2023-04-06

„Nasz nowy dom” - odcinek 282: Jabłońskie

Pan Ryszard prowadzi niewielkie zubożałe gospodarstwo i samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Matka rodzeństwa odeszła wiele lat temu, potem zmarła, a w wychowaniu dzieci pomagała babcia. Ze względu na skromne dochody rodzina nie ma szans na remont starego domu, w którym żyje się bardzo ciężko. Ale może liczyć na pomoc najlepszej ekipy budowlanej w kraju. „Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Na malowniczym Podlasiu
Jabłońskie to położona pod lasem wieś pomiędzy Augustowem a Suwałkami. Pośród malowniczych krajobrazów mieszka zaledwie dwieście pięćdziesiąt osób. Jedną z rodzina są pan Ryszard i dwójka jego dzieci: dziewiętnastoletnia Kasia i dwudziestojednoletni Sebastian.

Życie bez żony i matki
Pan Ryszard długo był kawalerem. Poznał żonę, kiedy miał prawie czterdzieści lat. Niestety, nie było mu dane założyć rodziny, bo kobieta ich porzuciła. - Krótko po urodzeniu dzieci zaczęła pić alkohol. Wychodziła z domu i wracała po tygodniu albo dwóch - wskazuje przyczyny rozłamu. Zniknęła na dobre, a pewien czas później rodzina dowiedziała się o jej śmierci. - Pamiętam jedynie, że byłam na jej pogrzebie. I tyle - mówi Kasia.

Rodzinne smutki
Prowadzący niewielkie gospodarstwo mężczyzna dowiedział się, że po jego żonie zostały długi, o których wcześniej nie miał pojęcia. - Musiałem spłacić dwadzieścia tysięcy złotych. Wszystko robiłem, żeby dzieci na tym jak najmniej ucierpiały - podkreśla. Kolejnym ciosem była śmierć matki pana Ryszarda, która dla jego dzieci była niczym mama. - Czułem rozpacz, kiedy odeszła - wyznaje Sebastian.

Dom do generalnego remontu
Rodzina mieszka w starym drewnianym budynku. Dach, który był wymieniany czterdzieści lat temu, przecieka, a na ścianach jest wilgoć i grzyb. Instalacje są bardzo wiekowe. Elewacja domu po prostu się rozpada, stary piec nie jest w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń, a chłód daje się we znaki przez większą część roku. Najzimniej jest w wyremontowanej pięć lat temu łazience, która jest zupełnie nieogrzewana.

Krępujące sytuacje
Problemem jest też brak prywatności dzieci. Ze względu na mały metraż i układ pomieszczeń Kasia dzieli pokój z bratem. Jego życie także cierpi ze względu na warunki. - Kiedyś dziewczynę zaprosiłem, ale odeszła. Śmiała się, że mam taki dom - mówi Sebastian.

Uwierzyć w swoje szczęście
Rodziny nie stać na remont. Pan Ryszard ma dochody tylko z gospodarstwa. - Upośledzony intelektualnie Sebastian otrzymuje rentę i dorabia małe kwoty. Dziewiętnastoletnia Kasia uczy się w technikum gastronomicznym i dopiero po jego ukończeniu chciała pójść do pracy. Wspólnym marzeniem jest remont domu, ale słowa Katarzyny Dowbor na początku nie docierają do dzielnej trójki. - Ale tak naprawdę? - pyta z niedowierzaniem Kasia.

Przyszłość, pasje i rozrywka
Kiedy pracami budowlanymi zajmują się architekt Maciej Pertkiewicz i Wiesław Nowobilski ze swoją ekipą, rodzina odpoczywa na wakacjach w Warszawie. Pierwszą z niespodzianek jest spotkanie z doradczynią zawodową, na które udaje się będąca w klasie maturalnej Kasia. Potem wspólnie z bratem czeka na nią lekcja emisji głosu z Agnieszką Hekiert, trenerką wokalną w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. - Czuję energię i zabawę - ocenia Sebastian. - Nauczyłam się, jak zamieniać powietrze w dźwięk - dodaje jego siostra. Na koniec wspólny rodzinny wieczór z zakupami pamiątek i wizytą w kinie.

Wizyta w Pokośnie
Korzystając z wizyty na północnym Podlasiu Katarzyna Dowbor odwiedza bohaterów 108. odcinka, którzy mieszkają we wsi Pokońsno. Pani Beata z mężem Stanisławem, dwójką dzieci i dziadkiem Józefem od sześciu lat cieszą się odnowionym domem. - Cały czas go doceniamy. Żyje się tu komfortowo - mówi Karolina, jedna z córek. - Bardzo mi się podobają te odwiedziny - cieszy się jej siostra Martyna.

Cała paleta emocji
Członkowie rodziny przeżywają powrót do domu na swój sposób. - Czuję, jak serce mi bije szybko z podekscytowania - mówi Kasia, a jej tata przyznaje, że się trochę denerwuje. Z największym spokojem na dotarcie na miejsce czeka Sebastian. - Ja tylko czuję radość - mówi z uśmiechem.

Co mówi pan Ryszard na widok odnowionego domu. Jak efekty remontu oceniają jego dzieci?

„Nasz nowy dom” - sezon 20, zobacz odcinek 282:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat