2023-05-25

„PrzeVoDnik”: Andrzej Chyra o serialu „Sortownia”

W rozmowie z Bartoszem Wróblewskim aktor odsłania kulisy powstawania thrillera medycznego Polsatu w gwiazdorskiej obsadzie. Mówi o niejednoznacznym bohaterze, który go zainteresował, a także o zaletach gatunku, który wynosi produkcję medyczną na nowy poziom. Jak kręci się serial na szpitalnym oddziale ratunkowym? Jakich tematów tabu dotyka i do jakich refleksji skłania „Sortownia”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w programie „PrzeVoDnik”. Emisja produkcji od 16 czerwca w Polsat Box Go.

Kim jest Andrzej Chyra?
Aktor teatralny i filmowy, a także reżyser. Ukończył Wydział Aktorski, a następnie Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpracuje z najwybitniejszymi twórcami, w kinie m.in. z: Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Markiem Koterskim czy Małgorzatą Szumowską. W teatrze z: Jerzym Grzegorzewskim, Agnieszką Glińską, Grzegorzem Jarzyną, a obecnie głównie z Krzysztofem Warlikowskim. Niedawno zagrał w serialu „Sortownia”, koprodukcji Polsatu i Canal+.

Więcej o serialu „Sortownia” w programie „PrzeVoDnik”
Aktor opowiada, jakie nowe życiowe know-how zdobył dzięki tej produkcji oraz w czym pomagali obecni na planie konsultanci. Zdradza także, dlaczego zainteresowała go ta rola i zastanawia się nad wyborami swojego bohatera. Opowiada również o zaletach gatunkowych thrillera, dzięki którym ten serial jest jego zdaniem ciekawszy niż obyczajowe produkcje medyczne. - Thriller jest dla widzów trochę wymagających, którzy nie lubią dopowiedzeń. Nie chcą, aby to było zbyt oczywiste – tłumaczy gość programu „PrzeVoDnik”. W jakim celu akcja serialu wychodzi poza szpital? Do rozmów, na jakie tematy skłania ta produkcja? Jakich tematów tabu dotyka i dlaczego to może się podobać? Na te i inne pytania Andrzej Chyra odpowiada Bartoszowi Wróblewskiemu.

Zobacz rozmowę z Andrzejem Chyrą w programie „PrzeVoDnik”:

O czym jest serial „Sortownia”?
To trzymająca w napięciu historia, która dzieje się w jednym z warszawskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. To tu w ręce doświadczonego, wybitnego lekarza (Andrzej Chyra) trafiają nagłe przypadki zagrożenia życia. Podczas kilkunastogodzinnych dyżurów dokonuje on segregacji medycznej pacjentów, decydując o ich dalszym losie. Co jednak gdy poczucie władzy nad ludzkim życiem prowadzi do kompleksu Boga?

Twórcy nowej produkcji
W roli głównej występuje Andrzej Chyra, któremu na ekranie towarzyszą między innymi Olga Goldys, Marcin Czernik, Natalia Jędruś, Jaśmina Polak, Ilona Ostrowska, Mariusz Bonaszewski, Artur Barciś. Za kamerą stanęła Anna Kazejak („Fucking Bornholm”), a za scenariusz odpowiedzialni są Wiktor Piątkowski („Wataha”), Monika Powalisz („Belfer”), Michał Wawrzecki („Chyłka”) i Joanna Kozłowska („Wotum nieufności”). Po stronie Telewizji Polsat producentem nadzorującym jest Beata Barcz, a producentem wykonawczym TFP sp. z o.o.. Kierownikiem literackim ze strony CANAL+ została Dana Łukasińska, a reżyserką castingu Julia Popkiewicz.

„Sortownia” od 16 czerwca w Polsat Box Go.