2024-04-24

Female Voice 2024 Mastercard OFF CAMERA dla kobiet filmu

Nagroda Female Voice dla Kobiet Filmu jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej. Są ambitne, kreatywne, skuteczne. Nominacje otrzymały w tym roku: Olga Chajdas, Agnieszka Elbanowska, Monika Sobień-Górska oraz duet Magdalena Kamińska i Agata Szymańska. Laureatka otrzyma 50 000 zł.

Aby docenić niedoceniane
Wyróżnienie ma na celu wspieranie kobiet w realizowaniu ich artystycznych projektów i zawodowych planów w mocno zmaskulinizowanym świecie kina. Co roku nominowanych jest pięć twórczyń, a laureatkę wybiera Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku selekcjonerzy i programerzy podjęli decyzję, by przyznać cztery nominacje dla pięciu twórczyń - w 2024 roku nominowany jest bowiem jeden duet producencki.

Nominacje do Nagrody Female Voice 2024 Mastercard OFF CAMERA:
Olga Chajdas, reżyserka, scenarzystka - „Imago”
Agnieszka Elbanowska, reżyserka, scenarzystka - „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”
Monika Sobień-Górska, scenarzystka - „Lęk”
Magdalena Kamińska, Agata Szymańska, producentki - „Biała odwaga”

Wciąż nowa nagroda
Po raz pierwszy Nagrodę Female Voice wręczono w czasie 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, a została ona ogłoszona przez Katarzynę Figurę podczas 15. edycji Festiwalu. Nagroda jest ufundowana przez Bank BNP Paribas i Mastercard, a jej wysokość to 50 000 zł.

Nagroda zostanie wręczona w czasie Gali Zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w dniu 4 maja 2024 roku w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Więcej informacji o nominowanych:

Agnieszka Elbanowska
Urodzona w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech oraz Szkoły Wajdy. Stopień doktora w dyscyplinie Sztuki filmowej i teatralnej obroniła na wydziale Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Autorka filmów dokumentalnych nagradzanych na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Jej krótki film fabularny „Relax” został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i miał kinową dystrybucję w cyklu Najlepsze Polskie Krótkie Metraże. „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” jest jej pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Magdalena Kamińska i Agata Szymańska
Firma producencka założona przez Magdalenę Kamińską i Agatę Szymańską tworzy fabularne i dokumentalne filmy autorskie, niekonwencjonalne i przełamujące schematy, m.in. „Baby bump” (reż. Kuba Czekaj), „Huba” i „Z daleka widok jest piękny” (reż. Anka i Wilhelm Sasnalowie) czy „Wilkołak” (reż. Andriana Panek). Ich najnowsze produkcje miały premiery na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych - „Nie zgubiliśmy drogi” Anki i Wilhelma Sasnali w sekcji Forum 72. MFF Berlinale, zaś dokument „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego został nagrodzony na 75. MFF w Locarno.

W marcu tego roku miał premierę kinową film Marcina Koszałki „Biała Odwaga”, na jesień planowana jest premiera filmu „Simona” w reżyserii Adriana Panka oraz serial „Czarne stokrotki” dla stacji Canal+.

Obecnie firma jest zaangażowana w koprodukcję „Hunter’s son” w reżyserii Ricky Rijneke oraz serialu dla jednej z platform streamingowych. Równocześnie prowadzi rozwój scenariuszowy kilku projektów fabularnych.

Monika Sobień-Górska
Scenarzystka, pisarka, dziennikarka, autorka sześciu książek z gatunku literatury faktu i jednej powieści sensacyjnej. Od kilku lat stała felietonistka miesięcznika „Zwierciadło”. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwo w Szkole Wajdy. Film „Lęk” jest jej pełnometrażowym debiutem scenariuszowym. Scenariusz ten otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Mastercard OFF CAMERA w 2017 roku jako finalista konkursu SCRIPT PRO.

Olga Chajdas
Jej filmy były pokazywane na międzynarodowych festiwalach, m.in. International Film Festival Rotterdam, Raindance Film Festival, Calgary IFF, Moscow IFF, Karlove Vary IFF czy Camerimage. Współpracowała z warszawskimi teatrami, m.in. Teatrem Na Woli, Teatrem Studio czy Och-Teatrem.

Debiutowała w pełnym metrażu filmem „Nina”, który otrzymał m.in. główną nagrodę w konkursie Big Screen na International Film Festival w Rotterdamie, Złoty Pazur w sekcji „Inne Spojrzenie” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Główną Nagrodę w Konkursie Filmów Polskich na festiwalu Camerimage.

Współreżyserowała pierwszy polski film Netflixa „Erotica 2022” (segment „Nocna Zmiana”) oraz współtworzyła serial „1983”. Wyreżyserowała trzeci sezon serialu „Wataha” dla HBO, który przyniósł jej Polską Nagrodę Filmową Orły 2020 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny.

Film „Imago”, którego współscenarzystką oraz reżyserką jest Olga, miał premierę podczas festiwalu Karlove Vary 2023 oraz otrzymał nagrodę FIPRESCI PRIZE - The International Critic Prize. Scenariusz tego filmu otrzymał Specjalne Wyróżnienie XIII ScripTeast podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. „Imago” zostało nagrodzone Srebrnymi Lwami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024 od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat