2022-12-06

„30 lat Telewizji Polsat. Wielka Gala Jubileuszowa”. Zobacz!

To był wyjątkowy wieczór pełen emocji i wzruszeń. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej bohaterowie ulubionych programów i seriali oraz gwiazdy stacji świętowały 30-lecie Telewizji POLSAT. Wśród niespodzianek, jakie przygotowano dla widzów, były sentymentalne wspomnienia kultowych produkcji, wywiady, występy kabaretowe oraz największe muzyczne hity minionych trzech dekad. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się podczas Wielkiej Gali Jubileuszowej!

Kurtyna w górę!
Pierwsza prywatna, niezależna telewizja w Europie Środkowo-Wschodniej - Telewizja POLSAT wystartowała 5 grudnia 1992 roku. Niemal dokładnie trzydzieści lat później stacja miała okazję świętować okrągłe urodziny podczas wyjątkowego wieczoru w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wielką Jubileuszową Galę otworzył Andrzej Piaseczny, wykonując utwór „30 lat minęło” z okolicznościowym tekstem napisanym do kultowego przeboju śpiewanego przed laty przez Andrzeja Rosiewicza. Na wspólne chwile pełne sentymentalnych wspomnień zaprosili widzów prowadzący, Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz, a zgromadzona publiczność owacją na stojąco przywitała założyciela Telewizji POLSAT, Zygmunta Solorza.

Zapaleńcy zbudowali „San Francisco”
Świętowanie trzydziestych urodzin to także okazja do przypomnienia największych hitów, które królowały na listach przebojów oraz festiwalach Polsatu. Muzyczną podróż rozpoczął zespół Golec uOrkiestra z piosenką „Ściernisco”, wydaną w 2000 roku na drugiej płycie zespołu. Po energetycznym występie na scenie pojawili się Dyrektor Programowa Telewizji POLSAT Nina Terentiew oraz Prezes Zarządu Telewizji POLSAT Stanisław Janowski. - Kiedy tutaj przyszłam, było dziesięć kanałów. Teraz jest ich trzydzieści dziewięć. Grupa Polsat stała się potęgą. Prezes Zygmunt Solorz zbudował to razem z innymi zapaleńcami, którzy tak jak on chcieli to zbudować - powiedziała Nina Terentiew.

Są powody do klaskania
Zofia Nowakowska, Michał Gasz i Piotr Rubik w towarzystwie chóru przypomnieli utwór „Niech mówią, że to nie jest miłość”. Podczas Wielkiej Gali Jubileuszowej wokalne popisy przeplatane były krótkimi, ale niezwykle wzruszającymi filmami o historii Grupy Polsat Plus, kultowych produkcjach i ciągłym rozwoju telewizji oraz działalności Fundacji Polsat i Stowarzyszenia Czysta Polska. W wyemitowanym materiale o początkach funkcjonowania stacji opowiedzieli jej pracownicy.

Wtedy wszystko się zaczęło...
Krzysztof Ibisz i Adam Zdrójkowski zwrócili uwagę, że poza serialami, festiwalami muzycznymi i reality show, oferta Polsatu to także znakomite filmy. I właśnie filmową piosenkę „Porady na zdrady” zaśpiewała Ania Dąbrowska. Wokalistki nie mogło zabraknąć wieczoru w Teatrze Wielkim. Jej błyskotliwa kariera zaczęła się bowiem od pierwszego muzycznego talent show w Polsce - programu „Idol”. W pierwszej edycji zajęła ósme miejsce, rywalizując między innymi z Alicją Janosz, Eweliną Flintą czy Szymonem Wydrą.

Wspomnienie legendy
Wielu wybitnych artystów, którzy bawili widzów, nie ma już wśród nas, ale ich dorobek pozostanie na zawsze ogromną i niezwykle ważną częścią historii Polsatu. Jedną z takich legendarnych postaci był Krzysztof Krawczyk. Podczas Gali Maciej Maleńczuk przypomniał jego utwór „Chciałem być”. - Ten, na którego zawsze czekałam najbardziej - zapowiedziała występ Karolina Gilon, której na scenie towarzyszyła Marcelina Zawadzka.

Całe życie z Polsatem
Jeśli impreza urodzinowa, to tylko w dobrym humorze! O ten zadbali niezawodni Robert Górski i Mikołaj Cieślak. Artyści zaprezentowali popularny skecz „Spacer z psem” z repertuaru Kabaretu Moralnego Niepokoju, ale ze specjalnie napisanym na wtorkową okazję tekstem i puentą - jak zawsze - w punkt!

Wspólne świętowanie
- Ale ten czas szybko leci. W przyszłym roku będziemy obchodzić dwudziestolecie obecności w Sopocie - powiedział Krzysztof Ibisz. Dziennikarz i prezenter zapowiedział w ten sposób Muńka Staszczyka, który wraz z zespołem T.Love świętował z Polsatem w Operze Leśnej jubileusze dwudziestych piątych, trzydziestych piątych i czterdziestych urodzin grupy. Podczas gali wokalista zaskoczył jednak jednym z nowszych przebojów - „Pola” z solowej płyty wydanej w 2019 roku.

Razem dla planety
Na scenie ponownie Krzysztof Ibisz, a razem z nim... Maciek Rock! Dziś rzadko widywany w telewizji dziennikarz w przeszłości był jedną z największych gwiazd i twarzy stacji. To on prowadził „Idola”, przepytując i wspierając uczestników. Do dziś viralem jest w sieci wideo, w którym rozmawia z szukającą wówczas swojej pierwszej szansy w show biznesie Pauliną Sykut-Jeżyną. We wtorek Krzysztof Ibisz i Maciej Rock zapowiedzieli wspólnie nagrane wcześniej rozmowy z gwiazdami sceny kabaretowej, opowiadającymi, z czym kojarzy im się Polsat. Po tanecznym widowisku „Cztery żywioły” w wykonaniu Art Color Ballet wyemitowano z kolei film o działalności Stowarzyszenia Czysta Polska.

Zjednoczeni w obliczu dramatu
Czas na dużą dawkę energii i rozruszanie publiczności oraz telewidzów. Tomasz Organek zaproponował mocno zaskakującą, rockową, przyspieszoną wersję utworu „Moja i twoja nadzieja”. To wyjątkowa kompozycja. W 1997 roku charytatywny singiel tuż po tzw. powodzi tysiąclecia nagrali najwybitniejsi polscy artyści, m.in. Czesław Niemen, Edyta Bartosiewicz, Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski i Katarzyna Nosowska. Choć utwór powstał w 1992 roku, największą popularność zyskał właśnie wtedy, gdy w obliczu ogromnej tragedii tysięcy Polaków muzycy wydali go na specjalnie przygotowanej płycie-cegiełce. Dochód z jej sprzedaży wsparł poszkodowanych przez wielką wodę.

„W morzu miłości do ludzi”
Zaproszony do wzięcia udziału w Wielkiej Gali Jubileuszowej Ralph Kaminski poprosił organizatorów o możliwość wykonania utworu z repertuaru Czesława Niemena. W ten sposób ten nietuzinkowy artysta umilił urodzinowy wieczór, wykonując brawurowo i wzruszająco piękną balladę „Nim przyjdzie wiosna”.

Początki drogi na szczyt
Paulina Sykut-Jeżyna i Maciej Rock przypomnieli, że kilka lat po tym, jak poznali się w programie „Idol”, wspólnie poprowadzili show „Tylko muzyka. Must be the music”. Dzięki tej produkcji błyskotliwą karierę rozpoczął Igor Herbut. Podczas gali wokalista przypomniał „To tylko tango” z repertuaru nieodżałowanej Kory, a na scenie taniec kochanków zaprezentowali Julia Wieniawa i Stefano Terrazzino, czyli finaliści 11. edycji „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”.

Wszyscy lubią tam wracać...
- Słuchając tego utworu, zawsze mam łzy w oczach. Tęsknimy za Zbigniewem Wodeckim - tak Piotr Gąsowski podsumował występ Mateusza Ziółko, który ucharakteryzowany na legendarnego wokalistę, wykonał „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. - Takie emocje tylko w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” - dodał Maciej Dowbor, przypominając, że wiosną 2023 roku na antenie Polsatu rekordowa, osiemnasta edycja muzycznego show.

Najlepsi kibice na świecie!
Jak Polsat, to siatkówka. A jak siatkówka to Marek Magiera zagrzewający fanów do dopingu i... wspólnego śpiewania nieoficjalnego hymnu kibiców, czyli „Zawsze tam, gdzie Ty”. Na scenie Janusz Panasewicz i Jan Borysewicz, a na widowni Teatru Wielkiego - Opery Narodowej szaliki w biało-czerwonych barwach!

Którą bramkę wybrać?
Dobrego humoru nigdy za wiele. Na scenie Robert Górski i Mikołaj Cieślak w niezwykłym towarzystwie. W skeczu z kabareciarzami wystąpił Zygmunt Chajzer. Dziennikarz, którego widzowie pamiętają między innymi z programu „Idź na całość”, emitowanego w latach 1997 - 2001. Któż nie sprawdzał wówczas, w której z trzech bramek czekał samochód, a w której Zonk?!

Spełnione marzenia
Nie tylko Ania Dąbrowska czy Igor Herbut zyskali popularność, dzięki udziałowi w muzycznych programach Polsatu. Enej dał się poznać szerszej publiczności w „Tylko muzyka. Must be the music”. - To był wymarzony, wyśniony czas, w który ciężko było uwierzyć. Udało się wygrać premierową edycję. Nie mogliśmy uwierzyć. Wtedy zmieniło się wszystko w naszym życiu - powiedział Piotr „Lolek” Sołoducha w rozmowie z POLSAT.PL przed Wielką Galą Jubileuszową. Zespół uświetnił trzydzieste urodziny stacji utworem „Ostatni raz”.

Najlepsze filmy i seriale
Joanna Liszowska i Adam Zdrójkowski, czyli bohaterowie hitowej produkcji „Przyjaciółki”, wspólnie zaprosili na filmową wycieczkę po serialowej ofercie Polsatu. Po nich na scenie pojawiły się Aleksandra Szwed i Misheel Jargalsaikhan, które zapowiedziały swoją ciocię z „Rodziny zastępczej”. Bo w końcu skoro urodziny, to musi być bal. Zatem „Niech żyje bal” - wyśpiewali Maryla Rodowicz i Piotr Cugowski.

Nastrojowo i magicznie
- A już za chwilę artysta, który jeszcze niedawno pracował w tartaku. Ale miał marzenie, żeby śpiewać. Spełnił je. Wszystkiego jego albumy pokryły się platyną - zdradziły przed pojawieniem się na scenie kolejnego artysty Marcelina Zawadzka i Ilona Krawczyńska. Prowadzące reality show „Farma” przyznały też, że to właśnie na występ Korteza czekały tego wieczoru najbardziej. Ballada „Hej Wy” zaczarowała widownię.

Serca zawsze otwarte dla potrzebujących
W nowoczesnej telewizji na wszystko jest czas. Dlatego po kolejnym skeczu Roberta Górskiego i Mikołaja Cieślaka płynne przejście od śmiechu do tematów najważniejszych i poważnych. Przez 26 lat swojej działalności Fundacja Polsat pomogła blisko 42 000 małym pacjentom i wsparła finansowo prawie 2700 placówek: szpitali i ośrodków medycznych oraz szkoły i przedszkola. W sumie na cele statutowe przekazała prawie 280 milionów złotych. O tym, jak Fundacja pomaga potrzebującym i jak zareagowała na bezprecedensowe wyzwanie, jakim był wybuch wojny na Ukrainie, opowiedzieli Krzysztof Ibisz i Bartosz Kwiatek. Podsumowaniem tej części Gali był występ zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji 2022, ukraińskiej Kalush Orchestry z piosenką „Stefania”.

Pomaganie jest proste!
Na trzydziestych urodzinach Telewizji POLSAT bawił się nawet Święty Mikołaj! Wcielający się w tę rolę Piotr Gąsowski wraz z towarzyszącą mu Izabelą Janachowską opowiedzieli o Mikołajkowym Bloku Reklamowym. Jak co roku 6 grudnia o godz. 18:45 widzowie włączyli się w tę wyjątkową charytatywną akcję. W trakcie dotychczasowych 18. edycji udało się zebrać ponad 23 miliony złotych na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat. Świąteczny klimat z Wielkiej Gali Jubileuszowej podsumowali Doda i Grzegorz Hyży, zachęcając widownię do wspólnego wykonania „Let it snow”.

Muzyczne zakończenie
Na zakończenie Gali jeszcze jeden prezent muzyczny dla widzów. Orkiestra Andrzeja Smolika, a wraz z nią kolejno: uczestniczka programu „Idol” Monika Brodka w utworze „Granda”, Natalia Przybysz z piosenką „Ciepły wiatr” oraz Krzysztof Zalewski, także z przeszłością w „Idolu”, z emocjonalnym hitem „Miłość, miłość”. - Za nami dopiero pierwsze trzydzieści lat. Przed nami kolejne. Bądźcie z nami! - zakończyli ten szczególny wieczór Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.

Czytaj więcej: 30 lat Polsatu

„Wielka Gala Jubileuszowa w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej” - zobacz:

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat