2021-09-15

Eliza Sobczuk na EKO LIVE: Zero waste w codziennym życiu

0

Blogerka gościem Dominiki Tarczyńskiej w pierwszej rozmowie po wakacyjnej przerwie. Na Instagramie Stowarzyszenia Program Czysta Polska wróciły live czaty z entuzjastami ekologii, ekspertami i miłośnikami natury, które inspirują do wprowadzania korzystnych dla środowiska zmian. Eliza Sobczuk opowiedziała o sposobach na ograniczenie zużycie szkodliwych materiałów dla planety.

Oglądaj Czysta Polska online na polsatgo.pl.

Empatia potrzebna w ekologii
Eliza Sobczuk na swoim blogu „Pokolenie Zero Waste” promuje zasadę małych kroków w swoim tempie, bez ekoterroryzmu. Kiedy do niego dochodzi? - Kiedy zaczynamy bardzo mocno oceniać wybory innych ludzi i za to ich krytykować, nie biorąc pod uwagę różnych okoliczności, które być może hamują przed zmianami. Nigdy nie znamy historii drugiej osoby. Empatia wobec ludzi jest w tym przypadku bardzo pomocna - podkreśliła.

Menstruacja zero waste
Jednym z tematów rozmowy było zużycie plastiku przez miesiączkujące kobiety. - Ogólnie policzono kiedyś, że każda kobieta zużywa w trakcie swojego życia od pięciu do dwudziestu tysięcy jednorazowych sztuk środków higienicznych. W skali Unii Europejskiej to jest rocznie pięćset dziewięćdziesiąt tysięcy ton. To jest przerażająca liczba - zauważyła rozmówczyni Dominiki Tarczyńskiej. Eliza Sobczuk przedstawiła jednak alternatywy, które w mniejszym stopniu szkodzą środowisku: podpaski wielorazowe, kubeczek menstruacyjny oraz majtki menstruacyjne.

Wpływ kawy na środowisko
Podczas live czatu pojawił się także temat śladu węglowego, za który odpowiadają nie tylko produkty pochodzenia zwierzęcego. - Kawa jest największym rynkiem pod względem obrotu na świecie. Wyprzedza ją tylko ropa naftowa. Ma ogromny wpływ na środowisko - podkreśliła Eliza Sobczuk, która opowiedziała, na jakie certyfikaty zwracać uwagę przy wyborze tego produktu.

Popularna blogerka porozmawiała także z Dominiką Tarczyńską na temat wyboru najlepszej dla zdrowia garderoby. Jakie materiały wybierać? Których zdecydowanie unikać? Zobacz cały zapis czatu:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

„Czysta Polska” w sobotę o godz. 16:30 w Polsat News.

Komentarze