2022-02-10

„SAFETY LAB” - odcinek 4: Uwaga! Rowerzyści na drodze

Bartosz Huzarski i Karolina Gilon o dwóch różnych perspektywach podczas jazdy. W jaki sposób uważać na rowerzystów? O czym pamiętać wsiadając na jednoślad? Reprezentant kraju w kolarstwie szosowym jest także kierowcą, dzięki czemu może spojrzeć na te zagadnienia zarówno z jednej jak i drugiej strony. Oprócz tego w czwartym odcinku „SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo” testy i nowinki technologiczne.

Oglądaj SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo online na polsatboxgo.pl.

Perspektywy rowerzysty i prowadzącego samochoód
Na rowerzystów w ruchu ulicznym czyha bardzo wiele niebezpieczeństw. Bartosz Huzarski w rozmowie z Karoliną Gilon opowiedział między innymi w jaki sposób dbać o widoczność. Nie zabrakło także ważnej rady dla kierowców samochodów. - Uważajmy szczególnie przy prawoskręcie, gdy mijamy rowerzystę na ścieżce rowerowej - podkreślił reprezentant kraju w kolarstwie szosowym.

Wyprzedzaj bezpiecznie
Juliusz Szałek i ekspert Filip Kaczanowski uważają, że spośród wielu mitów związanych z rowerami, najbardziej niebezpieczny jest ten, który wiąże się z jego wyprzedzaniem. Przepisy mówią, że w takiej sytuacji konieczne jest zachowanie minimum metrowego dystansu, ale nierzadko dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Zbyt mała odległość może doprowadzić do dużego podmuchu wiatru, a następnie utraty kontroli nad rowerem i upadku, co pokazuje test z wiatromierzem.

Gdy nagle pojawia się rowerzysta
Nowoczesne technologie obejmują wiele obszarów, w tym także również pomagają chronić bezpieczeństwo rowerzystów. Należą do nich system pomagający w trakcie cofania, system informujący o pojazdach zbliżających się z boku, a także system aktywnego monitorowania odległości od przeszkody z przodu. A jak działają w praktyce?

Partnerem programu jest marka ŠKODA.

SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo w czwartek o godz. 19:55 w Telewizji POLSAT.