2022-09-23

„Ewa gotuje”: Śląskie specjały i śląski gość specjalny w kuchni

0

W odcinku Ewa Wachowicz prezentuje przepisy na tradycyjne potrawy regionu: ajlauf zupę, garnuszek górnika i jabłka w szlafrokach, a znakomity kucharz i rodowity Ślązak Adam Borowicz przybliża widzom specjały kuchni górnośląskiej. W programie „Ewa gotuje” gospodyni dzieli się sprawdzonymi przepisami i ciekawostkami dotyczącymi składników potraw.

Oglądaj Ewa gotuje online na polsatgo.pl.

Ajlauf zupa
Ewa Wachowicz często powtarza, że w jej kuchni nic nie może się zmarnować. Wielokrotnie wykorzystuje na przykład rosół z poprzedniego obiadu do przygotowania zupełnie nowej potrawy, ale chyba nigdy nie robiła wczorajszego bulionu z… lanymi kluskami. - Właściwie to nie robiłam przed kamerą, bo ciasto „kładłam” na gorący wywar nie raz i nie dwa. Ale nie podejrzewałam, że w ten sposób gotuję jedną z najbardziej znanych śląskich zup - uściśla autorka programu, zdradzając, że odcinek rozpoczyna się od tradycyjnego ajlaufu.

Garnuszek górnika
Po takiej błyskawicznej zupie w stylu zero waste Ewa Wachowicz zaprasza na potrawę, która w wielu śląskich domach robiona jest na wszelkiego rodzaju uroczystości rodzinne, a zwie się garnuszkiem górnika. Cóż to takiego? Otóż są to dwa rodzaje mięs, najczęściej wołowina i wieprzowina, zapieczone w pomidorowo-jarzynowym sosie.

Jabłka w szlafrokach
Na deser intrygujące jabłka w… szlafrokach. To nic innego jak poczciwe owoce jabłoni nadziane powidłami i otulone ciastem francuskim.

Jak przygotować poszczególne dania? Proporcje składników i szczegóły przepisów w 458. odcinku programu „Ewa gotuje”.

Ewa gotuje w sobotę o godz. 10:10 w Telewizji POLSAT.

Komentarze