2022-02-03

„SAFETY LAB” - odcinek 3: Niebezpieczne zmęczenie

Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów gościem Karoliny Gilon, a tematem sposoby na utrzymanie koncentracji. Jazda samochodem wymaga czasami odpowiednio szybkich reakcji. A w krytycznych sytuacjach każda sekunda ma znaczenie. Pokazują to eksperci z centrum doskonalenia techniki jazdy. O tym wszystkim w trzecim odcinku „SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo” w Polsacie.

Oglądaj program SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo online na polsatboxgo.pl.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem?
Podróżowanie z Kabaretem Młodych Panów sprawia, że Robert Korólczyk spędza w drodze sporo czasu. - Mój drugi zawód to kierowca. Rocznie to jest około sześćdziesięciu tysięcy kilometrów - powiedział artysta, który uważa siebie za rozsądnego prowadzącego. - Kiedy czuję zmęczenie, to zjeżdżam, robię sobie przerwę, śpię. Moim zdaniem kierowca zmęczony, niewyspany, jest równie niebezpieczny jak kierowca pijany - podkreślił.

Kosztowny czas
Refleks jest kluczowy, jeżeli chodzi o zachowanie w trudnych sytuacjach na drodze. Można go przetestować za pomocą aparatu Piórkowskiego, z czego skorzystał prowadzący Juliusz Szałek. - Kilka dni temu zarwałem specjalnie nockę, żeby sprawdzić się na tym magicznym urządzeniu. Teraz jestem wypoczęty i rześki - powiedział. To, jaki jest wpływ pozornie niewielkiego opóźnienia - jednej sekundy - najlepiej widać podczas praktycznego testu hamowania na autodromie, który przygotował ekspert Filip Kaczanowski.

Pomocna technika
Co w sytuacji, w której ze względu na zmęczenie lub na przykład zasłabnięcie kierujący traci kontrolę nad pojazdem? W zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze mogą pomóc system monitorujący zmęczenie kierowcy, a także system ostrzegający, a następnie inicjujący hamowanie w nagłych wypadkach.

Partnerem programu jest marka ŠKODA.

SAFETY LAB. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo w czwartek o godz. 19:55 w Telewizji POLSAT.