2022-09-09

„Ewa gotuje”: Swojskie smaki i kulinarna wycieczka w góry

0

Ewa Wachowicz pokazuje fuzję regionalnych produktów z kuchnią świata. W programie francuska zupa Vichysoisse, swojski makaron z twarogiem i truskawkami, który gospodyni pamięta z dzieciństwa, a na deser owocowy sorbet w kolorach jesiennego zachodu słońca. Autorka zabiera widzów na wycieczkę w góry, aby pokazać kulinarny skarb regionu.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatgo.pl.

Vichysoisse
To, że coś ma tajemniczą nazwę, wcale nie oznacza, że jest skomplikowane w przygotowaniu. Tak jest w przypadku francuskiej zupy Vichysoisse, która jest łatwym w przygotowaniu kremem z poczciwych ziemniaków, od lat podawanym w okolicach uzdrowiska Vichy.

Makaron z serem i truskawkami
Danie główne jest sentymentalnym powrotem do przeszłości. - Każdy z nas ma jakieś ulubione danie z lat młodości, a nawet kilka. Będąc dzieckiem, zajadałam się makaronem z twarogiem i truskawkami i właśnie taką potrawę przygotowuję w programie, wykorzystując własnoręcznie przyrządzony ser biały - zdradza Ewa Wachowicz.

Sorbet arbuzowo-malinowy
Po obiedzie gospodyni pokazuje, jak łatwo zrobić soczysty i odświeżający sorbet z arbuza i malin.

Tradycyjny góralski smak
Autorka programu zabiera widzów na wyjątkową wycieczkę w góry. Z kamerą dociera do bacówki na Hali Barankowej w Zawoi, gdzie niezmiennie od lat wytwarzane są góralskie sery.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 456. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.

 

Komentarze