2022-09-02

„Ewa gotuje”: Wrześniowe kucharzenie pod chmurką

0

Na dobry początek sezonu Ewa Wachowicz przyrządza potrawy dla ekipy programu. A że wrzesień jest znakomitą porą na gotowanie pod chmurką, to obiad powstaje w ogrodzie. Gospodyni wybrała do menu świeże i proste dania: zupę z ogórków zielonych, paellę po zawojsku, a także dwa słodkie, ale lekkie owocowe desery: tartę z bezą i rabarbarem oraz arbuzoladę.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatgo.pl.

Zupa z ogórków zielonych
Ewa Wachowicz pokazuje, jak przyrządzić zupę ogórkową. Co ciekawe, nie na kiszonkach, ale na ogórkach gruntowych! Zamiast klasycznej i znanej na całym świecie polish pickle soup, gospodyni programu proponuje jej lżejszą wersję, idealną na ostatnie tygodnie upalnego lata.

Paella po zawojsku
Daniem głównym jest hiszpańska paella, czyli bardzo prosta rolnicza potrawa, składająca się głównie z ryżu. - Osobiście uważam, że nasza kuchnia jest najlepsza na świecie, ale od czasu do czasu sięgam też po receptury z różnych stron świata, starając się jednak przerobić je w ten sposób, żeby bez problemu można było używać takich składników, które mamy pod ręką. I tak właśnie jest tym razem, bowiem zamiast owoców morza w potrawie znajduje się mięso z królika i kurczaka - mówi Ewa Wachowicz.

Tarta z bezą i rabarbarem oraz arbuzolada
Na deser gospodyni proponuje tartę z rabarbarem i bezą. Pokazuje też, jak przygotować arbuzoladę, czyli lemoniadę z arbuza.

Jak powstaje program?
Paella i arbuzolada trafiają na stół, przy którym zasiada ekipa produkcji, a widzowie mogą zobaczyć, jak wygląda telewizja „od kuchni”.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 455. odcinku programu „Ewa gotuje”!

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.

Komentarze