2023-06-02

„Pokolenia wolności”: Taki był koncert w Gdańsku. Wideo!

Znani artyści na scenie z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. W wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział m.in. Piotr Cugowski, Tribbs, Kasia Wilk i Mezo, Kayah, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Lemon, Doda oraz Martyna Jakubowicz. Koncert „Pokolenia wolności”, transmitowany na żywo w Polsacie w piątek 2 czerwca od godz. 20:00, poprowadzili Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.

„Pokolenie” odkryte na nowo
Tribbs to producent znany z tego, że remiksuje przeboje sprzed lat, dopasowując je do trendów nowej generacji. Przeróbki utworów Krzysztofa Krawczyka („Ostatni raz zatańczysz ze mną”) i Maanamu („Krakowski spleen”) okazały się hitami. Z pierwszym z wymienionych wystąpił podczas Polsat SuperHit Festiwal 2023. Na koncert w Gdańsku przygotował interpretację „Pokolenia” Kombii. - Chciałbym, żebyśmy pogadali chwilę o wolności. Dla mnie oznacza to, że mogę być, kim chcę, jaki chcę. Jestem mega wdzięczny poprzednim pokoleniom za to, że mam taką możliwość - podziękował Mikołaj Trybulec.

Pokój, nadzieja, tolerancja, Polska, Europa, świat
- Każde pokolenie ma swoje pragnienia, marzenia. Ludzie bez względu na wiek chcą decydować o swoim życiu, korzystać z praw, które daje im demokracja - powitał wszystkich prowadzący imprezę Krzysztof Ibisz, zapraszając z Pauliną Sykut-Jeżyną na wyjątkowy wieczór z wyjątkową muzyką. Koncert zainaugurował trzydniowe obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku.

Utwór zakazany
„Po co wolność” to szczególna pozycja w dyskografii Kultu. Piosenka, która powstała w 1985 roku, ze względu na cenzurę i antykomunistyczny przekaz, nie mogła być wcześniej oficjalnie nagrana. Była wykonywana tylko i wyłącznie na koncertach. Kto podjął się zaśpiewania tego ważnego utworu? Z tym zadaniem zmierzył się niezawodny Igor Herbut z grupy LemON.

Kora wiecznie żywa
Kto następny? Na scenie Natalia Szroeder, która sięgnęła po wspomniany „Krakowski spleen” Maanamu. Kora napisała tekst, który stał się metaforą atmosfery podczas stanu wojennego w Polsce. Pamięć o tak charyzmatycznej postaci, jaką była Olga Jackowska jest wciąż żywa, nawet kilka lat po jej śmierci.

„To nasze zwycięstwo”
Czym jest wolność dla Kamila Bednarka? - Przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa, możliwością samorealizacji, wyrażania siebie w dowolny sposób, swoich uczuć, emocji - mówił artysta w rozmowie z POLSAT.PL. W Gdańsku przypomniał o hicie „Chwile jak te”, którego premiera odbyła się w 2015 roku. Innymi słowy - carpe diem!

Wolny jak ptak
Kasia Stankiewicz obchodziła na scenie swoje urodziny. Życzymy dużo zdrowia, dobrej energii i spełnienia marzeń! W ten specjalny dla siebie dzień, gwiazda zaśpiewała utwór zatytułowany „Orła cień”. Jak sama zdradziła przed laty w jednym z wywiadów, tekst do przeboju Varius Manx napisała w ciągu jednej nocy.

Zew wolności
Drugi singiel z debiutanckiego albumu grupy Perfect. Zbigniew Hołdys i Grzegorz Markowski stworzyli uniwersalny hymn dla wszystkich, którzy pragną iść własną drogą. „Chcemy być sobą” zaintonował Piotr Cugowski. Wokalista doskonale poradził sobie z klasyką polskiego rocka.

Duma z własnej twórczości
- Miałem to szczęście wykonywać utwór, który teraz jest określany hymnem pokoleń, daje poczucie dumy i świadomości małej cegiełki z mojej strony włożonej w wolną Polskę. To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałem zaproszony do wzięcia udziału w tak wspaniałym koncercie - powiedział Grzegorz Kupczyk w rozmowie z POLSAT.PL. Chodziło o piosenkę „Dorosłe dzieci”.

Hymn „Solidarności”
Gdy w 1980 roku powstawała „Solidarność”, a tekst wiersza Natana Tenenbauma, czyli „Modlitwa o wschodzie słońca”, trafił do Jacka Kaczmarskiego, zaczęto go uważać za jeden z motywów przewodnich działań związku zawodowego. - To będzie duże wyzwanie - komentowała przed występem Daria Marx, która miała zaszczyt wykonać tę piosenkę. Uczestniczce 18. edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” zależało, aby jak najlepiej zaprezentować wartości, o których traktuje utwór. I to się udało!

Motywacja do działania
Zespół Lombard ma na swoim koncie kilka znanych utworów, a jeden z nich to „Przeżyj to sam” z 1982 roku. Ciekawostką jest, że nie pojawił się na żadnej oficjalnej liście przebojów, choć fani zadbali o to, aby było o nim głośno. Tekst singla powstał po to, żeby zachęcić ludzi do reakcji na otaczającą ich wtedy rzeczywistość.

Powrót do korzeni
Historia zatoczyła koło. Doda miała już kiedyś okazję zaśpiewać „Polską Madonnę”. Miała wówczas 15 lat i brała udział w jednym z konkursów muzycznych. Chętnie podzieliła się z fanami wersją z 1999 roku w swoich mediach społecznościowych. Po latach gwiazda ponownie wzięła na warsztat utwór swojej idolki, Maryli Rodowicz. Towarzyszył jej Sienna Gospel Choir.

Retrospekcje Republiki
Nieodżałowany Grzegorz Ciechowski z grupy Republika miał okazję współpracować z Kayah, która podjęła się zaśpiewania utworu „Nie pytaj o Polskę”. Z tą piosenką diwa pojawiła się na scenie po raz kolejny. W 2019 roku wykonała ją na koncercie Polsatu „Polskę Kocham. 30 lat wolności” w duecie z Krzysztofem Zalewskim.

„Trudno nie wierzyć w nic”
- Radość płynąca z zakończenia, zamknięcia systemu komunistycznego w 1989 roku przyniosła ulgę, zmiany, ale też niewykorzystane szanse rozwoju - zauważył Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy, udzielając wywiadu POLSAT.PL. Swój entuzjazm wyraził utworem „Jutro możemy być szczęśliwi”. Pochodzi z platynowej płyty formacji zatytułowanej „Trudno nie wierzyć w nic”.

Marzenia o lepszym świecie
Big Cyc i wspomnienie debiutanckiej płyty „Z partyjnym pozdrowieniem. 12 hitów w stylu lambada hardcore” z 1990 roku. Zespół znany ze specyficznego poczucia humoru podszedł do tematu emigracji zarobkowej w charakterystyczny dla siebie sposób. „Berlin Zachodni” pozwala porównać przeszłość z teraźniejszością.

Dobro zawsze zwycięża
Ten duet nigdy nie zawodzi! Mezo i Kasia Wilk ponownie połączyli siły, żeby wykonać wspólnie singiel „Ważne” z 2005 roku. Pozytywny przekaz i optymizm - tymi wartościami kierowali się twórcy hitu. „Ważne, że potrafisz widzieć dobro. Ważne, że dostrzegasz jego ogrom” - te słowa są cały czas aktualne.

Tego zespołu nie mogło zabraknąć
Oddział Zamknięty to esencja rodzimego rocka lat 80. Ich obecność na koncercie „Pokolenia wolności” była po prostu obowiązkowa. Co wykonali? Propozycji było kilka, ale ostatecznie padło na „Ten wasz świat”.

Tylko zwycięstwo
Mateusz Ziółko refleksyjnie i melancholijnie, a to za sprawą utworu „Sen o Victorii” z repertuaru grupy Dżem. Ryszard Riedel marzył o tym, aby wolność stała się wszechobecna. Warto wspomnieć, że piosenka trafiła dwukrotnie na listy top wszech czasów.

Ponad podziałami
Kolejny protest song, czyli „Arahja” opracowana przez Michała Szpaka. Kolorowy ptak polskiej sceny ma już doświadczenie w śpiewaniu legendarnego utworu Kultu. Wcześniej wykonał go m.in. na koncercie „Solidarni z Białorusią”. Jakie nowe emocje i odczucia towarzyszyły artyście tym razem?

Inne oblicze Arkadiusza Jakubika
Znany aktor nie tylko zachwyca w serialach czy filmach, ale także na scenie. Zespół Arkadiusza Jakubika o nazwie Dr Misio to mocne, rockowe granie i dosadnie opisujące codzienność teksty. Nie inaczej jest w przypadku utworu „Chory na Polskę”.

Metafora wielkiej płyty
Martyna Jakubowicz o symbolu lat 80. i życia w PRL - wielkiej płycie. Tekst do piosenki „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” napisał jej ówczesny mąż, Andrzej, dziennikarz i tłumacz twórczości Boba Dylana.

Nic dodać, nic ująć
Wojciech Waglewski to bez dwóch zdań człowiek-orkiestra. Utwór „Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było” z dyskografii zespołu Voo Voo został zainspirowany katastrofą elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wersji z 1997 roku udzieliła się Kasia Nosowska.

Podsumowanie koncertu
- Co z tą wolnością? Kochacie? Ja też bardzo, bardzo kocham. Najlepsi polscy artyści pokazali nam to samo. Widzę różne pokolenia ludzi z różnych stron Polski. Świętujemy święto wolności i praw obywatelskich. O wolność trzeba walczyć. Apeluję o jedno: nie śpij, bo cię przegłosują! - powiedziała prezydent miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Wielki finał
Na koniec koncertu „Pokolenia wolności” Sienna Gospel Choir wystąpili z utworem „To wychowanie” T.Love. Dziękujemy, że byliście z nami!

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat