2024-04-19

Europejska premiera „Treasure” na Mastercard OFF CAMERA

Niemiecka reżyserka Julia von Heinz osobiście przywita gości Gali Otwarcia 17. edycji Mastercard OFF CAMERA w Krakowie podczas europejskiej premiery swojego najnowszego filmu „Treasure”. To ekranizacja autobiograficznej powieści Lily Brett, w której Lena Dunham wciela się w rolę dziennikarki muzycznej Ruth, wyruszającej wraz z ojcem ocalonym z Holokaustu (Stephen Fry) w emocjonującą podróż z Nowego Jorku do Polski, by odnaleźć żydowskie korzenie swojej rodziny. Ich pełna wzruszeń trasa wiedzie przez Warszawę, Łódź, Kraków aż do Auschwitz-Birkenau. Pokaz specjalny filmu 26 kwietnia 2024 r.

Polskie akcenty
Filmem otwarcia tegorocznej edycji jest niemiecko-francuska produkcja „Treasure”, do której zdjęcia w głównej mierze były realizowane w Polsce. W główne role wcielają się Lena Dunham i Stephen Fry. Na ekranie także: Zbigniew Zamachowski, Tomasz Włosok i Sandra Drzymalska. Muzykę do filmu stworzył duet: Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa.

Podróż śladami korzeni
Film niemieckiej reżyserki Julii von Heinz jest oparty na prawdziwej historii opisanej w bestsellerowej autobiograficznej powieści przez Lily Brett. Zainteresowała się nią gwiazda serialu „Dziewczyny” Lena Dunham i to do tego stopnia, że nie tylko wciela się tu w jedną z dwóch głównych ról, lecz także jest producentką filmu.

Gra ona dziennikarkę muzyczną Ruth, która niedługo po upadku żelaznej kurtyny odbywa u boku ojca (w tej roli znany brytyjski aktor Stephen Fry) podróż z Nowego Jorku do Polski śladami jego żydowskich korzeni. Dla ocalałego z Holokaustu mężczyzny to powrót po latach do miejsc, które zdecydował się opuścić po II wojnie światowej. Pełna emocji i wzruszeń droga prowadzi przez Warszawę, Łódź, Kraków aż do miejsca, z którym związane są najbardziej bolesne wspomnienia Edka, czyli obozu Auschwitz-Birkenau.

Przewodnikiem dwójki bohaterów po rodzącej się na nowo Polsce jest pewien ujmujący taksówkarz (Zbigniew Zamachowski), a w wypełnieniu planu, jaki przy okazji podróży założył sobie starszy mężczyzna, pomagają kolejni przypadkowo napotykani ludzie. „Treasure” to niepozbawiona ciepłego humoru opowieść o poszukiwaniu tożsamości, rodzinnych więzach, próbie pogodzenia się z przeszłością oraz… tytułowym skarbie.

Prestiżowy start
Europejska premiera filmu z udziałem twórców, w tym samej reżyserki, Julii von Heinz, odbędzie się w krakowskim kinie Kijów 26 kwietnia 2024 roku w czasie Gali Otwarcia 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

Reżyseria: Julia von Heinz
Scenariusz: Julia von Heinz, John Quester
Zdjęcia: Daniela Knapp
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Mary Komasa
Obsada: Lena Dunham, Stephen Fry, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Włosok, Sandra Drzymalska
Kraj: Niemcy/Francja
Rok produkcji: 2024

Julia von Heinz, urodzona 3 czerwca 1976 roku w Berlinie Zachodnim, jest uznaną niemiecką reżyserką i scenarzystką filmową. Jej kariera rozpoczęła się od pracy jako osobista asystentka dla reżysera i profesora Rosy von Praunheim na Uniwersytecie Filmowym Konrada Wolfa w Babelsbergu. Debiutancki film fabularny von Heinz, „Nic innego się nie liczy” miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2007 roku, zdobywając uznanie na licznych międzynarodowych festiwalach. Następnie zrealizowała film dokumentalny „Standesgemäß” (2008), a w 2012 roku wydała film dla dzieci „Hanni & Nanni 2”, oparty na serii powieści Enid Blyton, który odniósł gigantyczny sukces w kinach.
Współpracując z reżyserami takimi jak Tom Tykwer, Chris Kraus, Robert Thalheim i Axel Ranisch, stworzyła film dokumentalny „Pink Children” (2012). W tym samym roku von Heinz uzyskała tytuł doktora w dziedzinie filmu i rozpoczęła nauczanie na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium. Kontynuując pracę dydaktyczną, nie przestaje tworzyć filmów. Jej największym międzynarodowym sukcesem do tej pory jest „I jutro cały świat” (2020) - film, w którym opowiedziała o własnych nastoletnich doświadczeniach w ruchu Antifa.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat