2023-02-22

Zdolni i Skromni uczą śląskiej gwary w internecie. Wideo!

Brajan z Sosnowca i Sztefa z Piekar Śląskich to jedne z najbardziej charakterystycznych postaci, które wykreował Kabaret Zdolni i Skromni. Pomogli oni formacji w zdominowaniu Rybnickiej Jesieni Kabaretowej w 2021 roku, a skecz z ich udziałem stał się niezwykle popularny. Teraz Łukasz Żak i Ewelina Wojtak z pomocą swoich bohaterów w humorystyczny sposób uczą śląskiej gwary. Zobacz wideo!

Oglądaj Kabaret na żywo. Nowy skŁad online na polsatboxgo.pl.

Przebojowa „Śląska dziewczyna”
Wywodzący się ze Śląska Łukasz Żak przed festiwalem Ryjek 2021 był pomysłodawcą nowej kabaretowej formacji, która stała się prawdziwym objawieniem tamtej edycji. Dwie nagrody - Złote Koryto Publiczności i Złote Koryto Kabaretów - mówią same za siebie. Podczas występów nie mogło zabraknąć regionalnych akcentów, jak śląska gwara. W zwycięstwie pomógł między innymi słynny już skecz o miłosnych perypetiach Brajana z Sosnowca i Sztefy z Piekar Śląskich. W serwisie YouTube ma już ponad 3 miliony wyświetleń!

Szczęśliwy traf
W głównych bohaterów skeczu wcielają się Łukasz Żak i Ewelina Wojtak, którzy teraz, wykorzystując swoje postaci, publikują w mediach społecznościowych krótkie filmiki. Przybliżają w kabaretowy sposób poszczególne słowa z gwary śląskiej. Jednym z nich „zista”, której Brajan nie mógł dostać w żadnej cukierni ani piekarni w Sosnowcu. Ostatecznie kupił więc babkę piaskową i... o to chodziło!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Łukasz Żak (@lukasz_zak_insta)

W poszukiwaniu bielizny
A co, kiedy z nagłą wizytą do drzwi zapuka jeden z krewnych? Stres i pośpiech nie ułatwiają dogadania się w ważnej kwestii, jaką jest skompletowanie ubioru. Tym bardziej że imię wujka powoduje dodatkowe komplikacje...

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Łukasz Żak (@lukasz_zak_insta)

Jak się poruszać na Śląsku?
Językowe zawiłości sprawiają, że w związku tej pary nawet proste, mogłoby się wydawać, czynności mogą obfitować w nieporozumienia. Co ma na myśli Sztefa, kiedy mówi do swojego partnera „ciś”?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Łukasz Żak (@lukasz_zak_insta)

Kabaret na żywo. Nowy skŁad w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat