po pokazach w Kinie pod Baranami miały miejsce dwie wyjątkowe sesje Q&A z twórcami. Zgromadzonych w Miasteczku Filmowym widzów odwiedziła Kamila Urzędowska, odtwórczyni roli Jagny w filmie „Chłopi” oraz aktorka serialu “Kiedy ślub?”, któremu poświęcony był jeden z paneli Storytellers. Za nami połączone z sesją Q&A pokazy filmów: „Empty Nets” (reż. Behrooz Karamizade), „She Came at Night” (reż. Jan Vejnar, Tomáš Pavliček) oraz „Power Alley” (reż. Lillah Halla), które walczą o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”. Wszystko to w wyjątkowych przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnicy cyklu PRO INDUSTRY zakończyli trzydniowe wyzwanie intensywnego rozwoju w branży filmowej. W Stradom House by Autograph Collection toczyły się żywiołowe dyskusje, szlifowane były znakomite pomysły i zawiązały się nici niezwykle cennych kontaktów. Wieczorem fani kina zgromadzili się po raz kolejny w trzech kinach plenerowych. Znakomitym zakończeniem dnia była impreza w Klubie Spotkań Poczta Główna: „House Music and Night x Mastercard OFF CAMERA”. Rozmowy o filmach toczyły się przy energetycznym akompaniamencie house’owych dźwięków, które niejednego poderwały do tańca.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

DZIEŃ 8 OFF CAMERA 2024 - 3 maja (piątek): Przeszłość i przyszłość

W ramach OFF NA MAKSA Maks Behr rozmawiał z Izą Kuną i Katarzyną Warnke, które wystąpiły w serialu „Klara”. Emocje, zgromadzonej w Miasteczku Filmowym publiczności, rozgrzali też Paweł Maślona, reżyser filmu „Kos” i Bartosz Bielenia, odtwórca jednej z głównych ról. Kino niezależne to wymiana myśli o tym, co ważne, choć nie zawsze łatwe. Dowodem na to były sesje Q&A, które odbyły się po pokazach filmów z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, czyli „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej, „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki oraz „Kosa”. W auli Akademii Sztuk Pięknych publiczność spotkała się z twórcami dzieł biorących udział w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi”. Gościem sesji Q&A po pokazie „Silent Roar” był Johnny Barrington, reżyser filmu. Widzowie „Tyle co nic” mogli porozmawiać z jego reżyserem, Grzegorzem Dębowskim oraz z Arturem Poczesnym, Jerzym Kapuścińskim i Agnieszką Kwietniewską. Ostatnie spotkanie tego wieczoru zostało poświęcone produkcji „78 Days”, o której opowiedziała jej reżyserka, Emila Gasić. Tego dnia odbył się także wyjątkowy pokaz specjalny w Kinie Kijów. Przed projekcją „Dyrygenta” w reżyserii Andrzeja Wajdy o swoich doświadczeniach we współpracy z tym wybitnym twórcą opowiedział Andrzej Seweryn, który wcielił się w filmie w jedną z głównych ról. W ciepłą majową noc widzowie zasiedli na festiwalowych leżakach, aby oglądać „Limbo” w reżyserii Ivana Sena, fascynujące „W gorsecie” Marie Kreutzer lub „Barany. Islandzka opowieść” Grimura Hakonarsona. Tym pokazem została zakończona tegoroczna edycja Kina w Ogrodzie Botanicznym, a potem w Klubie Spotkań Poczta Główna festiwalowicze i wolontariusze bawili się do późnej nocy przy rytmach lat 80., 90. i 00. granych przez energicznych Baywatch Parties.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024 od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat