2024-04-19

Patrick Wilson z nagrodą „Pod Prąd” Mastercard OFF CAMERA

Patrick Wilson to aktor ceniony zarówno przez krytykę, jak i środowisko twórcze. Znany jest z wielu ról, zarówno w musicalach na Broadwayu, jak i wysokobudżetowych produkcjach filmowych. Podczas 17. edycji Mastercard OFF CAMERA w Krakowie pojawi się na pokazie specjalnym filmu „Pułapka” („Hard Candy”) oraz odbierze nagrodę „Pod Prąd”, przyznawaną od 2010 roku osobistościom szczególnie zasłużonym dla kina niezależnego. Jej laureatami w poprzednich latach byli m.in. David Thewlis, John Malkovich oraz Agnieszka Holland. Patricka Wilsona można spotkać na festiwalu w sobotę 27 kwietnia.

Za współtworzenie kanonu
- Jesteśmy od dawna pełni podziwu dla talentu aktorskiego Patricka Wilsona. Niemal piętnaście lat temu, podczas jednej z pierwszych edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA, pokazywaliśmy świetną „Pułapkę”, w której, obok Elliota Page’a, gra główną rolę. Po latach wracamy do tego mistrzowsko skonstruowanego thrillera, niezapomnianej filmowej gry w „kotka i myszkę”, przy okazji wizyty Wilsona na naszym Festiwalu. Przyznajemy mu Nagrodę Pod Prąd, w uznaniu dla jego bogatej filmografii i dorobku. Przede wszystkim za konsekwentne podążanie własną ścieżką artystyczną, w ramach której łączy sprzeczne z definicji porządki: karierę w teatrze i broadwayowskich musicalach, granie pierwszoplanowych ról w światowych hitach box office i blockbusterach - chociażby w serii „Obecność” i „Aquaman” - z występowaniem w odważnych obyczajowo produkcjach w rodzaju „Aniołów w Ameryce” i „Małych dzieci”, które na trwałe weszły do kanonu współczesnej (pop)kultury - mówi Grzegorz Stępniak, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

Pokaz specjalny filmu „Pułapka”
Film „Pułapka” (ang. „Hard Candy”) opowiada o spotkaniu nastoletniej Hayley z dużo starszym od siebie Jeffem - przystojnym fotografem mody - poprzedzonym rozmowami na internetowym czacie. Kiedy spotykają się u niego w domu, na jaw wychodzą prawdziwe intencje obu stron, które mogą mieć poważne, wręcz śmiertelne konsekwencje.

Pokaz specjalny filmu „Hard Candy” z udziałem Patricka Wilsona w sobotę 27 kwietnia w Kinie Kijów o godzinie 19.00 podczas Mastercard OFF CAMERA 2024.

Tytuł: „Pułapka” (ang. „Hard Candy”)
Reżyseria: David Slade
Scenariusz: Brian Nelson
Zdjęcia: Jo Willems
Muzyka: Harry Escott, Molly Nyman
Obsada: Patrick Wilson, Ellliot Page, Sandra Oh, Odessa Rae
Kraj: USA
Rok produkcji: 2005

Patrick Wilson, urodzony w Wirginii i wychowany w Petersburgu na Florydzie, studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Swoje pierwsze kroki stawiał na deskach teatralnych. W kinowej sensacji, filmie „Aquaman” Jamesa Wana, Wilson zachwycił publiczność rolą Króla Orma. Niedawno zadebiutował w roli reżysera w piątej części filmów z serii „Naznaczony”, zatytułowanej „Naznaczony: Czerwone Drzwi”.
Przełomową rolą w karierze Wilsona była rola Joe Pitta w głośnym miniserialu HBO „Anioły w Ameryce” (2003), za którą dostał nominację do nagród Golden Globe i Emmy. Nominacje dla najlepszego aktora w serialu limitowanym do nagród Golden Globe i Critics’ Choice przyniosła mu też rola Lou Solversona w serialu „Fargo”. Inne rozliczne filmy i seriale, w których grał Wilson to „Obecność”, „Prometeusz”, „Jack Strong”, „Małe dzieci” czy „Upiór w operze”. Razem z paroma filmowymi znajomymi Wilson założył spółkę Cinema Lab, której celem jest przywrócenie dawnej świetności kinom dotkniętym przez pandemię. Spółka ma w planach zakup, renowację i reaktywowanie kin na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024 od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat