2022-02-17

„SAFETY LAB” - odcinek 5: Wszechobecne rozpraszacze

Kierowcy muszą sobie radzić z rozmaitymi bodźcami, a koncentracja jest najważniejsza. Może być nawet na wagę życia. Podkreślają to w rozmowie kierowca rajdowy Miko Marczyk i Karolina Gilon. Do tego test próba podzielności uwagi w wykonaniu ekspertów z centrum doskonalenia techniki jazdy. Co jeszcze w piątym odcinku „SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo”?

Oglądaj SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo online na polsatboxgo.pl.

Jak sobie pomóc w koncentracji?
Startujący w rajdach samochodowych Miko Marczyk podczas zawodów musi być w pełni skoncentrowany na jeździe, bo każde rozproszenie może być zagrożeniem. - W ułamkach sekund muszę podejmować właściwe decyzje. Jest ta chwila nieuwagi i trzeba jak najszybciej wrócić do koncentracji - podkreślił. Kierowca opowiedział Karolinie Gilon o skutecznych sposobach na podtrzymanie skupienia w codziennej jeździe, a także opowiedział o wpływie muzyki i samochodowej elektroniki na zachowania za kółkiem.

Multitasking za kierownicą
Czy prowadząc samochód można robić coś jeszcze? - Słucham muzyki, rozmawiam przez zestaw głośnomówiący... - wyliczał prowadzący Juliusz Szałek. Czas na szczególny test eksperta Filipa Kaczanowskiego, w którym celem jest, aby jak najszybciej pokonać wyznaczoną trasę. Za każde potrącenie słupków są punkty karne. W drugiej części dodatkową trudnością jest rozwiązywanie zadań matematycznych z punktami karnymi za błędne odpowiedzi. I jak jest z podzielnością uwagi?

Korzystaj z technologii, ale mądrze
Wiele rozpraszających sygnałów jest produktem technologii, ale na szczęście są też i takie, które zostały wymyślone, aby pomóc skupić uwagę i przez to podnieść bezpieczeństwo jazdy. Wsparcie zapewnia system ułatwiający prowadzenie samochodu w korkach, a także zestaw asystentów: system monitorowania odległości od poprzedzającego pojazdu, predykcyjny tempomat z funkcją rozpoznawania znaków, oraz system ostrzegający i inicjujący hamowanie w sytuacjach awaryjnych. Ale i tak zawsze decyzje podejmuje kierowca.

Partnerem programu jest marka ŠKODA

SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo w czwartek o godz. 19:55 w Telewizji POLSAT.