2023-05-11

„Ewa gotuje”: Tylko wam się wydaje, że znacie te potrawy!

Są przepisy, które każdy zna, choćby ze słyszenia. Sztuką jest przygotowanie ich w taki sposób, aby zaskoczyć współbiesiadników smakiem, kolorem czy konsystencją takiego dania. Tym razem Ewa Wachowicz proponuje wyjątkowe wersje chleba, pasty warzywnej, gulaszu i lodów. Warto dać się zaskoczyć! „Ewa gotuje” w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji Polsat.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatboxgo.pl.

Chleb keto
Ponieważ często jest tak, że przyjeżdżając pod Babią Górę Ewa Wachowicz zapomina o zabraniu pieczywa, a do najbliższego sklepu ma kilka kilometrów, to program zaczyna od upieczenia własnego chleba. Przygotowany zgodnie z zasadami diety keto, czyli ograniczającej do minimum węglowodany, podaje z domowym hummusem, który również spełnia jej założenia.

Hummus
Ta bliskowschodnia pasta kanapkowa najczęściej przyrządzana jest z ciecierzycy lub cieciorki, a wysoka zawartość białka w strączkach sprawia, że często jest głównym składnikiem jadłospisu nie tylko wegan i wegetarian, lecz także sportowców.

Gulasz z dorsza
Na danie główne - gulasz. Ale uwaga: nie z wołowiny czy wieprzowiny, a z dorsza. Jak zrobić gulasz, wie niemal każdy. W garnku podsmażamy cebulę, dodajemy czosnek, następnie dorzucamy pokrojone w kostkę mięso i smażymy dalej. Później w naczyniu ląduje papryka i ewentualnie inne składniki, a także przyprawy. Z wersją rybną jest trochę inaczej. Zaczynamy od usmażenia filetów, które następnie wyjmujemy i dodajemy do potrawy pod koniec, bowiem w przeciwnym razie rozpadną się podczas długiego gotowania.

Semifredo z pistacjami
Po obiedzie Ewa Wachowicz zaprasza na deser. Jest nim jeden z włoskich klasyków, semifreddo. Cóż to takiego? Semifreddo po włosku znaczy „połowicznie zmrożony”. I taki właśnie jest ten przysmak - już nie krem, a jeszcze nie lody. Skromnie wyglądający, ale za to eksplodujący smakiem przysmak gospodyni dekoruje kwiatami. Oczywiście jadalnymi.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 482. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.