2023-02-23

„Sługa Narodu”: Obsada i główni bohaterowie. Kto jest kim?

W ukraińskim oryginale prezydenta zagrał Wołodymyr Zełenski, dla którego udział w produkcji był początkiem wielkiej popularności. Poznaj najważniejsze postacie polskiej wersji serialu. W roli głównej Marcin Hycnar, któremu towarzyszą m.in. Danuta Stenka, Krzysztof Dracz, Sławomir Orzechowski, Dorota Kolak i Magdalena Popławska. „Sługa Narodu” w sobotę o godz. 20:00 w Polsacie.

Oglądaj Sługa Narodu online na polsatboxgo.pl.

Ignacy Konieczny (Marcin Hycnar)
Rozwodnik mieszkający z rodzicami, siostrą i siostrzenicą. Ma trzydzieści sześć lat, od ośmiu jest singlem. Żona odeszła od niego, zabierając ze sobą syna. Ignacy pracuje jako nauczyciel i jest bardzo lubiany przez uczniów, ale nie dogaduje się ani z dyrektorem, ani ze szkolną administracją. To uczciwy i porządny człowiek. Nigdy nie bierze udziału w intrygach czy plotkach. Jest intelektualistą, który kocha literaturę poświęconą Churchillowi, cesarzom rzymskim i Lincolnowi. Czasem, głównie podczas snu, korzysta z ich rad i konsultuje sposoby na rozwiązanie życiowych dylematów. Kiedy nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie, odrzuca wszelkie przywileje i wygody. Zamiast rezydencji, limuzyny i służby, wybiera proste życie, jakie wiódł do tej pory i tak jak dotychczas dojeżdża do pracy rowerem.

Cezary Kujawa (Krzysztof Dracz)
Premier rządu, typowy przedstawiciel starego politycznego układu. Mądry, snobistyczny i bardzo cyniczny. Jego żona, była Miss Polski, jest dwa razy młodsza od niego. Cezary przez ostatnie trzydzieści lat zajmował najróżniejsze eksponowane stanowiska. To skorumpowany do szpiku kości milioner ukrywający swój majątek, który zbudował na okradaniu własnego państwa. Wszyscy wiedzą, że wzbogacił się na oszustwach, ale nigdy nic mu nie udowodniono, a wszystkie dwadzieścia trzy sprawy sądowe, które miał wytoczone, zakończyły się uniewinnieniem. Bardzo lubi Ignacego, ale postrzega go jako zagrożenie i stara się uwikłać w brudy polityki i skostniałego systemu.

Michał Zieliński (Mariusz Ostrowski)
Minister Spraw Zagranicznych i najlepszy przyjaciel Ignacego. To były aktor filmowy, specjalizujący się głównie w rolach epizodycznych i niskobudżetowych reklamach, a jednocześnie charyzmatyczny człowiek o ujmującej osobowości. Mimo że nie jest zabójczo przystojny, cieszy się wielkim powodzeniem u kobiet. Jest prostolinijnym mężczyzną i nie ma pojęcia o polityce czy dyplomacji. Często zalicza gafy, ale pogodne usposobienie za każdym razem ratuje go z opresji. Z czasem, dzięki swojej asystentce Oldze, uczy się obycia na politycznej scenie.

Maria Nowacka (Danuta Stenka)
Asystentka prezydenta. A właściwie prezydentów, bo na swoim stanowisku trwa od lat, a głowy państwa zmieniają się w tym czasie jedna po drugiej. Sprawia wrażenie zimnej służbistki, ale to tylko pozór. Jest przede wszystkim profesjonalistką i pasjonatką tego, co robi. Nie próbuje mieć żadnego wpływu na władzę ani decyzje Ignacego. Nie bierze bezpośredniego udziału w wydarzeniach politycznych na najwyższym szczeblu, ale jest kimś niezwykle ważnym dla głowy państwa. Szczególnie że akurat do tego prezydenta ma szczególnie ciepły stosunek.

Lucjan Konieczny (Sławomir Orzechowski)
Ojciec Ignacego, słabo wykształcony emeryt. Zaczynał jako prosty budowlaniec, ale ciężką pracą doszedł do bycia wykwalifikowanym majstrem. Obecnie dorabia jako taksówkarz. Jest cholerykiem, który równie szybko traci cierpliwość, jak i odzyskuje dobry humor. Chce wydawać się twardszy i bardziej surowy niż naprawdę jest. Uważa bowiem, że pokazywanie emocji to oznaka słabości. W rzeczywistości wszyscy wiedzą, że ma dobre serce, a dzieci są jego wielką dumą i radością.

Ewa Konieczna (Dorota Kolak)
Matka Ignacego, żona Lucjana, pielęgniarka, siostra oddziałowa w jednym z warszawskich szpitali. Pochodzi z rodziny intelektualistów i została wychowana na osobę uczciwą i sprawiedliwą. Poznała przyszłego męża, kiedy leczyła jego kontuzję po wypadku na budowie. Jest rodzinnym autorytetem. Wie, jak radzić sobie z wybuchami męża i wyciszać konflikty. Ignacy jest jej ulubieńcem i to po niej odziedziczył uczciwość, skromność i prawość. We wszystkich sporach Ewa zawsze bierze stronę syna. Jest dumna ze swojej byłej synowej, Alicji. Wciąż ma nadzieję, że ona i Ignacy znów będą razem.

Basia (Magdalena Popławska)
Starsza siostra Ignacego, singielka samotnie wychowująca córkę Oliwię. Pracuje jako konduktorka, ukończyła technikum zawodowe, ale nie kontynuowała edukacji. Basia to największe wsparcie finansowe rodziny i duma ojca. Jest nadaktywna, podstępna i wyrachowana. Odpowiada najczęściej ze zjadliwą ironią i zawsze stawia na swoim. Nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć to, czego chce. Również korzystając z tego, że jej brat właśnie został prezydentem.

Alicja (Hanna Konarowska-Nowińska)
Alicja, dyrektorka Krajowego Banku Polski, była żona Ignacego, z którym tworzyli ulubioną parę szkoły. Mają syna, Stasia, który mieszka z matką. Jest najmądrzejszą i najbardziej praktyczną osobą w otoczeniu nowego prezydenta. Studiowała ekonomię na Uniwersytecie Jagiellońskim, który ukończyła z najlepszymi wynikami. Przez osiem lat pracowała w komercyjnym banku. Ma otwarty umysł, jest pozytywną osobą, lubi droczyć się z byłym mężem w zabawny i delikatny sposób. Między nią a Ignacym nie ma żalu ani złych emocji. Alicja bardzo mocno go kochała, ale w związku z tym, że nie mógł zapewnić bytu rodzinie, podjęła trudną decyzję o rozwodzie. Miała nadzieję, że pozna mężczyznę, który wesprze ją finansowo. Poszukiwania na razie nie przyniosły rezultatu i czasem w komunikacji z byłym mężem odzywają się wyrzuty sumienia.

Sługa narodu w sobotę o godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat