2021-06-29

Jagna Niedzielska na EKO LIVE: Możemy jeść zdrowo i tanio

0

Popularna szefowa kuchni opowiedziała, w jaki sposób odżywiać się „EKOnomicznie”. W ostatnim przed wakacyjnym przerwą live czacie na Instagramie stowarzyszenia Program Czysta Polska Jagna Niedzielska podzieliła się radami, jak wydawać mniej, marnować mniej żywności i jeść zdrowo. Kolejne spotkania Dominiki Tarczyńskiej z entuzjastami ekologii, ekspertami i miłośnikami natury, które inspirują do wprowadzania korzystnych dla środowiska zmian od września.

Oglądaj Czysta Polska online na IPLA.TV.

Wiosenne live czaty klamrą spięła Jagna Niedzielska, która była pierwszym gościem nowego cyklu rozmów Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Pomiędzy jednym a drugim spotkaniem z Dominiką Tarczyńską szefowa kuchni wydała e-booka. - To ma być kopalnia podpowiedzi, jak z tą kuchnią nie tylko żyć smacznie, ale też ekologicznie i żeby to się wszystko opłacało. Mówi się o tym, że ekologia musi dużo kosztować. Że wymaga wyrzeczeń, jest czasochłonna i do tego to ma być droga. Ja chcę obalić ten mit - podkreśliła.

- Nie musimy przepłacać za produkty, które są wartościowe. Jednym z nich na przykład kapusta pekińska. Jest bardzo tania i łatwa w wykorzystaniu w kuchni. Możemy z niej zrobić surówki, kimchi, czy na przykład stir fry na bazie kapusty pekińskiej. W książce prezentuję całą listę tanich produktów. To jest nieszczęsna nazwa, bo nam się wydaje, że jak coś jest tanie, to jest kiepskie. Ale w wypadku wielu warzyw jest to nieprawda. Żyjemy w kraju, w którym różnorodność warzyw i owoców jest ogromna - zaznaczyła Jagna Niedzielska.

Prowadząc kuchnię budżetową, na pewnych produktach można oszczędzać, ale na niektórych absolutnie nie warto tego robić. - To na przykład mięso. Jeżeli po nie sięgamy - choć powinniśmy ograniczać jego spożycie - to ono musi być dobrej jakości, z dobrego źródła. To nie jest wyłącznie kwestia etyczna i środowiskowa. To również kwestia zdrowotna i miejmy to na uwadze. Podobnie jest z rybami. Chciałam was przestrzec, że jeżeli myślicie, że nad Bałtykiem zjecie rybkę prosto z kutra, to w obecnym okresie letnim trwa zakaz połowów dorszy, a serwowane są produkty importowane i mrożone. Ale to nie jest wyłącznie nasz problem. Gdziekolwiek pojedziemy, też będziemy mieć takie sytuacje - wytłumaczyła Jagna Niedzielska.

W jaki sposób nie wpaść w pułapkę kupowania zbyt dużej ilości świeżych warzyw i owoców, które w okresie letnim kuszą nas swoimi soczystymi kolorami? Jak nie marnować tego, co mamy w lodówce? Jakie są ulubione przepisy Jagny Niedzielskiej ze swojej książki? Zobacz cały zapis czatu:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

Kolejne spotkania z cyklu EKO LIVE na Instagramie Stowarzyszenia Program Czysta Polska od września. Życzymy udanych wakacji!

Komentarze