2023-05-12

Oskar Cyms wygrał 18. edycję „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”

Wokalista potwierdził wcześniejsze sukcesy w odcinkach, zdobywając Złotą Twoją Twarz. W finale męski rodzynek w najmocniejszej czwórce zaprezentował się jako Duncan Laurence. Zwycięzca swoją nagrodę przekazał na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jego konkurentki, czyli Julia Kamińska, Daria i Natalia Janoszek wystąpiły jako Jessie J, Kora i Deepika Padukone.

Oglądaj Twoja Twarz Brzmi Znajomo online na polsatboxgo.pl.

Pikantny start
Przedsmakiem finałowej walki był wspólny występ liderów. Oskar Cyms, Julia Kamińska, Daria Marx i Natalia Janoszek weszli na scenę jako topowy girlsband, czyli Spice Girls. Wykonali hit „Spice Up Your Life” z 1997 roku, rozgrzewając publiczność do czerwoności.

Specjalność artystki
Natalia Jaroszek wystąpiła w programie m.in. jako Jennifer Lopez, Nicole Scherzinger, ale też Dawid Kwiatkowski i Jack White, za każdym razem dostając dość niskie noty. Kiedy już zwątpiła w swoje siły, pokazała prawdziwy ognień jako Ruslana w piosence „Wild Dances” wygrywając odcinek, a następnie zaprezentowała wszystkie swoje atuty jako Penelope Cruz. - Jak osoba, która zaliczała największe doły w tym programie, znalazła się w finale, to ja nie wiem. Ale mam wrażenie, jakbym przeskoczyła kilka szkół aktorskich wokalnych, tanecznych i życiowych - komentowała sama artystka, a żal, że przygoda z show się kończy, wycisnął z jej oczu łzy. W ostatnim odcinku postawiła na swoją najmocniejszą kartę. Jak wykonanie piosenki z bollywoodzkiej ekranizacji sztuki Williama Szekspira „Nagada Sang Dhol” Deepiki Padukone ocenili jurorzy? - Bardzo się podobało - rzuciła od razu Małgorzata Walewska. - Jesteś wspaniała, zrobiłaś znakomity postęp. Gratuluję całości - podsumował cały program Paweł Domagała. - Bardzo się cieszę, że przeszłaś tę drogę - dodał Robert Janowski, chwaląc to, jak aktorka rozwinęła swoje umiejętności sceniczne.

Wymarzony występ
- Otwierałem całą edycję. Pierwszy raz miałem nie swoje zęby, pierwszy raz miałem maskę - komentował Oskar Cyms niezbyt udany debiut w programie. Ale później przyszła seria sukcesów i zwycięstwa w roli Eminema i Passengera. Okazało się też, że wokalista potrafi być piękną kobietą, co potwierdził, występując jako Kasia Kowalska i Lana del Rey. Dorzucił też spektakularne wcielenie w Roberta Gawlińskiego, ponownie triumfując. - Przykro, że już dziesiąty odcinek i to zmierza ku końcowi - mówił uczestnik, szykując się do ostatniego występu. A wybrał na tę okazję piosenkę Duncana Laurence’a „Arcade”. Jak przyznał, marzył, żeby przedstawić ten nastrojowy hit z 2020 roku właśnie w finale. Jak poszło? Wywołany do odpowiedzi Robert Janowski nie był w stanie mówić. Uściskał artystę i w końcu wydusił: - Proszę państwa, magia! - nie chcąc dodawać nic więcej. - Bardzo się cieszę, że mogłam cię poznać - stwierdziła Małgorzata Walewska, chwaląc umiejętności techniczne i skalę głosu Oskara Cymsa. - Jestem twoim fanem - krótko podsumował Paweł Domagała.

Kołysanka do snu
Pierwszy duet finałowego odcinka wziął na warsztat słynną piosenkę „Ach śpij kochanie” z przedwojennego filmu „Paweł i Gaweł”. Kasia Kołeczek i Piotr Stramowski wcielili się w gwiazdy tej produkcji, Adolfa Dymszę i Eugeniusza Bodo. Wyzwaniem nie była melodia ani tekst utworu, ale charakterystyczny akcent. Dodatkowo konieczna była różnorodna interpretacja kołysanki. - Ważne, żeby śpiewali i z werwą, i znudzeniem, i wkurzeniem, i z ziewaniem na końcu. Dadzą sobie na pewno radę - mówiła Agnieszka Hekiert po próbach i nie myliła się, bo para rozbawiła publiczność i jurorów do łez.

Symboliczne nagrody
Jurorzy przygotowali dla uczestników specjalne nagrody nawiązujące do ich występów w programie. - Kasiu, jako Elton John podbiłaś nasze serca dystansem do siebie, potem pokazałaś urok, wdzięk osobisty i piękno w balladach, a jako Doris Day zapamiętamy cię najlepiej - powiedziała Małgorzata Walewska, wręczając pamiątkowy plakat w stylu filmów właśnie z tą gwiazdą. Paweł Domagała z kolei dał Piotrowi Stramowskiemu czerwoną skórzaną kamizelkę, nawiązującą zarówno do jego brawurowego występu w roli wokalisty Right Said Fred, jak i wcielenia we Freddiego Mercury’ego. - Jesteś legendą. Cieszę się, że mam takiego kumpla, bo naprawdę pokazałeś się z super strony i zazdroszczę ci takiej odwagi - dodał juror.

W roli idolki
Wszystkie wcielenia Darii Marx były spektakularne. Jej Sam Smith, Kasia Klich, Miley Cyrus i Christina Aquilera to kreacje, które zdobyły uznanie jurorów. Występ jako Sara Brightman zaskoczył samą uczestniczkę, a w roli Roberty Flack wygrała odcinek. Jak ocenia swój udział w programie? - Fajnie było, atmosfera, ja lubię tańczyć, śpiewać - mówiła przed występem w piosence „Do It Like a Dude” Jessie J, który łączył te wszystkie elementy. - Chciało mi się tańczyć, a to mi się nie zdarza - wyznał Paweł Domagała. - Jestem pod ogromnym wrażeniem, masz ogromny talent - dodał. - Jesteś niezwykle utalentowaną wszechstronną wokalistką - podsumowała Małgorzata Walewska. - Z Małgośką i Pawłem pójdziemy na twój koncert - zapowiedział Robert Janowski w imieniu kolegów z jury.

Ikona rocka

- Zaskoczył mnie poziom stresu i to, jak stres wpływa na mój wokal - wspominała swój debiut w programie Julia Kamińska. Jak przyznała, po występie w roli Davida Bowie coś się w niej zmieniło. A to poprowadziło ją do fenomenalnych wcieleń w Lady Gagę i Moloko oraz dwóch kolejnych zwycięstw w piosenkach zespołów Crazy Town i Bajm. Na finał aktorka wybrała kultową postać Kory Jackowskiej z zespołu Maanam. - To będzie zaszczyt. Nie mogę się doczekać tego występu - mówiła aktorka przed wykonaniem piosenki „Krakowski spleen”. - Osz ty! - rzuciła już po pierwszych frazach utworu Małgorzata Walewska, zaskoczona idealnym odtworzeniem sposobu śpiewania gwiazdy. - Julka, jesteś zachwycająca. Jestem pod wrażeniem - dodała śpiewaczka po występie. Robert Janowski podziękował uczestniczce za dobór referencji, bo wyjątkowo lubi koncertową wersję tego utworu. - Znakomicie wyglądasz jako Kora, ruszasz się jak Kora. Nie wiem, skąd się w tobie mieści tyle talentu - stwierdził Paweł Domagała.

Żelazna Twoja Twarz
Po wszystkich występach finalistów przyszedł czas na wręczenie pierwszej z nagród osiemnastej edycji. Jurorzy wyróżnili Natalię Janoszek Żelazną Twoją Twarzą. - Ten program tworzą wspaniali ludzie. Każdy z was robi niesamowitą robotę - mówiła aktorka, dziękując współuczestnikom i jurorom oraz Telewizji Polsat za zaproszenie do programu.

Amerykańsko-szwedzki klasyk
Krzysztof Ibisz i Daniel Jaroszek w finałowym duecie wcielili się w parę wokalistów zespołu Rednex. Osadzony w klimacie country utwór „Cotton Eye Joe”, który był hitem imprez tanecznych w 1992 roku, był wyzwaniem ze względu na tempo i ilość tekstu. Jednak uczestnicy idealnie poradzili sobie, oddając klimat zwariowanego teledysku.

Świat i gwiazdy
Nagrodę Danielowi Jaroszkowi wręczył Robert Janowski. - Ja też zaczynałem od castingu. Poszedłem na casting do „Metra”, rzuciłem weterynarię i jestem tu, gdzie jestem. Tobie życzę tego samego - mówił juror, wręczając statuetkę mikrofonu na kuli ziemskiej, symbolizującą wszystkie miejsca, które czekają na występy uczestnika. Dla Krzysztofa Ibisza przygotowano część jego najbardziej charakterystycznego kostiumu, czyli gwiazdę Verki. - Poznaliśmy cię po raz kolejny. Krzysztof Ibisz jest nieodgadnioną zagadką, jesteś niebywały - podziękowała prezenterowi Małgorzata Walewska.

Brązowa Twoja Twarz
Laureatką trzeciego miejsca 18. edycji show została Julia Kamińska. - Dziękuję każdej osobie, która dotknęła mojej twarzy, moich włosów, moich strun głosowych i emocji, tych zagranych, ale też prawdziwych, bo było ich bardzo, bardzo dużo - powiedziała uczestniczka, dodając wyrazy wdzięczności dla uczestników programu.

Srebrna Twoja Twarz
Po podsumowaniu występów pozostałych dwojga uczestników prowadzący ogłosili, kto zwyciężył, a kto zajął drugie miejsce w 18. edycji muzycznego show Polsatu. Daria Marx odebrała Srebrną Twoją Twarz. - Chciałabym wymienić tylko sto osób - żartowała, zaczynając swoje podziękowania, a następnie przyznała jurorom słuszność ich decyzji. - Gratuluję ci każdego jednego występu. Zmiotłeś nas wokalnie  - zwróciła się do zwycięzcy.

Kto zwyciężył 18. edycję „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”?
Złota Twoja Twarz przypadła w udziale Oskarowi Cymsowi. - Pierwszy raz w życiu cokolwiek wygrywam - mówił nieco stremowany wokalista, składając wyrazy wdzięczności swoim bliskim i całej ekipie programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. - Dziękuję za cudowną atmosferę. Jest to dla mnie coś nowego i jest to fajne - podsumował swoje emocje. Czek na 100 000 złotych przekazał fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Gratulujemy!

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo” - edycja 18, zobacz odcinek 10, finał:

Oficjalny profil „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” na Instagramie - @twojatwarzbrzmiznajomo