2024-03-29

Podniosłe widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej”

Poruszający spektakl z koncertem 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu polskich artystów. W wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział Roksana Węgiel, Halina Mlynkova, Kamil Bednarek, Piotr Cugowski, Andrzej Lampert i Marcin Sójka. Misterium, które odbywa się zawsze w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej, ilustruje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i śmierć Jezusa na krzyżu.

„Panie Jezu Chryste, Zbawicielu mój...”
Krzyż Kalwaryjski. Po tym symbolu widzowie zobaczyli otwierające się drzwi Bazyliki w Kalwarii Zebrzydowskiej, z której wychodzili pątnicy z Krzyżem Pasyjnym i trzymający laskę pasterza Chrystus z dwoma Apostołami. Za nimi kolejna grupa pielgrzymów. Wspólnie przeszli przez Plac Rajski. W tle rozbrzmiewał „Hejnał misterium”, który po chwili zmienił się w pieśń „Już wychodzę w drogę” w wykonaniu Kamila Bednarka. Procesja szła ulicami, co symbolizowało podróż do Betanii.

Pożegnanie Jezusa
„Gdy się zbliżał dzień czwartkowy, w którym rozpocząć się miała męka Pańska, oczy Maryi ciągle łzami się napełniały...” - czytał lektor. Nastąpiło pożegnanie Jezusa z matką. Chór artystów wraz z zespołem Jedla wykonali utwór „Gdy miły Jezus był w Betanii”. 

Jezus w Ogrójcu
Procesja dotarła do Ogrodu Oliwnego. „Upadł Jezus na twarz Swoją w Ogrojcu, upadł przywalony centnarami grzechów naszych, upadł na ziemię Syn Boży” - usłyszeli widzowie. Na drugim planie Halinka Mlynkova śpiewająca „Klęcząc w Ogrójcu”. Dwóch żołnierzy związało dłonie Chrystusowi.

W podziemiach Pałacu Kajfasza
Pojmanie Jezusa i pochód na moście, wokół obserwujący procesję i żołnierze. Marcin Sójka w tle z pieśnią „Pamiętaj człowiecze na Jezusa”. Widzom tłumaczono kolejne wydarzenia: „Szedł Baranek niewinny otoczony zgrają drapieżnych ludzi...” - czytał aktor. Kolejna scena: Jezus przywiązany do słupa w lochach. Chór i Andrzej Lampert wykonali utwór „Ludu mój ludu”.

U Piłata
Chrystus i czterech żołnierzy mijający figurę Matki Bożej Omdlewającej. Rozbrzmiewała pieśń „Wielka to miłość Boga Ojca była”, a po niej po raz drugi „Hejnał Misterium”. Piłat odczytał na balkonie dekret skazujący Jezusa na śmierć. Ten wyszedł z Pretorium w koronie cierniowej i przepasany czerwoną szarfą. W międzyczasie widzowie usłyszeli „Krzyżu Chrystusa bądźże pozdrowiony”. Jezus pocałował i objął krzyż.

Spotkanie z Matką Bożą
Piotr Cugowski wykonał pieśń „Witaj Matko uwielbiona” gdy Chrystus z krzyżem w asyście czterech żołnierzy i pątników przechodził obok Maryi. „Przybliżywszy się do Jezusa, chciała Go uściskać, lecz otaczająca Go straż Jej tego nie pozwoliła... ” - usłyszeli widzowie. Pochód trwał.

Spotkanie ze Świętą Weroniką
Roksana Węgiel zaśpiewała „O Najświętsza Twarzy mego Pana”. To symboliczne spotkanie z Weroniką, która otarła Chrystusowi twarz chustą. Wokalistka przyznała wcześniej, że jako dla osoby głęboko wierzącej, występ ten miał dla niej olbrzymie znaczenie. - Nie wyobrażam sobie celebrowania Świąt Wielkiej Nocy bez czynnego udziału w jego obchodach - mówiła.

IX stacja
Jezus upadł pod ciężarem krzyża raz trzeci. Chór zaśpiewał „Święty, święty”, a procesja zmierzała w stronę Golgoty. Utwór „Stała Matka Boleściwa” wykonała Justyna Steczkowska na tle wielkiego obrazu ukrzyżowania.

Złożenie do grobu
Moment śmierci Jezusa. „Skonał Bóg człowiek! Umarł wszechmocny Stwórca całej natury!” - czytał aktor. W miejscu ostatniej stacji Drogi Krzyżowej, na koniec widowiska artyści i chór odśpiewali „Pieśń pielgrzymów Jerozolimskich”. 

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat