2024-02-19

Ośmiu reżyserów serialu „Planeta Singli. Osiem historii”

Każdy odcinek to inna ekipa i obsada aktorska. Wszystkie opowiadają o miłości. Elementem łączącym historie tej produkcji, to internetowa aplikacja randkowa, a bohaterów różni wiek, doświadczenie i okoliczności spotkania. Producenci poprosili o reżyserię twórców, którzy nie kojarzą się z komercyjnym kinem. Kim są? „Planeta Singli. Osiem historii” od 3 marca w niedzielę o godz. 22:10 w Polsacie.

Aleksandra Terpińska
Historia pierwsza: „Zjazd absolwentów”

Absolwentka reżyserii katowickiej filmówki oraz psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej krótkometrażowy film „Najpiękniejsze fajerwerki ever” był pokazywany w sekcji Tydzień Krytyki na 70. Festiwalu Filmowym Cannes 2017, gdzie otrzymał nagrodę CANAL+ oraz Petit Rail d’or. Za swoje filmy krótkometrażowe „Leszczu”, „Święto Zmarłych”, „Ameryka”, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” otrzymała 50 nagród na festiwalach na całym świecie. Pierwszy pełnometrażowy obraz „Inni ludzie” zdobył m.in. Złote Lwy dla najlepszego debiutu reżyserskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Julia Kolberger
Historia druga: „Grzesznica”

Absolwentka reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Zrealizowane przez nią etiudy („Trening”, „Jutro mnie tu nie będzie”) były wielokrotnie nagradzane. Film „Mazurek” doceniono w Polsce i za granicą, m.in. nagrodą specjalną w Konkursie Młodego Kina na 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodą dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, główną nagrodą w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu „Dwa Brzegi” i Srebrnym Jajkiem na festiwalu Küstendorf w Serbii. Kolberger reżyserowała również seriale „Aż po sufit” i „Na noże”.

Aleksander Pietrzak
Historia trzecia: „Test”

Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jego film dyplomowy „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” oraz krótki metraż „Ja i mój tata” zdobyły ponad 20 nagród. Jego czarna komedia „Juliusz” zakwalifikowała się do konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni. W telewizji zadebiutował, reżyserując pięć odcinków serialu „39 i pół tygodnia”. Zdobywał doświadczenie w pionie reżyserskim na planach filmów: „Obywatel” J. Stuhra, „Most szpiegów” S. Spielberga, „Planeta Singli” M. Okorna, „Prawdziwe zbrodnie” A. Avranasa oraz seriali „Belfer” czy „Pod powierzchnią”. W kinach można było oglądać jego film „Czarna owca”. Prowadzi zajęcia w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz audycje w Radiu Kampus.

Maciej Kawalski
Historia czwarta: „Usłysz mnie”

Wielokrotnie nagradzany reżyser i scenarzysta, z wykształcenia również lekarz. Jego poprzednie produkcje to m.in. wyprodukowany przez CANAL+ serial „Mały Zgon” oraz wysoce doceniony na świecie film krótkometrażowy „Atlas”. W 2022 roku premierę miał jego pełnometrażowy debiut „Niebezpieczni dżentelmeni” z Tomaszem Kotem i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych.

Kuba Czekaj
Historia piąta: „Dystans”

Reżyser i scenarzysta. Jego scenariusz pełnometrażowego debiutu „Baby Bump” był jednym z trzech laureatów 3. edycji Biennale College - Cinema. Film otrzymał wyróżnienie w konkursie Queer Lion na 72. MFF w Wenecji oraz zdobył nagrodę Artistic Vision Award na MFF LGBTQ Outfest w Los Angeles. Jego następny film fabularny „Królewicz Olch” zdobył Nagrodę Młodego Jury na FF w Gdyni. Amerykańska premiera odbyła się podczas MFF Slamdance, a europejska podczas MFF w Berlinie. Podczas Berlinale Czekaj zdobył także nagrodę Baumi Script Development Award za scenariusz „Sorry, Polsko”, a podczas MFF w Cannes 2017 - nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza. Wyreżyserował polsko-niemiecki filmem „Lipstick on the Glass”, który miał premierę w 2023 roku.

Michał Chaciński
Historia szósta: „Detektor”

Producent, scenarzysta, wcześniej krytyk filmowy, dziennikarz, twórca programów telewizyjnych. W latach 2011–2013 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyprodukowana wspólnie przez Radosława Drabika i Michała Chacińskiego trylogia „Planeta Singli” przyciągnęła do kin ponad 5 milionów widzów i stała się jednym z największych przebojów ostatniej dekady, zbierając przy tym świetne recenzje krytyków. Jej scenariusze sprzedane zostały z zamiarem realizacji obcojęzycznych remake’ów; najszybciej powstała wersja litewska, która w swoim kraju stała się największym przebojem roku.

Mateusz Głowacki
Historia siódma: „Władek i Halinka”

Scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie komedii. Ekranizował Nowakowskiego, Bursę, Manna i Steinbecka. Absolwent reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat stypendium przyznawanego przez ministra kultury w ramach programu Młoda Polska. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. w Gdyni, Edynburgu, Kijowie, Lwowie, Zlinie, Rijece, Luksemburgu. Pracuje nad filmem dokumentalnym o El Greco.

Michał Marczak
Historia ósma: „Noc w Amsterdamie”

Reżyser i scenarzysta. Jego film „Wszystkie nieprzespane noce” miał światową premierę na festiwalu Sundance, gdzie zapewnił autorowi nagrodę za najlepszą reżyserię, a na festiwalu Nowe Horyzonty zdobył nagrodę publiczności. Jego poprzedni obraz „Fuck for Forest” zdobył główną nagrodę na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz był nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. Pierwszym filmem pełnometrażowym „Koniec Rosji” Marczak odniósł sukcesy na wielu międzynarodowych festiwalach. Współpracował z Thomem Yorkiem i jego zespołem Radiohead (teledysk „I Promise” oraz „Identikit”). Reżyser wideoklipów „Beautiful People” Marka Pritcharda i „Wszystko, czego dziś chcę” Moniki Brodki. Pomysłodawca i współtwórca audioserialu „Czarny Romans”.

  

Planeta Singli. Osiem historii od 3 marca w niedzielę o godz. 22:10 w Polsacie.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat