2022-09-16

„Ewa gotuje”: Sycące potrawy bez nadmiaru tłuszczu

0

Serula, poleśniki i buchta według autorskich przepisów Ewy Wachowicz to dania proste, zawierające tradycyjne produkty z Beskidów. W odcinku także gość specjalny Adam Borowicz. Przesympatyczny kucharz, który mieszka w Ustroniu, a widzom Polsatu znany jest jako juror w „Family Food Fight”. Razem z gospodynią programu „Ewa gotuje” dzieli się sprawdzonymi przepisami i ciekawostkami dotyczącymi składników potraw.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatgo.pl.

Chuda Jewa
Czy mając kilka prostych składników, takich jak serwatka, maślanka, śmietana, góralska bryndza, cebula i czosnek oraz kawałek boczku lub słoniny można przygotować wyśmienitą regionalną zupę? Jak najbardziej! Pod warunkiem, że sięgniemy po recepturę na serulę, która w Beskidzie Śląskim znana jest jako „Chuda Jewa”. I właśnie od takiej potrawy zaczyna Ewa Wachowicz.

Poleśniki
Na danie główne placki ziemniaczane. - Lubicie? Ja uwielbiam! - zdradza autorka programu. - Przyznam jednak, że w tej potrawie zawsze przeszkadzała mi jedna rzecz: nadmiar tłuszczu po usmażeniu. Ale i na to jest rada. Wystarczy masę kartoflaną nałożyć do liści kapusty i włożyć do piekarnika - dodaje. W ten sposób powstają beskidzkie poleśniki.

Buchta
Po góralskich specjałach Ewa Wachowicz zaprasza na tradycyjną drożdżową buchtę z rodzynkami. Deser różni się nieco od beskidzkiego oryginału, bowiem powstaje z połączenia ciasno ułożonych bułeczek. To powoduje, że po upieczeniu nie jest potrzebny nóż, bo zgrabne kawałki wystarczy oderwać od siebie.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 457. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.

Komentarze