2021-09-21

Kasia Wągrowska na EKO LIVE: Oczyszczające ograniczanie się

Blogerka o świadomym podejściu do konsumpcji i zero waste w polskiej rzeczywistości. W poniedziałki na Instagramie stowarzyszenia Program Czysta Polska live czaty z entuzjastami ekologii, ekspertami i miłośnikami natury, które inspirują do wprowadzania korzystnych dla środowiska zmian. Kasia Wągrowska w rozmowie z Dominiką Tarczyńską opowiedziała między innymi o tym, co daje ograniczanie się, zarówno środowisku, jak i człowiekowi.

Oglądaj Czysta Polska online na polsatboxgo.pl.

Podatność na impulsy zakupowe
Rozmówczyni Dominiki Tarczyńskiej to autorka bloga poświęconego tematyce zero waste. - W 2015 roku, gdy zaczynałam go tworzyć, byłam w ciąży z drugim dzieckiem. Pisałam go w wielkim buncie wobec świata, który nagle zauważyłam, że mnie otacza. W pewnym momencie życia zauważyłam, że komunikaty marketingowe, które docierały do mnie w podatnych na bodźce emocjonalne momentach, sprawiały, że czułam się zobligowana do kupowania coraz większej ilości rzeczy. Wiedziałam, że to wszystko, co trafia do mnie, jest niepotrzebne i się wkurzyłam - opowiedziała.

Odzyskanie przestrzeni w szafe i głowie
Kasią Wągrowska szczerze poleca pracę nad przekazywaniem rzeczy dalej i ograniczaniem zakupów. - To było na początku trudne, ale bardzo oczyszczające doświadczenie. Gdy widzisz ogrom rzeczy, które decydujesz, że są ci jednak niepotrzebne, to mierzysz się z myślą, że podejmowałaś w przeszłości złe decyzje. Druga sprawa jest taka, że ciężko nam się rozstać z tymi rzeczami, które kiedyś były dla nas fajne. Ale potem nadchodzi ten moment oczyszczenia i odzyskania przestrzeni, nie tylko w szafie, ale także i w głowie. Może to brzmi metafizycznie, ale to następuje - przekonuje.

Zero waste w polskich realiach
Z biegiem czasu ograniczanie się przeistoczyło się w styl życia, a Kasia Wągrowska stała się ekspertką od zero waste. W 2017 roku napisała książkę na ten temat. - To kompendium życia zero waste w naszych polskich warunkach. Gdy zaczynałam pisać o ograniczaniu odpadów u siebie na blogu, posiłkowałam się blogami i książkami amerykańskich autorów, ale bardzo mnie kłuło w oczy amerykańskie przedstawianie realiów. Bardzo mi zależało, żeby przedstawić polską perspektywę - podkreślała autorka publikacji.

W jakich obszarach możemy jeszcze poprawić nasze ograniczanie się? Czym jest greenwashing? O czym jeszcze Kasia Wągrowska opowiedziała w rozmowie z Dominiką Tarczyńską? Zobacz cały zapis czatu:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

„Czysta Polska” w sobotę o godz. 16:30 w Polsat News.