2024-04-24

Mastercard OFF CAMERA: Pokaz specjalny filmu „Dyrygent”

Film Andrzeja Wajdy „Dyrygent” z 1979 roku to wybitny popis aktorski Johna Gielguda, Krystyny Jandy oraz Andrzeja Seweryna, który za tę rolę otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. Tuż przed projekcją rozmowę z Andrzejem Sewerynem poprowadzi Grażyna Torbicka. Pokaz specjalny „Dyrygenta” 3 maja 2024 roku o godzinie 19:00 w krakowskim Kinie Kijów.

Nieprzypadkowy wybór
Wybór „Dyrygenta” jest nie bez znaczenia, reżyser patronuje bowiem Krakowskiej Nagrodzie Filmowej Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”. Dzięki swojej postawie, ale także wybitnej filmografii zapisał się już na zawsze jako pionier nurtu kina niezależnego. Echa jego twórczości wybrzmiewają w kinie do dzisiaj.

O czym jest film „Dyrygent”?
Akcja filmu „Dyrygent” toczy się wokół Marty (Krystyna Janda), skrzypaczki, która podczas stypendium w Nowym Jorku poznaje Johna Lasockiego (John Gieldud), dyrygenta, który był wielką miłością jej matki. Lasocki postanawia przyjechać do Polski, by poprowadzić wykonanie V symfonii Beethovena w rodzinnym mieście Marty. Początkowo wydaje się to wielką szansą i inspiracją dla męża Marty - Adama (Andrzej Seweryn), który jest dyrygentem orkiestry. Jednak z czasem zaczyna być o niego zazdrosny.

Andrzej Seweryn we własnej osobie
W specjalnej rozmowie poprzedzającej projekcję w kinie Kijów, Andrzej Seweryn o współpracy z Andrzejem Wajdą opowie Grażynie Torbickiej, która od lat współpracuje z Festiwalem Mastercard OFF CAMERA i prowadzi rozmowy z twórczyniami i twórcami kina niezależnego.

Partnerem pokazu specjalnego filmu „Dyrygent” jest Bank BNP Paribas.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024 od 26 kwietnia do 5 maja w Krakowie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat