2022-06-02

„Państwo w Państwie” - odcinek 446, na żywo 5 czerwca

0

Dzicy lokatorzy łamią właścicielowi mieszkania rękę metalowym prętem. Okazuje się, że ani policja, ani sąd nie są w stanie mu pomóc się ich pozbyć. Wymiar sprawiedliwości jest bezradny wobec ludzi, którzy okupują lokal i nie płacą czynszu. I nie wiadomo, jak długo to jeszcze potrwa - możliwe, że nawet kilka lat. Prowadzący Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na kolejny odcinek programu „Państwo w Państwie”, emitowany na żywo w niedzielę 5 czerwca o godz. 19:30 w Polsacie.

Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatgo.pl.

Kaucja i tylko kaucja
W listopadzie 2021 roku pan Paweł ze Stargardu zamieścił w internecie ogłoszenie. Ma mieszkanie i zamierzał je komuś wynająć. Zgłosiła się rodzina z dziećmi, która twierdziła, że jest w trudnej sytuacji życiowej i nie ma gdzie się podziać. Zapłacili mężczyźnie 2000 złotych kaucji i wprowadzili się do mieszkania. Umowę mieli podpisać wkrótce. Do dziś tego nie zrobili. Okupują lokal, nie płacąc czynszu ani innych opłat. A właściciel nie może dostać się do środka.

Takie mamy prawo
Jedna z prób kontaktu z lokatorami skończyła się dla pana Pawła pobiciem. Gdy chciał wejść do mieszkania, lokator zaatakował go metalowym prętem i złamał mu rękę. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Stargardzie. Napastnik ma zakaz kontaktowania się i zbliżania do właściciela mieszkania. Mimo to nadal zajmuje jego lokal.

Ile trwa eksmisja?
Policja wielokrotnie interweniowała pod tym adresem w sprawie awantur między właścicielem a najemcami, jednak w kwestii najmu rozkłada ręce, twierdząc, że będzie mogła pomóc tylko wtedy, kiedy pan Paweł będzie miał nakaz eksmisji. Pozew o eksmisję do sądu został złożony w marcu 2022 roku. Zdobycie nakazu może potrwać nawet kilka lat. Do tego czasu pan Paweł musi płacić za mieszkanie.

Zaradni dzicy lokatorzy
Opłat licznikowych już nie ponosi, ponieważ gdy przestał opłacać prąd i gaz, liczniki zostały zdemontowane. Dzicy lokatorzy zaczęli więc używać butli gazowej. Są też oskarżani o kradzież prądu z części wspólnej budynku.

To nie pierwszy raz
Pan Paweł dowiedział się, że nie jest jedyną poszkodowaną przez tych ludzi osobą. Zanim wprowadzili się do jego lokalu, mieli nakaz eksmisji z mieszkania pani Haliny. Są winni kobiecie 17 tys. złotych. Czy interwencja emitowanego w Polsacie programu „Państwo w Państwie” pomoże rozwiązać tę trudną sytuację?

Państwo w Państwie w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.

Komentarze