2023-03-16

„Nasz nowy dom” - odcinek 279: Kuczki-Wieś

Pani Franciszka wychowuje pięcioletniego wnuka, ale nie może być pewna utrzymania prawa do opieki nad nim. Jako rodzina zastępcza musi zapewnić jak najlepsze warunki mieszkaniowe, a ich dom jest w fatalnym stanie. Nie ma w nim łazienki, toalety i kanalizacji. Problemów w budynku jest jeszcze więcej. Pora więc na pięciodniowy remont w programie. „Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Mała wioska
Kuczki-Wieś to półtysięczna miejscowość położona niedaleko Radomia. W połowie jednego z domów mieszka pani Franciszka i pięcioletni Franek, których do programu zgłosiły sąsiadki Angelika i Oliwia.

Alkohol w domu
Pani Franciszka ma dwie córki i syna. To właśnie jego partnerka jest mamą Franka. Kiedy chłopiec był mały, zostawiła go. Po przenosinach ojca do nowej partnerki Franek trafił w złe dla niego środowisko. - Nie lubię, jak ktoś pije piwo. Jest wtedy inny. Zły - mówi pięciolatek.

Przejęcie opieki
Pomagająca przy wychowaniu wnuka kobieta postanowiła walczyć o opiekę nad nim. - Bałam się o jego zdrowie i życie - tłumaczy. Po decyzji sądu została jego prawnym opiekunem. - Kocham babcię najbardziej na świecie - mówi Franek.

Strach o przyszłość
Choć babcia jest najważniejszą osobą w życiu Franka, a on mówi, że chciałby zostać z nią na zawsze, to ma ona obawy jak ułożą się ich losy. Druga babcia napisała wniosek do sądu o opiekę nad chłopcem. Jako rodzina zastępcza pani Franciszka musi wychowywać go w jak najlepszych warunkach. Tymczasem stary dom jest niebezpieczny i brakuje w nim podstawowych pomieszczeń.

Trudne warunki
Dach pokryty jest rakotwórczym eternitem i przecieka. Podczas deszczu woda leje się po ścianach. Podłogi się zapadają. Jedynym źródłem ciepła jest stary piec kaflowy. Brakuje ciepłej wody, łazienki, toalety i kanalizacji. Franek nie ma swojego pokoju. Lecząca się na płuca, tarczycę i cierpiąca na astmę oskrzelową kobieta nie ma szans, aby samodzielnie odwrócić swój los. Nie stać jej nawet na zrobienie sobie okularów, mimo że pogarsza jej się wzrok... Decyzja nie może być inna. Czas na remont!

Spełnione marzenia
Pani Franciszka i Franek spędzają wakacje w Warszawie. Dla marzącego o pracy w służbach mundurowych pięciolatka zorganizowane zostały wyjątkowe spotkania z funkcjonariuszami policji i pracownikami straży pożarnej w Raszynie. Poznanie radiowozu od środka, przejażdżka wozem strażackim na sygnale i polewanie wodą z węża na długo zapadną w jego pamięci. - Spełniło się moje wielkie marzenie - podsumowuje. Z kolei jego babcia niezwykle cieszy się z wizyty w salonie optycznym, gdzie może wybrać okulary.

Radość i przejęcie
Bohaterowie odcinka podczas podróży do domu w skupieniu obserwują zmieniający się krajobraz za szybą samochodu. Sam powrót to dla nich duże przeżycie. - Czuję radość i więcej nie wiem co - przyznaje kobieta. - Cieszę się, że jadę do domu - dodaje wnuk.

Jak spisali się Maciej Pertkiewicz i Wiesław Nowobilski ze swoją ekipą? Jak pani Franciszka i Franek reagują po przekroczeniu progu?

„Nasz nowy dom” - sezon 20, zobacz odcinek 279:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat