2023-05-04

„Ewa gotuje”: Aromat dzikiego zioła przyniesionego z lasu

Przepisy na placuszki, potrawy z czosnkiem niedźwiedzim i egzotyczny deser. Tym razem Ewa Wachowicz również gotuje częściowo w plenerze, pokazując jak łączyć różne rodzaje mięsa w jednym posiłku. Do tego powrót do korzeni w potrawach naszych przodków i brazylijska wariacja na temat słynnej włoskiej słodkości. „Ewa gotuje” w sobotę o godz. 10:10 w Polsacie.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatboxgo.pl.

Podpłomyki
Ten odcinek programu „Ewa gotuje” zaczyna się od podpłomyków, czyli placuszków, które przed wiekami stanowiły podstawę jadłospisu naszych przodków. To smaczny i szybki zamiennik tradycyjnego pieczywa, o którym warto pamiętać na co dzień.

Łosoś i schab z płyty
Na danie główne jest pieczony łosoś oraz cienko pokrojony schab. Ryba trafia na płytę elektryczną, a mięso na blachę umieszczoną nad paleniskiem. Do łososia Ewa robi sos jogurtowy, natomiast wieprzowinę podaje z masłem aromatyzowanym czosnkiem niedźwiedzim. To samo zioło, które można kupić, albo samemu zebrać w lesie, doprawia uzupełniającą główne danie sałatkę.

Pave
Aby zrównoważyć wytrawny smak głównego dania, autorka programu zaprasza na coś słodkiego. Robi brazylijski deser będący wariacją na temat włoskiego tiramisu. Przepis na ten tradycyjny, latynoski przysmak właśnie podbija Polskę, a robi się go łatwo, bo wszystkie składniki są zawsze dostępne w naszych sklepach. W pave, w odróżnieniu od pierwowzoru, nie znajdziemy jednak ani kawy, ani mascarpone. Południowoamerykańska wersja deseru składa się z kilku warstw: nasączone mlekiem biszkopty przełożone są kremem z mleka skondensowanego.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 481. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.