2022-12-12

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1999”. Zobacz wideo!

Poznaj bliżej historię stacji! Ciekawostki, materiały archiwalne i wspomnienia. Z okazji 30-lecia Telewizji POLSAT zapraszamy na specjalny program, przygotowany przez Polsat Go. Jubileuszowy cykl podsumowuje wszystkie wydarzenia, które wpłynęły na dynamiczny rozwój wyjątkowego projektu mediowego. To podróż w czasie pełna pasji, radości, wzruszeń oraz słońca! W ósmym odcinku przenosimy się do 1999 roku.

Z przymrużeniem oka
To był rok, który zdominowały seriale. 2 lutego zadebiutowała komediowa produkcja w reżyserii Krzysztofa Jaroszyńskiego i Ryszarda Zatorskiego, opowiadająca o perypetiach rodziny Graczyków i ich sąsiada Romana „Buły” Bułkowskiego. Na ekranie pojawili się m.in. Joanna Kurowska, Zbigniew Buczkowski, Paweł Wawrzecki i Joanna Brodzik.

Nie ma to jak rodzina
W 1999 roku określenie „Rodzina zastępcza” nie musiało już budzić negatywnych skojarzeń. Od 23 lutego widzowie zaczęli przyglądać się losom Kwiatkowskich. Anka i Jacek, rodzice dwójki dzieci - Filipa i Majki postanawiają adoptować Romka, Zosię i Elizę, tworząc siedmioosobową rodzinę razem z psem o imieniu Śliniak. Towarzyszą im sąsiedzi - rodzina Kossoniów, niespełniona poetka Alutka i producent telewizyjny Jędrula. Stałym gościem Kwiatkowskich był posterunkowy, który odmawiał kawy tylko w nadzwyczajnej sytuacji. I choć w żadnym z 329 odcinków nie padło imię policjanta, to w jednym z epizodów pojawia się na portalu randkowym jako Poldek. Okazało się również, że Maryla Rodowicz posiada nie tylko talent wokalny, ale również aktorski. Serial towarzyszył widzom przez prawie dziesięć lat.

W kiepskim świecie, kiepskie sprawy...
Miesiąc później na antenę trafiła produkcja, o której nawet fizjologom się nie śniło. Rodzina Kiepskich, mieszkająca na wrocławskim osiedlu Kosmonautów, przy ulicy Ćwiartki 3/4 szybko podbiła serca widzów. Polska rodzina bez retuszu i mieszkania jak z katalogu meblowego była przerysowanym, schematycznym i czasem wręcz do bólu prawdziwym portretem Polaków w tamtych czasach. Jak mówił Janusz Sadza, jeden z pomysłodawców serialu, twórcy inspirowali się życiem na wrocławskim Trójkącie Bermudzkim, czyli Przedmieściu Oławskim, gdzie mieszkał jeden z autorów.
W serialu nie brakowało również odniesień do programów telewizyjnych, urzędowej biurokracji czy polityki. Słynne powiedzenia bohaterów takie jak „W mordę jeża”, „Jak nie jak tak” czy „Helena! Mam zawał!” szybko trafiły do języka potocznego, a postacie grane przez Andrzeja Grabowskiego, Marzenę Kipiel-Sztukę, Renatę Pałys czy wreszcie śp. Ryszarda Kotysa, Dariusza Gnatowskiego, Krystynę Feldman i Bohdana Smolenia zyskały olbrzymie uznanie widzów. Serial z krótkimi przerwami towarzyszył widzom Polsatu przez 23 lata i jest też najdłużej emitowanym sitcomem na świecie.

Własna platforma cyfrowa i pierwsze kanały tematyczne
W 1999 roku powstaje własna platforma satelitarna Zygmunta Solorza, wówczas pod nazwą Polsat 2 Cyfrowy, później przez lata znana jako Cyfrowy Polsat, a obecnie jako Polsat Box. Widzowie mogli oglądać również nowe kanały tematyczne Polsatu: „Formuła 1”, czyli kanał dla mężczyzn, „Dla Ciebie” - stacja dla kobiet, „Smyk” - dla najmłodszych widzów i muzyczny kanał „Relaks”.

„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1999” - zobacz odcinek:

  

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat