2022-06-23

„Państwo w Państwie” - odcinek 449, na żywo 26 czerwca

Po osiągnięciu pełnoletniości kobieta wyprowadziła się z mieszkania komunalnego, w którym dorastała. Po latach okazało się, że rodzina wpędziła ją w długi, które teraz egzekwuje komornik. Jej ojciec zmarł i nie da się pociągnąć go do odpowiedzialności. Czy uda się znaleźć satysfakcjonujące wyjście z tej sytuacji? Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 26 czerwca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Pójść na swoje
W 2006 roku pani Ewelina, kiedy tylko skończyła 18 lat, wyprowadziła się z mieszkania komunalnego w Skarżysku-Kamiennej, w którym żyła ze swoją rodziną. Przeprowadziła się do Warszawy, gdzie dostała pracę i chciała funkcjonować samodzielnie. Później razem z partnerem zamieszkała pod Ostrołęką, gdzie oboje prowadzą gospodarstwo rolne. Mają dwoje dzieci, jedno jest niepełnosprawne.

Komornicza niespodzianka
W 2018 roku, gdy para chciała kupić ziemię i rozwijać gospodarstwo, okazało się, że konto pani Eweliny i jej narzeczonego jest zajęte przez komornika na kwotę ponad 30 tys. złotych. Kobieta dowiedziała się, że pieniądze zostały zajęte na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez sąd w 2013 roku. Pozew o zapłatę wniósł Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna, ponieważ od 2010 roku mieszkanie komunalne, z którego kobieta wyprowadziła się lata temu, nie było opłacane.

Dług, o którym nie wiesz…
Oprócz pani Eweliny pozwani zostali także jej ojciec i siostry, którzy cały czas zamieszkiwali w lokalu. Oni złożyli jednak sprzeciw od nakazu. Pani Ewelina tego nie zrobiła, ponieważ o nim nie wiedziała. W związku z tym nie miała szans na obronę. A ojca nie można już pociągnąć do odpowiedzialności, ponieważ zmarł w 2015 roku. Kobieta, wyprowadzając się z lokalu komunalnego, popełniła błąd i nie wymeldowała się z niego. Dla urzędników oznaczało to, że nadal w nim mieszka i solidarnie odpowiada za dług.

O jeden problem mniej
Wobec pani Eweliny skierowano dwa wnioski do sądu z nakazem zapłaty. Pierwszy z 2013 roku (ten jest obecnie egzekwowany przez komornika) oraz drugi z 2018 roku. W przypadku drugiego wniosku pani Ewelinie udało się udowodnić przed sądem, że w okresie, w którym to zadłużenie powstawało, ona pod danym adresem nie przebywała i nie zamieszkiwała. Została więc wykluczona ze sprawy.

Szansa na happy end
Udało się również przywrócić termin i złożyć sprzeciw wobec nakazu zapłaty z 2013 roku. Sprawa czeka na wyznaczenie wokandy. Na rozprawie pani Ewelina będzie mogła dowodzić, że w lokalu nie mieszkała od lat i w związku z tym nie przyczyniła się do powstania długu. Jest też duże prawdopodobieństwo, że roszczenie się przedawniło. Czy interwencja programu „Państwo w Państwie” pomoże poszkodowanej kobiecie dojść swoich praw i nie spłacać długu, którego nie zaciągnęła?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.