2024-03-05

„Ninja Warrior Polska” w liczbach. Tego nie wiedzieliście!

Podsumowanie rywalizacji i ciekawostki przed startem dziewiątego sezonu show. Na widzów czeka siedem tygodni najlepszych emocji na wymagających torach. Ile osób do tej pory wcisnęło buzzer na etapie eliminacji i półfinałów? Kto jest najszybszym zawodnikiem w historii? Niżej garść faktów o programie! „Ninja Warrior Polska” od 5 marca we wtorek o godz. 20:05 w Polsacie.

Program skazany na sukces
„Ninja Warrior Polska” to światowy fenomen, który od ponad 25 lat nie schodzi z ramówek telewizyjnych wielu krajów. W programie wysportowani zawodnicy mierzą się z niezwykle trudnym i pomysłowym torem przeszkód. W Polsce program zadebiutował w Polsacie 3 września 2019 roku i od tego momentu niezmiennie gości na ekranie we wtorkowe wieczory. Widzowie mogą oglądać sportowe zmagania w najlepszym wydaniu!

Uczestnicy na start
Przez ostatnie lata w castingach do programu wzięło udział niemal dwa i pół tysiąca zawodników! Do dalszego etapu zakwalifikowało się zaś 1469 osób, których widzowie mogli podziwiać na ekranie. Wyzwanie podjęło 1138 mężczyzn i 331 kobiet. Najwięcej zawodniczek mogliśmy podziwiać w edycji 4. Wówczas na torze stanęły aż 54 kobiety.

Wiek nie ma znaczenia!
Zgodnie z regulaminem w programie mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie, dlatego najmłodszą zawodniczką, która stanęła na torze przeszkód była 18-letnia Natalia Zacharz. Mieszkanka z Kluczborka wystąpiła w programie chwilę po zdanym egzaminie maturalnym. Najstarszy w momencie występu na torze był Marek Buchowski, 69-letni emeryt zdobył serca wszystkich kibiców swoją energią i pasją do życia.

Gorące zmagania 
Pierwszym etapem rywalizacji w programie jest tor eliminacyjny, który w każdej edycji wygląda nieco inaczej. Dziesięć osób z każdego odcinka, które pokonają tor w najszybszym czasie, awansuje do półfinału. W dotychczasowych ośmiu edycjach programu tor eliminacyjny ukończyło łącznie 490 osób. Najszybszy z nich na tym etapie rywalizacji był znany wszystkim fanom ninja Paweł Murawski! Weteran programu w ostatniej edycji niemal przefrunął nad torem, osiągając historyczny czas 41 sekund i 80 setnych sekund.

Konkurencja na wysokim poziomie
W 4. sezonie na torze ninja pojawiła się nowość, przeszkoda Power Tower! To dwunastometrowa wieża, na której zawieszone są elementy sprawdzające siłę mięśni i... odwagę. Ściga się na niej dwóch zawodników, którzy ukończyli tor eliminacyjny z najlepszym czasem. Ten, kto wygra wyścig, dostaje złoty bilet - gwarancję udziału w finale z pominięciem etapu półfinałowego.

Dotychczas odbyło się 30 pojedynków na Power Tower, które podgrzały emocje do czerwoności! Zawodnikiem, który najwięcej razy zakwalifikował się do wyścigu na tej przeszkodzie był Michał Grochoła, który podjął 4 próby zdobycia złotego biletu. Niestety mimo kilku prób udało mu się tylko raz ominąć etap półfinałowy. Kolejnym zawodnikiem, który zapisał się w historii programu jest Jan Tatarowicz, który trzykrotnie ścigał się na Power Tower. W jego przypadku bilans wygranych jest lepszy, ponieważ wygrał on dwa z trzech pojedynków.
Najszybszy na Power Tower był za to inny utytułowany zawodnik - Last Man Standing 4. i 5. edycji Igor Fojcik. Czas, w którym w 4. sezonie pokonał przeszkodę - 00:27:80 dotychczas nie został pokonany! Dorównał mu jedynie Damian Drzewiecki, który w 7 sezonie osiągnął ten sam wynik co do setnej sekundy!

Mordercze półfinały 
Kolejnym etapem, który czeka na zawodników, jest tor półfinałowy. Tutaj najlepszy czas należy do Piotra Kominka, który w 4. sezonie pokonał wszystkie przeszkody w czasie 42 sekundy i 80 setnych sekundy. Podsumowując: tor półfinałowy został ukończony 110 razy, a najlepszą jeżeli chodzi o zawodników naciskających czerwony buzzer na ostatniej przeszkodzie była edycja 3.

Tylko dla najlepszych
Ostatnim odcinkiem każdego sezonu i zarazem zwieńczeniem rywalizacji jest wielki finał. Czterech zawodników z każdego odcinka mierzy się ze sobą w ostatecznym starciu. W tym etapie oko w oko z przeszkodami staje 24 najlepszych z najlepszych! I tutaj znajdowali się zawodnicy w każdym wieku. Najstarszym finalistą był 43-letni (w momencie rywalizacji) Damian Drogosz. Najmłodszym zaś 19-letni Wojciech Rychlewski. W sumie przez wszystkie lata rywalizacji na torze do półfinału zakwalifikowało się 5 kobiet. Najdalej z nich zaszła Katarzyna Jonaczyk, która w edycji 7. dotarła do 5 przeszkody.

Droga na szczyt
Momentem, do którego dążą wszyscy zawodnicy „Ninja Warrior Polska” jest Góra Midoriyama.
Dotychczas w Polsce 6 zawodników podjęło się próby wejścia na linę. Byli to:
· Igor Fojcik
· Jan Tatarowicz
· Grzegorz Niecko
· Damian Drzewiecki
· Michał Grochoła
· Mariusz Bulandra.
Wyżej wymienieni zawodnicy byli o krok od dotarcia na szczyt i zdobycia największej nagrody! A jak wiadomo ninja nigdy się nie poddają, dlatego w 9. sezonie programu chcą spróbować swoich sił ponownie. Czy tym razem jednemu z nich uda się wejść na sam szczyt? Nagroda w wysokości 200 000 złotych, statuetka Shurikena i tytuł pierwszego polskiego wojownika ninja czeka!

  

Ninja Warrior Polska od 5 marca we wtorek o godz. 20:05 w Polsacie.

 

 

Oficjalny profil „Ninja Warrior Polska” na Instagramie - @ninjawarriorpolska

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat