2022-12-05

„Ewa gotuje”: Takie były kulisy pierwszego odcinka programu

Ewa Wachowicz podzieliła się z POLSAT.PL wyjątkowymi zdjęciami z planu sprzed lat. Dokumentują one powstawanie pierwszego w historii sezonu jej programu, który w 2022 roku obchodzi swoje 15. urodziny. Jak w tym czasie zmienił się program „Ewa gotuje”? Co prowadząca przygotowała w premierowym odcinku? Dlaczego obchodziła Wigilię w lecie? O tym wszystkim wspomina z okazji jubileuszu 30-lecia Polsatu.

Początki programu
Emisja pierwszego odcinka autorskiego kulinarnego programu „Ewa gotuje” miała miejsce pod koniec grudnia 2007 roku. Widzowie mogli zobaczyć, co Ewa Wachowicz, znana im wcześniej jako miss, prezenterka telewizyjna i rzecznik rządu, szykuje na Wigilię. Był to karp przyrządzony klasycznie, a z obecnej perspektywy dorobku programu, wyjątkowo skromnie: obtoczony w mące i smażony na patelni.

Jeszcze więcej przepisów
Jak wspomina Ewa Wachowicz, tempo programu było wtedy inne. - Kiedy zaczynałam, w programie były praktycznie zawsze dwie potrawy: słona i słodka, a wypełniało to cały odcinek. Teraz potrafię zrobić przystawkę, zupę, drugie danie i deser i jeszcze na przykład lemoniadę - opowiada POLSAT.PL. - Wszystko biegnie szybciej, zmienił się sposób montażu, sposób opowieści kamery - dodaje twórczyni programu.

Boże Narodzenie latem
Tak naprawdę premierowy, pilotowy odcinek nakręcono w prywatnym mieszkaniu Ewy Wachowicz w Krakowie kilka miesięcy wcześniej, latem! Tworząc serię, Ewa Wachowicz miała już doświadczenie jako producentka innych produkcji kulinarnych i sama występowała jako prowadząca w telewizji.

Imponujący dorobek
Od tamtej pory prowadząca stała się przewodniczką widzów po kulinarnym świecie. Nie tylko pokazywała przepisy, ale też skłaniała ich do sięgnięcia po sezonowe i lokalne produkty. W ciągu piętnastu lat pracy nad programem „Ewa gotuje” gospodyni w blisko 500 odcinkach podała prawie 1500 przepisów na potrawy, które jak zdradza, zawsze muszą wyjść podczas nagrania.

Więcej wspomnień w specjalnym jubileuszowym odcinku „Ewa gotuje” w sobotę 10 grudnia o godz. 10:10 w Polsacie.

Czytaj więcej: 30 lat Polsatu

„Wielka Gala Jubileuszowa w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej” - zobacz:

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat