2023-03-23

„Nasz nowy dom” - odcinek 280: Elbląg

Pani Żaklina zdołała przetrwać niezwykle ciężkie dzieciństwo, ale nawet po wejściu w dorosłość tragedie nie przestały jej omijać. Małe mieszkanie, w którym szczęśliwie żyła z synem, doszczętnie strawił niszczycielski pożar. Z ratunkiem tej dzielnej dwójce przychodzi Katarzyna Dowbor i reszta niezastąpionej ekipy programu. „Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:05 w Polsacie.

Oglądaj Nasz nowy dom online na polsatboxgo.pl.

Miasto rozmaitych atrakcji
Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego dawne losy były nierozerwalnie związane z Zakonem Krzyżackim. Obecnie przyciąga turystów zabytkami architektury, ale i techniki, jak słynny Kanał Elbląski. Do jednego mieszkania w wielorodzinnym budynku z drewna chcieliby wrócić pani Żaklina i jej jedenastoletni syn Alan.

Dziecięca tułaczka
Dzieciństwo bohaterki odcinka było bardzo trudne. Dysfunkcyjni rodzice nadużywali alkoholu i zabierali ją ze sobą pod kościół, aby pomagała im zbierać pieniądze. Po paru latach pobytu w domu dziecka trafiła do babci, która wywalczyła w sądzie prawo do opieki. Po śmierci dziadka kobieta się załamała i wkrótce także zmarła. Pani Żaklina musiała wrócić do domu dziecka...

Dorosłość naznaczona tragedią
Kobieta z nadzieją zaczęła dążyć do stworzenia prawdziwego domu. Niestety, krótko po narodzinach syna Alana, partner pani Żakliny zginął w tragicznym wypadku, a oni zostali na świecie sami. - Załamałam się psychicznie totalnie, ale dzięki Alanowi się podniosłam i zaczęłam walczyć o lepsze jutro. Mimo tego, że było to dla mnie bardzo ciężkie. - Moja mama jest całe życie bardzo dzielna, mądra i silna. Jestem z niej bardzo dumny - mówi nastolatek.

Utrata poczucia bezpieczeństwa
Dzięki pieniądzom odłożonym z renty po dziadkach i ciężkiej pracy kobiecie udało się odłożyć na mieszkanie. Udało się wyremontować je od podstaw, a efekt był zachwycający. - Było przepiękne i zrobione tak, jak sobie wymarzyliśmy - wspomina z uśmiechem. Niestety, pewnego wieczoru ich lokum wraz z poczuciem bezpieczeństwa zabrał pożar. Jego przyczyny nie udało się ustalić. - Dziesięć minut i wszystko straciliśmy. Nie mamy rodziny, nie mamy wsparcia, więc zastanawiałam się, co dalej z nami będzie - opowiada pani Żaklina, której w trudnym momencie pomogła koleżanka.

Strawione pożarem wnętrza
Kobieta z dzieckiem trafiła do domu samotnej matki, potem do lokum socjalnego bez łazienki. Pani Żaklina pracuje, ale większość dochodów pochłania czynsz za lokal tymczasowy i nie ma żadnych szans na to, aby znowu wyremontowała i umeblowała swoje własne mieszkanie, które zostało doszczętnie zniszczone. Ogień pochłonął ściany i podłogi oraz wszystkie instalacje. Brakuje okien, a na elewacji cały czas widać skutki ogromnego żywiołu.

Odmienne reakcje
Katarzyna Dowbor jest wstrząśnięta wnętrzami i na początku nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak wyglądało mieszkanie przed pożarem. - My to zrobimy. Wyremontujemy Wasz dom - mówi prowadząca, co wywołuje radość mamy i łzy syna. - Jestem bardzo szczęśliwy. Będę miał gdzie mieszkać - mówi nastolatek. - Nie dowierzam i dopóki tego nie zobaczę, to chyba nie uwierzę - stwierdza pani Żaklina.

Szczęśliwe chwile
Mama z synem spędzają wakacje w hotelu w Gdańsku. Pierwszą z niespodzianek jest spotkanie z twórcą stron internetowych, co ma pomóc w rozwinięciu pani Żaklinie swojego biznesu, a kolejną profesjonalna sesja zdjęciowa. - To nie jest jedno szczęście. To jedno po drugim - mówi wzruszona. Z kolei pasjonujący się boksem Alan udaje się na spotkanie z zawodnikiem oraz trenerem sportów walki Pawłem „Pablo” Szymkowiakiem, aby dobrać niezbędny sprzęt. - Bardzo o tym marzyłem - cieszy się jedenastolatek.

Moment niepewności
Dla mamy i syna, którzy w życiu wiele przeszli, powrót do domu wiąże się z pewnym niepokojem. Jak wygląda mieszkanie, w którym wcześniej były tylko osmolone ściany? - Są nerwy, radość i ciekawość - wyznaje pani Żaklina. - Całe nogi mi się trzęsą - dodaje Alan.

Jak reagują na nowe wnętrza? Czy znów z ich oczu płyną łzy radości i wzruszenia?

„Nasz nowy dom” - sezon 20, zobacz odcinek 280:

Nasz nowy dom w czwartek o godz. 20:05 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat