2022-12-05

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1992”. Zobacz wideo!

Poznaj bliżej historię stacji! Ciekawostki, materiały archiwalne i wspomnienia. Z okazji 30-lecia Telewizji POLSAT zapraszamy na specjalny program, przygotowany przez Polsat Go. Jubileuszowy cykl podsumowuje wszystkie wydarzenia, które wpłynęły na dynamiczny rozwój wyjątkowego projektu mediowego. To podróż w czasie pełna pasji, radości, wzruszeń oraz słońca! W pierwszym odcinku przenosimy się do 1992 roku.

Tak to się zaczęło...
5 grudnia 1992 roku o godz. 16:30 na ekranach telewizorów pojawił się Polsat, pierwsza w naszym kraju telewizja prywatna z wyłącznie polskim kapitałem. Początkowo program nadawany był w dwóch pasmach - popołudniowym i wieczornym - przez około cztery godziny dziennie od poniedziałku do soboty i osiem godzin w niedziele.

Początki początków
Pierwsze audycje i zapowiedzi prezenterskie przed emisją filmów i seriali były nagrywane w małym pokoju, zaadaptowanym wtedy na studio telewizyjne. Szefem Działu Filmowego został świętej pamięci Oskar Sobański, pierwszy dziennikarz, który podjął stałą współpracę z Polsatem.

W tym szaleństwie jest metoda
- 12 listopada 1992 roku Pan Piotr Nurowski przyszedł do redakcji tygodnika „Film” i zadał proste żołnierskie pytanie: „Czy któryś z Państwa, chciałby pracować w Telewizji Polsat?” - opowiadał Oskar Sobański podczas uroczystości drugich urodzin Polsatu w klubie Tango. - Nikt nie słyszał o tej nazwie. Po krótkiej rozmowie powiedziałem sobie: To jest coś tak zwariowanego, że ja stracę jakąś życiową szansę, jeżeli się do tego nie przyłączę. Następnego dnia poznałem Pana Zygmunta Solorza w małym trzypokojowym lokalu na ulicy Marszałkowskiej 82, gdzie mieścił się cały personel - kontynuował. - Dostałem propozycję, żeby objąć dział filmowy. Wobec tego zapytałem: „kiedy premiera?”. 5 grudnia za trzy tygodnie. Wobec tego poprosiłem o listę kupionych filmów, to ja zacznę układać program. Usłyszałem, że nie nie ma filmów… „Po to chcemy Pana zaangażować, żebyśmy coś wyemitowali”. Powiedziałem sobie, że to jest coś tak zwariowane, że to musi być coś wielkiego - dodał.

Skąd wzięła się nazwa Polsat i pierwsze logo?
Autorem nazwy „Polsat” jest satyryk kabaretu Elita, Tadeusz Drozda. I chociaż artysty humor nie opuszczał, sprawa legalnej emisji nie była wówczas prostym tematem. Audycje znajdujące się na kasetach musiały przebyć daleką drogę - ponad 1000 km z Polski do Holandii. Aby zapewnić legalność emisji, sygnał Polsatu nadawany był z holenderskiego studia w miejscowości Hilversum za pośrednictwem francuskiego satelity Eutelsat II. Dzięki antenie satelitarnej, Polsat mógł być odbierany przez polskich widzów. Pierwsze logo stacji zaprojektował Jacek Błach. Z kolei sygnał skomponował Grzegorz Ciechowski, lider legendarnego zespołu Republika.

Ojcowie założyciele
Współzałożycielami Polsatu obok Zygmunta Solorza byli Andrzej Rusko, Józef Birka, Aleksander Myszka, Wiesław Walendziak, Heronim Ruta i świętej pamięci Piotr Nurowski. Część z nich do dziś związana jest z Grupą Polsat Plus.

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1992” - zobacz odcinek:

  

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat