2021-06-22

„Wolni od długów”: Czy jest sposób na kredyt we frankach?

Istotny dla wielu Polaków temat w nowym programie Polsatu. Anna Guzik rusza na pomoc. Dla 90-letniej Anny Bablok z Katowic zobowiązanie zaciągnięte w obcej walucie jest swego rodzaju pętlą na szyi. Skromnie żyjąca i oszczędzająca na wszystkim emerytka spłaca nie swoje zadłużenie, które pomimo regularnych wpłat stale rośnie! Cała historia w piątym odcinku „Wolni od długów” w czwartek 24 czerwca o godz. 20:00 w Polsacie.

Oglądaj Wolni od długów online na IPLA.TV.

Skąd wziął się dług?
90-letnia Anna mieszka w domu, który wybudowała wspólnie z mężem. Po śmierci małżonka przepisała nieruchomość na starszego syna, który w 2007 roku wziął kredyt hipoteczny we frankach pod zastaw rodzinnego domu. W 2011 roku syn zmarł. Pani Anna po jego śmierci zaczęła dobrowolnie spłacać jego zobowiązania wobec banku, mimo że dopiero po kilku latach stała się spadkobierczynią majątku syna – jedyną właścicielką domu i długu.

  

420 tysięcy złotych do spłacenia
Kredyt na sumę 180 tysięcy złotych po wielu latach spłaty urósł ponad dwukrotnie. Wszystko ze względu na to, że zobowiązanie zostało zaciągnięte we frankach. Pani Anna ogromną, jak na swoje możliwości, ratę spłaca z emerytury po mężu. Starsza pani ma spore problemy z poruszaniem się. Mimo tego stara się być samodzielna. Żyje bardzo skromnie, oszczędzając na lekach i jedzeniu. Woli oddać lepszy kawałek mięsa swojemu pupilowi, niż zjeść sama. Po opłaceniu bieżących opłat zostaje jej dwieście, czasem czterysta złotych na życie.

Jak wyjść z długu?
Pani Anna nie wierzy, że jej los może się odmienić. Jest zmęczona sytuacją, w której się znajduje. Zamiast spokoju czuje strach, że straci dom. Nie wie jednak, że eksperci „Wolni od długów” nie spoczną, zanim nie odnajdą sposobu, aby jej pomóc. Do akcji wkraczają Piotr Ikonowicz i Fryderyk Karzełek, a nad wszystkim czuwa Anna Guzik.

  

Wolni od długów w czwartek o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.