2022-12-09

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1996”. Zobacz wideo!

Poznaj bliżej historię stacji! Ciekawostki, materiały archiwalne i wspomnienia. Z okazji 30-lecia Telewizji POLSAT zapraszamy na specjalny program, przygotowany przez Polsat Go. Jubileuszowy cykl podsumowuje wszystkie wydarzenia, które wpłynęły na dynamiczny rozwój wyjątkowego projektu mediowego. To podróż w czasie pełna pasji, radości, wzruszeń oraz słońca! W piątym odcinku przenosimy się do 1996 roku.

O polityce bez krawata
W marcu 1996 roku w Polsacie pojawiło się „Polityczne graffiti”, realizowane wspólnie z RMF FM. To był nowatorski, jak na tamte czasy, format publicystyczny. Z kilku powodów: bezpośredni i pełen gestykulacji sposób rozmowy, swobodny styl ubioru, równoczesna emisja w radiu i telewizji oraz duety prowadzących. Tym wyróżniał się na tle konkurencji. Prowadzili go wówczas m.in. Konrad Piasecki, Tomasz Skory, Brian Scott, Magda Bark, Paweł Pawlik i Ryszard Cebula. „Graffiti”, już w nieco innej formie, wciąż jest nadawane w Polsat News.

Pomóc szczęściu
Również od marca do stacji zawitała Komisja Kontroli Gier i Zakładów. „Studio Lotto” przez blisko 13 lat towarzyszyło widzom w przerwie wieczornego filmu. Szczęśliwe liczby prezentowali na antenie m.in. Ryszard Rembiszewski, Katarzyna Prusinowska, Katarzyna Łoska-Ostrowska, Katarzyna Kulik czy Daniel Wieleba.

Paszport Polsatu
To, że fortuna toczy się nie kołem, a na antenie, stacja udowodniła po wakacjach. We wrześniu ruszyła jedna z największych akcji promocyjnych w historii mediów, czyli Klub Polsatu, w ramach którego widzowie otrzymywali słynny paszport. Należało skrupulatnie wpisywać do niego cyfry, które pojawiały się na ekranie w trakcie trwania audycji. Co tydzień, szczęśliwiec, którego identyfikator wylosowano, mógł wygrać m.in. samochód, wycieczkę zagraniczną, sprzęt RTV i AGD lub nagrodę pieniężną.

Szukamy miss
W kwietniu Witold Orzechowski, reżyser „Na każdy temat”, zaproponował widzom nowy program, który był połączeniem talk-show i konkursu piękności. W „Miss Telewizji” gospodarz prowadził rozmowy z kobietami, które wysłały zgłoszenie. W przeciwieństwie do restrykcyjnych zasad tradycyjnych wyborów miss, autorzy zapraszali do udziału również panny z dziećmi, mężatki, rozwódki czy wdowy. Początkowo show prowadził Piotr Gębarowski, a następnie satyryk Krzysztof Piasecki razem z Wicemiss Polonia 1992, Marzeną Wolską. Wybór najpiękniejszej kandydatki był w rękach telewidzów.

Film na telefon
Widzowie Polsatu mogli również zadecydować przy pomocy telefonu, który z dwóch proponowanych filmów chcieli obejrzeć na szklanym ekranie. Oddanie wyboru miało odzwierciedlenie w wynikach oglądalności, ponieważ w czasie emisji wybranego filmu Polsat notował dwukrotnie większą widownię niż drugi kanał telewizji publicznej.

Wirtualna rzeczywistość
W 1996 roku Polsat jako jeden z pierwszych polskich nadawców rozpoczął testy produkcji programów ze studia wirtualnego. Już kilka miesięcy później realizowano w nim prognozę pogody i program śniadaniowy.

Fundacja Polsat
6 grudnia 1996 roku powstała Fundacja Polsat, której niezmiennym celem jest udzielanie pomocy chorym dzieciom oraz tym, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Przez 26 lat swojej działalności udało się pomóc ponad 40 000 małych pacjentów oraz wesprzeć finansowo niemal 2700 placówek medycznych. Fundacja przekazała łącznie prawie 280 milionów złotych. Jej najbardziej znane akcje to „Podaruj dzieciom słońce” i „Mikołajkowy Blok Reklamowy”, co roku obecny na głównej antenie Polsatu.

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1996” - zobacz odcinek:

  

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat