2022-12-15

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 2002”. Zobacz wideo!

Poznaj bliżej historię stacji! Ciekawostki, materiały archiwalne i wspomnienia. Z okazji 30-lecia Telewizji POLSAT zapraszamy na specjalny program, przygotowany przez Polsat Go. Jubileuszowy cykl podsumowuje wszystkie wydarzenia, które wpłynęły na dynamiczny rozwój wyjątkowego projektu mediowego. To podróż w czasie pełna pasji, radości, wzruszeń oraz słońca! W jedenastym odcinku przenosimy się do 2002 roku.

„Czasem ma wspaniały gest, czasem sypie piaskiem w oczy”
„Samo życie” to fikcyjny tytuł prasowy, stworzony na potrzeby serialu. Losy skupionej wokół niego redakcji widzowie mogli oglądać w Polsacie od 12 lutego 2002 roku. Produkcja wyróżniała się wtedy na tle konkurencji z kilku powodów. Po pierwsze, za sprawą podwójnej roli Beaty Kawki, która wcieliła się w siostry bliźniaczki - Donę i Tamarę. Po drugie, ze względu na kwestie istotne społecznie, jak choćby pokazanie życia osoby z niepełnosprawnością i uczynienie z niej pierwszoplanowej postaci Łukasza Dunina, granego przez Dariusza Wnuka. W końcu po trzecie, to pierwszy polski serial, w którym na oczach widzów dokonano zmiany głównej bohaterki. Magdalena Kumorek przekazała rolę Agnieszki Anecie Todorczuk-Perchuć. Emisja trwała osiemnaście lat, co daje jej w rankingu Polsatu drugie miejsce pod względem liczby wyemitowanych odcinków.

Nowa siedziba
Wiosną Telewizja Polsat przeniosła się z Alei Stanów Zjednoczonych 53 na ulicę Ostrobramską 77, gdzie stanął piętnastopiętrowy, wysoki na 60 metrów biurowiec. Od strony wschodniej i zachodniej zaprojektowano elewację ze szkła w kolorze złotym. Oprócz pomieszczeń biurowych znalazło się tutaj miejsce na studia telewizyjne. Największe, liczące ponad 300 metrów kwadratowych, było początkowo wykorzystywane na potrzeby realizacji programów rozrywkowych. Dziś korzysta z niego redakcja informacyjna. Na dachu wieżowca Polsatu umiejscowiono z kolei legendarne lądowisko dla helikoptera.

Bar naszpikowany kamerami
W kwietniu w podziemiach nieistniejącego już domu towarowego Solpol we Wrocławiu urządzony został wyjątkowy „Bar”. Program polegał na pracy w specjalnie zaaranżowanej knajpie i robieniu jak największego dziennego utargu. O pozostaniu w rywalizacji decydowali zarówno uczestnicy, jak i publiczność poprzez teleaudio. Widzowie obserwowali zmagania dzięki kamerom w lokalu oraz w domu uczestników. To program, w którym Dorota Rabczewska, czyli Doda, zaliczyła swój telewizyjny debiut, a także pierwszy na świecie reality show, w którym para uczestników powiedziała sobie sakramentalne „tak”.

„Idol” Polaków
W marcu 2002 roku rozpoczęły się poszukiwania talentów, gotowych podbić rynek muzyczny. Przebojowy Maciej Rock razem z charyzmatycznym jury, w którego składzie pojawiły się takie osobistości jak Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Kuba Wojewódzki, Maciej Maleńczuk, Marcin Prokop czy Robert Leszczyński, szukali śpiewających perełek. To tutaj rodziły się kariery wielu artystów. Wśród nich są Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Tomasz Makowiecki czy Ania Dąbrowska.

Jeszcze więcej sportu
Mimo że naszym piłkarzom nie poszło śpiewająco i musiał nam wystarczyć sam udział na mundialu, pierwszy raz od 1986 roku, to mistrzostwa świata w 2002 roku bez wątpienia opanowały polskie domy. Wszystkie mecze można było zobaczyć wyłącznie na kanałach Polsatu. W tym samym roku słoneczna stacja nabyła prawa do transmisji Polskiej Ligi Siatkówki, co z czasem znacząco wpłynęło na upowszechnienie tej dyscypliny w naszym kraju.

Awantura o duże nagrody
W sporcie niezbędny jest refleks i szybki czas reakcji, ale nie tylko tam. W listopadzie niezastąpiony Krzysztof Ibisz wystartował z teleturniejem „Awantura o kasę”. Drużyny niebieskich, żółtych i zielonych licytowały się o pytania wykręcone na kole przez prowadzącego. Tylko rozsądne gospodarowanie pulą pięciu tysięcy złotych, przekazaną każdej z drużyn do licytacji, oraz poprawne odpowiadanie na pytania, umożliwiało dojście do finału. W nim zwycięski skład mierzył się z mistrzami ubranymi w charakterystyczne stroje.
Poza wylosowanymi kategoriami zespoły mogły trafić na tzw. czarne skrzynki, które otwierano na końcu odcinka. Były tam zarówno abstrakcyjne przedmioty, jak i kluczyki do samochodu. A czasem nawet… do czterech samochodów!

„Rosyjska ruletka” pełna emocji
W równie emocjonującym teleturnieju, jako prowadzący pojawił się Henryk Talar. Chodziło nie tylko o wiedzę, ale trzeba było zachować zimną krew i mieć dużo szczęścia. Każda błędna odpowiedź mogła skończyć się nagłym otwarciem zapadni i twardym lądowaniem. Drugą edycję poprowadził Krzysztof Ibisz. I to on ujawnił, co czekało na uczestników tam, na dole.

Kuba Wojewódzki w Polsacie
Mniej i bardziej intymne pytania zadawał swoim gościom Kuba Wojewódzki, który właśnie w Polsacie rozpoczynał karierę z autorską audycją typu talk-show.

Punkt widzenia czworonogów
W serialu „Psie serce” widzowie mogli zobaczyć codzienne sytuacje różnych bohaterów z perspektywy psa, który potrafi mówić.  Produkcja pokazywała, jak mocnoczworonożni przyjaciele oddziałują na życie człowieka, będąc świadkami naszych przeżyć zarówno tych radosnych, jak i smutnych.

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 2002” - zobacz odcinek:

  

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat